Sobota 20. dubna 2024
ikona hodiny22. 2. 2021 08:35

Experti podporují stanovisko Hospodářské komory

Podpůrné programy jsou příliš roztříštěné

Rok trvající pandemie koronaviru ukázala přílišnou roztříštěnost podpůrných programů pro podnikatele a neefektivnost státní správy. Vyplývá to z vyjádření daňových odborníků. Zároveň ale pandemie podle nich vedla k řadě pozitivních podpůrných opatření a změn. Jde například o novely daňových zákonů k uplatnění daňové ztráty zpětně, opatření odsouvající splatnosti DPH, snížení DPH u zasažených služeb nebo zrychlení odpisů a promíjení úroků z prodlení a pokut finanční správou. Dobře fungoval podle odborníků i program Antivirus nebo kompenzační bonus ministerstva financí.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

V negativních i pozitivních postřezích se experti plně shodují se stanovisky Hospodářské komory, na něž od začátku pandemické krize upozorňuje – vysoká administrativní zátěž, procesní náročnost, složitost a roztříštěnost, množství kritérií a nízká včasnost, to jsou nejčastější výtky, které Komora adresuje vládě a dlouhodobě poukazuje na funkční modely, které využívají například v Rakousku či Německu. Právě jednoduchá řešení, založená na spravedlivějších kritériích, zohledňujících především fixní náklady a propad příjmů, Komora v jednáních s vládou prosazuje.

„Nejsilnější dojem daňového poradce z uplynulého roku? Zděšení z toho, v jak žalostném stavu je státní správa. Zásadním selháním je především nefunkčnost informačních technologií státu, neschopnost jednotlivých resortů a centrálních úřadů efektivně sdílet a vyhodnocovat data a domluvit se na společném postupu,“ uvedl ředitel daňově poradenské a účetní skupiny KODAP Vlastimil Sojka. Dodal, že výtka nesměřuje jen ke stávající vládě, protože ten problém narůstal roky.

Podle Sojky zároveň trvalo rok, než se i v ČR došlo k logickému závěru, který byl například Němcům jasný od začátku, že je třeba nastavit jednotné podpůrné programy prakticky pro všechny zasažené krizí, že mají být propracované a domyšlené, s velkorysým přístupem k jejich podmínkám. „Za uplynulých dvanáct měsíců vidíme, že to nejlepší, co mohla vláda a centrální orgány udělat, bylo do detailů kopírovat konání našich sousedů Němců. Ušetřili bychom si zbytečné diskuse, spoustu nesmyslných nákladů, moře slz a zloby,“ dodal.

I daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco upozornila, že vláda za dobu pandemie vymyslela nepřeberné množství rozličných programů, u kterých se pokaždé ukázalo, že nepokryjí všechny zamýšlené obory, což vedlo ke vzniku dalších individuálních programů šitých na míru pro konkrétní obory. Výsledkem je tak podle ní roztříštěnost kompenzačních programů, ve kterých se nesnadno orientují odborníci, natož laická veřejnost.

„Po roce tápání a trápení se přitom jako nejefektivnější řešení jeví systém, který byl zavedený v Německu a Rakousku, a to rychlé poskytnutí plošných náhrad ve formě procent z obratu roku 2019. Tento krok byl rychlý, jednoduchý a velice efektivní. Vezmeme-li v úvahu, že ministerstvo financí disponuje všemi potřebnými údaji pro kompenzaci tržeb pro obory, kterých se přímo či nepřímo dotkl lockdown, mohl být vládou nastaven obecný programový rámec založený na tomto principu,“ uvedla.

V oblasti DPH hodnotí pozitivně partner PwC Česká republika Martin Diviš především možnost bezúročného odsunu splatnosti DPH, snížení DPH u vybraných zasažených služeb nebo prominutí DPH u vybraných typů respirátorů, očkovacích vakcín či testovacích prostředků. „Obecně jsme v době pandemie zaznamenali i pokles daňových kontrol či výzev ze strany finančních úřadů. Příčinou může být nejen dočasná shovívavost k postiženým subjektům, ale zároveň i omezená kapacita pracovníků,“ uvedl.

