Rozpočtový výbor schválil daňový balíček

Stravenkový paušál, vyšší zdanění cigaret plus návrh na nižší daň z nafty a mimořádné odpisy. Tak by měl vypadat vládní daňový balíček na rok 2021 v podobě, kterou dnes doporučil Sněmovně schválit sněmovní rozpočtový výbor.

ČTK ikona hodiny9. 9. 2020 14:30
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Výbor hlasy 17 z 18 přítomných poslanců napříč stranami doporučil do daňového balíčku vložit návrh poslanců Jana Volného (ANO), Miloslavy Vostré (KSČM) a Romana Onderky (ČSSD) na mimořádné odpisy majetku sloužícího k podnikání. Vztahovalo by se to na majetek pořízený od letošního 1. ledna do 31. prosince příštího roku. Majetek v první skupině, například některé zemědělské stroje, by se odepisoval jen jeden rok místo tří let. Majetek v druhé skupině, například auta, by se odepisoval tři roky místo pěti let.

Poslanec Volný uspěl i s návrhem na snížení sazby spotřební daně z motorové nafty o korunu na litr. Se souhlasem výboru se setkal i jeho další návrh, který ruší možnost daňových odpisů u nehmotného majetku. Zrušení daňových odpisů by se vztahovalo až na nehmotný majetek pořízení po nabytí účinnosti této změny.

Stravenkový paušál ministerstvo navrhuje zavést jako alternativu ke stravenkám a podnikovému stravování. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve uvedla, že vláda stravenky neruší a že záleží jen na zaměstnavatelích, k čemu se přikloní. Daňové zvýhodnění paušálu by podle ministerstva financí mělo zůstat stejné jako u stravenek. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

Vládní návrh obsahuje i další zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. To by mělo do rozpočtu podle odhadů přinést v roce 2021 navíc dvě miliardy korun a 1,9 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023.

Daňový balíček dále rozšiřuje obcím možnost stanovovat tzv. místní koeficient daně z nemovitých věcí jen pro jednotlivé části obce. Nyní mohou koeficient určit jen na celé území. Koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Lze tak zvýšit sazbu daně u všech nemovitostí s výjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů. Daň z nemovitých věcí je stoprocentním příjmem obce.

Výbor v tomto směru podpořil návrh Mikuláše Ferjenčíka (Piráti), aby u dani z nemovitých věcí obce mohly stanovovat koeficient až na jedno desetinné místo v rozmezí od 1,1 do pěti, například 1,5 nebo 4,5. Nyní mohou použít jako koeficienty pouze celá čísla 2,3,4, a 5. Ministerstvo financí s tímto návrhem souhlasí, podle něj existuje po tomto řešení poptávka ze strany obcí.

Vládní návrh obsahuje i další zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. To by mělo do rozpočtu podle odhadů přinést v roce 2021 navíc dvě miliardy korun a 1,9 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023. Výbor dal přednost úpravě, se kterou přišel předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a která navrhuje výraznější zvýšení sazeb daně. V příštím roce by se měly zvýšit o deset procent a v dalších dvou letech o pět procent. Ministerstvo financí mu ale vytklo, že nesbližuje rozdíly v daňovém zatížení mezi jednotlivými druhy tabákových výrobků.

Nejnovější články

Nezařazené
Bude nám elektřinu dodávat obyčejná půda?

Princip získávání elektřiny z půdy přibližuje Pablo Vidarte...

„Naší vizí je podpořit ty nejnadějnější deep tech...

Ale zpět k nejčerstvější investici Tensor Ventures, k...

Agrosenzor je přitom jen jeden z mnoha způsobů...

Vedle získávání využití elektřiny z půdy ale firma...

Že je myšlenka získávání čisté elektřiny z přírody...

Expertní pohled
Kdo jsou mikroinfluenceři a v čem je jejich síla?

Do budoucna se předpokládá ještě větší růst např....

Spolupráce s influencery je dnes už téměř nezbytnou...

Často skloňovanou skupinou jsou tzv. mikroinfluenceři, kteří sice...

Ideální řešení je samozřejmě získat influencera, který má...

Aktivity HK ČR
Jihočeská komora podpořila vzdělávání 260 workshopy

Jihočeská hospodářská komora má za sebou úspěšný první...

Jihočeská hospodářská komora provozuje Asistenční centrum Impuls pro...

Nejnovější Aktuality

Nezařazené
Bude nám elektřinu dodávat obyčejná půda?

Princip získávání elektřiny z půdy přibližuje Pablo Vidarte...

„Naší vizí je podpořit ty nejnadějnější deep tech...

Ale zpět k nejčerstvější investici Tensor Ventures, k...

Agrosenzor je přitom jen jeden z mnoha způsobů...

Vedle získávání využití elektřiny z půdy ale firma...

Že je myšlenka získávání čisté elektřiny z přírody...

Aktuality
Twisto umožní platbu na třetiny všem

Rozložit na třetiny lze všechny platby nad 1...

Jednoduchý nákupní proces a více flexibilních možností placení...

Koncept rozdělení Nákupu na třetiny již dobře znají...

Aktuality
Československý startup získal od andělů dvanáct milionů

Společnost Blockmate je sice v rané fázi, už...

Zakladatelé Blockmate Andrej Coplak a Peter Lauber začali...

Blockmate cílí na vývojáře, zejména z oblasti finančně...