Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny12. 2. 2020 07:50

Administrativa hlavní brzdou podnikání

Byrokratická zátěž je přes všechny proklamace čelních představitelů státu noční můrou podnikatelů a faktorem, který výrazně ovlivňuje tuzemské podnikatelské prostředí. Legislativní současnost bilancujeme s advokátem Adamem Felixem.

Erik Bártek autor

Foto: archiv AK Felix Foto: archiv AK Felix

Je začátek roku 2020. Jak byste ze svého pohledu shrnul vývoj práva v roce 2019?

Zřejmě bych ho musel shrnout přívlastkem nepříznivý. A podnikatelům značně neprospěšný. Ať už se jedná o schválení povinnosti proplácet první tři dny pracovní neschopnosti zaměstnanců, další nové evidenční povinnosti, nebo třeba stále komplikovanější zaměstnávání cizinců. S nedostatkem pracovní síly na trhu je to smrtící koktejl.

Když už jste ten termín použil, jaký důsledek má namíchání toho koktejlu v českém podnikatelském prostředí?

Neustále narůstající administrativní zátěž podnikatelů, kteří se pak musí věnovat sledování právních předpisů více než svému vlastnímu podnikání. Vše ještě umocňuje nepřehledný a nestabilní právní řád, ve kterém vinou neustálých novelizací a nových zbytečně kazuistických zákonů nevíte, zda pravidlo uplatňované v pondělí bude platit i ve čtvrtek. Nadměrná administrativa též odčerpává zbytečné množství financí z rozpočtů společností, které by jinak mohly být investovány do rozvoje podnikání.

Jak se podnikatelé podle vaší zkušenosti vyrovnávají s povinnostmi, které vyplývají z právních předpisů? Jsou vůbec schopni sledovat, co vše mají plnit?

K první části otázky – vyrovnávají. Ale za jakou cenu? Trendem je zakládání právních oddělení i u středně velkých společností, což bylo donedávna výsadou „velkého korporátu“. Případně jsou najímáni jednotliví zaměstnanci s právním vzděláním, kteří pak mají právně-administrativní agendu na starosti. Vyřizují zejména každodenní rutinu. S tím je spojena i odpověď na druhou část otázky – podnikatelé jsou, dle mého názoru, schopni sledovat a plnit většinou pouze své základní povinnosti. Nad rámec těch základních už to tak jednoduché není. Pokud by chtěl podnikatel dostát plně všem svým právním povinnostem a chtěl ve své společnosti zavést všechny povinné i nepovinné vnitřní předpisy, které právní řád zná, musel by vyhotovit zhruba 60 dokumentů.

Číslovka je to dost hrozivá. Jak se běžný podnikatel dokáže s takovým požadavkem státu popasovat?

Je to velmi obtížné. Je třeba si ale uvědomit, že ne všechny vnitřní předpisy musí každý podnikatel mít. Některé z nich jsou volitelné. Spíše vidím problém v tom, že nikde neexistuje jednotný a ucelený seznam, který by společnostem jasně říkal, které vnitřní předpisy mít musí a které jsou volitelné. My jsme takový seznam pro naše klienty vytvořili. Povědomost o základních a povinných předpisech má každý – BOZP, směrnice o ochraně osobních údajů, systém zpracování účetnictví apod. Problém nastává u vnitřních předpisů volitelných či doporučovaných.

Jak má podnikatel poznat, který volitelný vnitřní předpis pro své podnikání potřebuje?

Předně si musí položit otázku, zda mu může vnitřní předpis pomoci s jeho podnikáním – pokud provozuje např. e-shop, jistě potřebuje přehledné obchodní podmínky a reklamační řád. Jsou ale vnitřní předpisy, které pozitivně ovlivní každou společnost. Tím jsou třeba trestněprávní compliance programy – rozsah kriminalizace jednání právnických osob je značný. Například nezaložení účetní závěrky do sbírky listin je dnes posuzováno jako trestný čin. Stejně tak je žádoucí upravit například používání služebních vozidel zaměstnanci – stará poučka říká, že nejlepší terénní vůz je ten služební. A jasně nastavená pravidla mohou napomoci větší zodpovědnosti řidičů a prodloužení životnosti majetku společnosti či podnikatele.

Když se vrátíme zpět k podnikovým právníkům a právním oddělením společností, co když si podnikatel nemůže interního právníka dovolit?

Větší kanceláře, jako je například ta naše, dokážou zastoupit roli firemního právníka poměrně snadno a za rozumných finančních podmínek. Naše velikost nám dává flexibilitu. Nedávno jsme spustili online právní poradnu pro podnikatele propodniky.cz, která primárně cílí na členy Hospodářské komory České republiky, jejímž jsme hrdým partnerem a členem. Koneckonců i my, advokáti, jsme podnikatelé, a proto ostatním podnikatelům rozumíme a víme, jaké jsou jejich potřeby.

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....