Pátek 18. září 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Analytici: Domácí průmysl se zvedá

Nejlepší meziroční výsledek za posledních pět měsíců zaznamenal český průmysl v červenci. Jeho propad za celý rok by mohl podle analytiků činit jen sedm procent. Ovšem nejistotu vnáší další vývoj epidemie covidu-19. Průmyslová výroba v červenci zmírnila meziroční pokles na pět procent z červnových 10,5 procenta.

ČTK ikona hodiny7. 9. 2020 14:32

Červencová čísla z průmyslu tak mírně příznivě překvapila, ačkoli je potřeba brát v potaz, že hodnoty v průběhu letních měsíců jsou méně vypovídající z titulu celozávodních dovolených. Podle posledního konsenzuálního očekávání analytiků se předpokládá propad tuzemského průmyslu letos téměř o 12 procent, na základě hodnot posledních měsíců se však zdá, že by mohl být mírnější. Zatím čekáme meziroční pokles zhruba o sedm procent,“ uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler.

Detailní informace za červenec svědčí o zmírnění propadu průmyslových tržeb a v porovnání s předchozími měsíci si vedly relativně dobře i nové zakázky, pokud se vezme v úvahu vliv počtu pracovních dní, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Údaje o vývoji tuzemského průmyslu za červenec jsou podle něj v souladu s předpokládaným scénářem postupného zlepšování situace po prudkých propadech aktivity z počátku jara, které byly reakcí na uzavírky v souvislosti s koronavirem.

Čekáme meziroční pokles zhruba o sedm procent.

Jakub Seidler, analytik ING Bank

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil na červencových datech pozitivně hodnotí pokračování trendu směrem k dohánění loňských vyrobených objemů a také zotavení klíčového odvětví výroby motorových vozidel. Mrzutou informací je naopak situace v sektorech výroby strojů, zařízení či konstrukcí. Tam podle něj nejen pokračuje předchozí útlum, ale v červenci se i dále prohloubil pokles objemu nových zakázek. Jde patrně o důsledek snížené investiční aktivity, a to primárně v tuzemsku.

Meziroční pokles o pět procent značí, že se průmysl z totálního zastavení a šoku v březnu a dubnu postupně dostal téměř na normální čísla, míní partner PwC ČR Petr Smutný. „Bohužel ale zároveň vidíme v posledních dnech opět výrazný nárůst počtu nakažených a je pravděpodobné, že epidemiologická situace bude v následujících měsících z provozního hlediska opět komplikovat nejen výrobu, ale i možnost prodeje, provozu služeb, a tím pádem i odbyt a spotřebu,“ podotkl.

Vzhledem k dalšímu vývoji pandemie koronaviru je situace stále značně nejistá, souhlasil analytik Deloitte David Marek. Za celý letošní rok očekává pokles průmyslové výroby o šest až osm procent.

Nejnovější články

Aktuality
Skupina CSG kupuje podíl v centru umělého oplodnění

„Akvizici vnímáme jako zajímavou investiční příležitost a spoluvlastnictví...

Aktuality
Německo v roce 2021: Půjčky za 100 miliard eur

Olaf Scholz má podle oslovených zdrojů v plánu...

Německo, které má největší ekonomiku v Evropě, v...

Aktuality
Končí prodej Dluhopisů Republiky

Ministerstvo financí (MF) upozornilo, že do pondělí 21....

V dnes končící emisi ministerstvo nabídlo investorům dva...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Plán na snížení emisí ovlivní strukturu ekonomiky

Von der Leyenová připustila, že se jedná o...

Plán EU je ambiciózní podle hlavního ekonoma Trinity...

Expertní pohled
Rozdíly mezi regiony je třeba respektovat

Silnou mediální odezvu vzbudil soudní spor řidiče, jemuž...

„Právní úprava sjednávání mezd, která není slepá k...

Podobnou otázku nedávno řešily soudy ve Francii (tedy...

Analýzy
Masivní dotace dramaticky zvyšují prodeje

V Česku vzrostl počet nově registrovaných elektromobilů meziročně...

Chci dostávat novinky


Souhlasím se zpracováním osobních údajů za dodržení Zásad ochrany osobních údajů Hospodářské Komory ČR.