Jedním ze zásadních momentů bylo v uplynulém roce podle manažera daňově-právního oddělení BDO Víta Křivánka odložení EET, zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty. „V neposlední řadě je vhodné dodat, že veřejný příslib vstřícného přístupu finančních úřadů vůči ekonomicky zasaženým subjektům, který ministryně financí projevila zjara 2020, byl, alespoň z mé zkušenosti, naplněn,“ uvedl.

„Pandemie covid-19 v ČR urychlila také proces digitální transformace a podpory elektronické komunikace mezi finančními úřady a daňovými subjekty,“ uvedl odborník na příjmové daně z PwC Česká republika Matěj Čaňo.

Manažer daňového oddělení BDO Jan Tuček upozornil na pomalou výplatu peněz a realizaci programů, jako je například COVID–Nájemné. „Překážkou pro žádost o podporu je také komplikovanost a velké množství jednotlivých dotačních programů. Na druhou stranu je třeba přiznat, že například program Antivirus funguje relativně rychle,“ uvedl.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Be the Best
Platí Baťovo ikonické motto i v době umělé inteligence?

Jeden závěr na úvod je ale zcela zřejmý:...

Bylo to v roce 1925 – po 31 letech...

Tomáš Baťa je nám i v současnosti inspirací mimo...

V období, kdy se firmě Baťa podaří konečně zvládnout...

Následně se Baťa také vyjadřuje k odpovědnosti firem za...

Abychom se mohli dostat k podstatě naší úvahy, jak...

A významným článkem mozaiky Baťových úvah je také...

A zde získáváme odpověď Tomáše Bati na situaci,...

A zase se ocitáme na začátku dvou rovin,...

Nejde zde oddělit jedno od druhého. Firmy nemohou...

Tomáš Baťa věděl, že jde o změnu životního...

Vracíme se touto úvahou zase na začátek. Málo...

Jak k otázce umělé inteligence a nahrazování lidské práce...

Jak vnímá roli lidí v době umělé inteligence...

Analýzy
Lidé míří za gastro zážitky, i když stojí víc

Souhrnné tržby gastro podniků dosáhly za první kvartál...

Restaurace svými tržbami odpovídají průměru celého gastra. Ovšem...

Zatímco v roce 2019 tvořily prodeje hlavních jídel během...

Průměrná obědová útrata v restauraci je nyní 224...

Podíváme-li se pouze na období posledních týdnů, je...

„Velikonoce letos opravdu zafungovaly dokonale. Moje rada provozovatelům...

V úvodu jara se nejvíc dařilo podnikům ve Středočeském...

V podstatě to ilustruje vývoj v celém prvním čtvrtletí, kde...

„Důvody, proč tomu tak bylo, můžeme jen odhadovat....

Analýzy
Češi nechtějí odejít za prací do zahraničí

Důležitou roli při rozhodování ale hraje rodina –...

Lidé jsou nejvíce otevřeni přestěhovat se za prací...

V Česku a Severním Makedonii je téměř polovina...

Důležitým faktorem při zvažování konkrétní nabídky není jen...

„První tři země v Evropě, do kterých to...

Ve střední Evropě, na Balkáně a v regionech...

Naopak největší překážkou práce v zahraničí je dlouhodobé...

Poskytovatel náborových služeb Alma Career uskutečnil průzkum ve...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Digitalizace v rámci nového stavebního zákona je příležitostí

Celý systém čekají velké změny včetně přechodu na...

S digitalizací systému úzce souvisí zavedení Portálu stavebníka,...

Expertní pohled
Češi zůstávají v Česku, ve světě touží po tichu

Češi nyní tvoří 56 procent všech turistů v...

Z cestovatelů jsou čím dál tím častěji gurmáni....

Tak zvané silent travel se stává jasným trendem...

Jednotlivý provozovatelé jdou s dobou ale i v...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...