Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Prvním květnem se rozběhne poslední fáze elektronické evidence tržeb. Počínaje tímto dnem budou muset být elektronicky evidovány všechny hotovostní platby, které doposud evidenci tržeb nepodléhaly. Poslední vlna EET je vlastně třetí a čtvrtou vlnou dohromady. Původně měly tyto vlny začínat s tříměsíčním rozestupem, ale nakonec politici rozhodli, že začnou platit současně.
Zákon definuje činnosti, jichž se nově EET bude týkat, kódy statistického číselníku CZ-NACE (viz box), zjednodušeně lze říci, že jde především o architekty, autoservisy, dopravce, kadeřnice, kartářky, lékaře, lektory, kosmetičky, maséry, manikérky, pedikérky, pořadatele kulturních, sportovních a společenských akcí, právníky, prodejce stánkového občerstvení a jiného sortimentu, řemeslníky, soukromé učitele, účetní, veterináře, výrobce, zemědělce a zubaře.
Zákon umožňuje výjimku pro podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, nemají více než 2 zaměstnance, jejich tržby rok zpětně nepřesáhly 600 000 Kč a odhad pro následujících 12 měsíců překročení této hranice se nepředpokládá – ti mohou využít evidování tržeb ve zvláštním režimu, takzvaný off-line EET. Musí však požádat o povolení zvláštního režimu do konce března, lhůta pro schválení žádosti je totiž 30 dnů od doručení žádosti na finanční úřad. Zvláštní režim je právem kritizován za náročnost – už sama žádost obsahuje značné množství detailních údajů, dále pak musíte čtvrtletně podávat oznámení, v němž je evidována každá tržba, a účtenky, pro něž je předepsán vzor a obdržíte je na finančním úřadu, musejí být vypsány ručně.
Podnikatelé, kteří dosud EET nevyužívali, si musejí v předstihu požádat o autentizační údaje, stáhnout si unikátní certifikát a instalovat vhodné zařízení, které zajistí komunikaci se systémem.
Klid ale nemají ani ti, kteří již EET využívají – končí totiž platnost původních certifikátů, která byla nastavena na 3 roky. Platí, že si sami musíte zkontrolovat platnost svých certifikátů a včas si požádat o nový. Úřad nemá povinnost vás o konci platnosti certifikátu informovat či na ni upozorňovat, je však pravda, že webová aplikace EET nabízí možnost nastavit si trvale upozornění na konec platnosti.
Abychom vám usnadnili orientaci v tom, co vás čeká a jak se správně připravit, organizujeme pro vás sérii seminářů napříč republikou. Na nich se do všech detailů dozvíte, koho se v nadcházejících vlnách EET týká, co vše potřebujete pro start, jak nejlépe postupovat při zavádění EET, kdy musíte mít elektronickou tiskárnu a připojení k internetu a kdy naopak vystačíte s obyčejným blokem účtenek, na co si dát pozor a proč se registrovat do EET co nejdříve.
Semináře se skládají ze dvou částí. V té první, teoretické, vás zástupci Ministerstva financí seznámí s EET z pohledu legislativy, objasní, koho se nadcházející vlny týkají, jak se zaregistrovat k EET, čím se liší běžný a zvláštní režim a kdo a kdy může vystavovat papírové účtenky.
Druhá část je praktická. Jeden až dva drobní podnikatelé se s vámi podělí o své zkušenosti, jak zaváděli EET oni a jak se systémem pracují dnes. Na ně naváže technologický partner seminářů O2 eKasa, který se svými vyzkoušenými a ověřenými řešeními obsluhuje na 20 tisíc zákazníků.
V průběhu a na konci semináře budete mít možnost diskutovat s odbornými účastníky o vašich konkrétních případech.