×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny15. 3. 2020 05:59

Malé veřejné zakázky jednodušší

Každý úřad dnes má svou vnitřní směrnici, vlastní limity a postupy pro zadávání malých zakázek. Pokud je navíc zakázka hrazena z dotace, musí ještě dodržovat dotační pravidla, která jsou různá pro každý typ dotace, navíc se v čase mění. Výsledkem je chaos, ve kterém se obtížně vyznají samotní úředníci, natož pak dodavatelé či auditoři, kteří přijdou do styku s desítkami různých úřadů, a tedy i desítkami pravidel hry. Dodavatelé často na zakázky rezignují – spíše vinou chaosu než korupce. Auditoři zase přicházejí s velmi osobitými výklady pravidel, neboť chybí jednotící praxe.

Jiří Skuhrovec autor

Hlavní ambicí naší metodiky je tento chaos omezit. Prvním krokem bylo vydání veřejného doporučení. V rámci naší zastřešující organizace Rekonstrukce státu jednáme o harmonizaci dotačních pravidel a o plošném zavádění metodiky ve státní správě – obojí nám premiér na jednání přislíbil, ke změnám tedy může dojít už letos, respektive při nastavování dotačních titulů na období 2021–2027).

Nová metodika má pouhých 11 stran i s přílohami a je překvapivě konkrétní. Tou hlavní změnou je, že zavádí nástroj veřejného zdůvodnění, díky kterému může například starosta zadat zakázku firmě, s níž má dobré zkušenosti, pokud nabízí cenu odpovídající trhu. Zakázky nad 1 milion se soutěží otevřeně, nad čtvrt milionu uzavřenou soutěží alespoň tří firem. Pod touto hranici není hříchem dodavatele vybrat rovnou, třeba na základě vynikající zkušenosti s dodavatelem nebo průzkumu trhu, podle kterého více firem nabízí víceméně obdobný poměr ceny a kvality. Nemá totiž ekonomický smysl otevřeně soutěžit každou drobnost.

Výjimky z pravidla schvaluje politik, který se podepíše pod veřejné zdůvodnění. Ano, ponese za zakázku politickou odpovědnost, nic víc mu však nebrání ji zadat na základě zkušeností s dodavatelem. Takové měkké doporučení z pera neziskovek možná překvapí, je ale potřeba si uvědomit, že takto se z ruky zadávají zakázky i dnes. Jen ta odpovědnost a zdůvodňování tam nejsou.

Jedná se možná o nejdůležitější text, jaký jsme kdy napsali. Malé zakázky se sice málo propírají v médiích, svým objemem však tvoří polovinu veřejných nákupů, spolknou čtvrtinu našich daní. Jedná se o hrubý odhad, přesné číslo nikdo nemá, protože výsledky těchto zakázek se typicky nezveřejňují. I to nová metodika změní.

 

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...