Středa 29. května 2024
ikona hodiny8. 8. 2020 11:36

Tým ve vedení podrží následníka

Rodinné firmy v současné době často řeší převod vedení firmy na mladou generaci. Kromě právních a finančních aspektů převodu se nejen v hlavách zakladatelů, ale i v hlavách  lidí ve firmách objevuje někdy pregnantně vyslovená, někdy jen naznačená otázka či pochybnost na adresu nástupce.

Lenka Mrázová autor

inspirátorka & mentorka & lektorka & koučka

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Kondenzovaná bývá obvykle do několika typických vět. „Když on syn nemá tátovu ráznost.“ „Otec, jo to byla osobnost.“ „Mně se zdá, že syn se neumí úplně prodat.“ „Je takový fajn kluk, charismatický, ale do stolu nebouchne.“ „Je okouzlující, vyjde s každým, je víc kámoš než šéf.“

Nemějte obavy, říkám klientům, váš mladý rozhodně nemusí být takový jako otec. Naopak, když bude rozvíjet své lídrovské kompetence směrem k rozvoji týmu a postaví si kolem sebe opravdový tým ve vedení, kde platí jeden za všechny, všichni za jednoho, pak bude vaše rodinná firma i nadále vzkvétat.

Leadership 21. století je o týmu

Nyní ve VUCA době (Volatile, Uncertain, Complex and Ambiguous), která je plná rychlých změn, nejistá, komplexní a nejednoznačná, jedinec ve vedení firmy nemá šanci obsáhnout její nesmírnou náročnost. Proto bude 21. století stoletím týmového leadershipu.

Ve zkratce se leadership 20. století podle Davida Clutterbucka, experta na týmový leadership a týmové koučování,  vyznačoval silným individualistickým lídrem, superhrdinou, který vedl svůj vlastní tým lídrů a jejich lidi. Byl expertem ve svém oboru, vytvářel předpověditelnou budoucnost a soustřeďoval se v mysli na právě uplynulé a nadcházející čtvrtletí.

Naproti tomu leadership 21. století je leadershipem spolupracujících kolektivních leadership týmů. Vedoucí týmu rozvíjí tým jako kolektivního lídra, navazuje partnerství za hranice své firmy a sektoru, zvyšuje výrazně kapacitu přežití v nejistotě. Leadership tým funguje ve třech časových úrovních: v horizontu každodenního byznysu, inovacích zítřka a výhledech do daleké budoucnosti.

Vlastní cesta není hřích

Mladým následníkům ve vedení firem nesmírně pomohou kompetence jako týmovost, komunikativnost, rychlá orientace v problému, schopnost navazovat vztahy, budovat spojenectví, tolerovat nejednoznačnosti, probírat ve skupině právě řešené, hledat odpovědi na rozličných místech a od zcela odlišných lidí. Nemusí osobnostně jít důsledně stylem vedení ve stopách otců, silných hrdinů.

Ideální je postavit takový leadership tým, kde je možné žít sdílenou alokaci odpovědností. My jako tým ve vedení firmy máme odpovědnost za lidi ve firmě, my jako tým ve vedení máme odpovědnost za výrobu, za prodej, za inovace. Nikdo už nekoná pouze ve své předem vymezené sféře odpovědnosti. V týmu využíváme silných stránek každého z nás. Pracujeme tak, abychom se všichni ideálně vešli do parametru: jsem v tom dobrý a byznys to teď potřebuje. Všichni známe skutečný smysl našeho konání, věříme našemu poslání a to je naším hnacím motorem. Ideál z knih? Možná.

Síla je v týmu

V době „porouškové“ bude důležité udělat mentální posun od individuálního leadershipu k týmovému. Nově zakládané firmy mladé ekonomiky už fungující týmové vedení často mají. Korporace budou muset na tento způsob přejít, jinak dlouhodobě nepřežijí. Rodinné firmy čeká změna leadership modelu nevyhnutelně též.

Přerod ze souboru vynikajících jedinců ve vedení firmy ve skvělý leadership tým nenastane den ze dne. Nastupující generace má větší šanci jej zvládnout, než když obdobnou změnu bude dělat lídr zralého věku, kterému jeho ego, jež mu dříve tak dobře pomáhalo k úspěchu, nemusí dovolit udělat skutečný mentální posun směrem k týmovému leadershipu.

Mým záměrem bylo dnes upozornit, že i když se nástupce neprojevuje osobnostně stejně jako jeho otec, neznamená to, že rodinná firma nebude dále vzkvétat. Při využití jiných svých kompetencí a rozvoji skutečného týmového leadershipu může následník rodinnou firmu posunout mnohem dál a rychleji do 21. století, než by mu předepisoval stávající styl řízení firmy.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Proč se vyplatí jít na vysokou školu?

„Absolventi středních škol stojí před rozhodnutím, zda pokračovat...

Peníze jsou nepochybně silný motivátorem nejen pro mladé...

Vysokoškolákům s ukončeným vzděláním magisterského a inženýrského stupně...

Vztah s člověkem, který umí s vámi do...

„Erasmus je program, díky kterému hranice vlastní země,...

„Úspěšné české i zahraniční firmy nabízejí studentům během...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Expertní pohled
Jak se nestát terčem podvodů

K tématu šedé zóny novodobých investičních příležitostí promlouvá...

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy...

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když...

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN...

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních...

Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře na...

Bondbot představuje společnost pro emisi dluhopisů, která vznikla...