Firmy mohou získat dotace na výzkum

Žádat o dotace na projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje mohou české firmy, pro žadatele je připraveno celkem 3,7 miliardy korun. Příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Aplikace zahájila Agentura pro podnikání a inovace (API) dnes, přijímat je bude do 15. prosince.

ČTK ikona hodiny14. 9. 2020 16:24
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Výzva je určená malým, středním i velkým podnikům a výzkumným organizacím. „Žadatelé mohou finanční podporu využít například na mzdy a na pojistné výzkumných pracovníků a techniků, na nástroje, přístroje a vybavení potřebné k předloženému projektu výzkumu a vývoje nebo náklady na smluvní výzkum a poradenské služby pro tento účel,“ uvedl ředitel agentury Lukáš Vymětal. Doplnil, že výsledkem projektů by pak měly být například nové ověřené technologie, užitné vzory, průmyslové vzory, prototypy nebo softwary vedoucí k inovacím a pokroku.

Výzvu vyhlásilo 1. září ministerstvo průmyslu a obchodu. API, která je zřízena ministerstvem, je zprostředkujícím subjektem pro dotační programy podpory Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020 zaměřeného na rozvoj zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb.

Novinkou je vyčlenění 800 milionů korun pro sektor civilního dopravního letectví,“ uvedla mluvčí API Jana Náchodská.

„Žadatelé mohou finanční podporu využít například na mzdy a na pojistné výzkumných pracovníků a techniků, na nástroje, přístroje a vybavení potřebné k předloženému projektu výzkumu a vývoje nebo náklady na smluvní výzkum a poradenské služby pro tento účel.“

Lukáš Vymětal, ředitel Agentury pro podnikání a inovace

Oproti předchozím výzvám mohou firmy podat více žádostí. Malé a střední podniky mohou podat až tři žádosti o podporu. Velké podniky mohou také využít až tří žádostí, pokud se jedná o projekty ve spolupráci s výzkumnými organizacemi nebo s malými a středními podniky s významnými pozitivními vlivy na životní prostředí nebo se zaměřením na sektor civilního letectví.

Na každý projekt mohou firmy získat až 70 procent způsobilých výdajů zpět formou dotace. „V aktuální výzvě je to minimálně dva miliony korun a maximálně 100 milionů korun,“ uvedla mluvčí. Podrobné informace o aktuální výzvě jsou dostupné na webu agentury.

Dosud bylo v programu Aplikace podpořeno 859 projektů za téměř 11 miliard korun. Proplaceny v něm zatím byly téměř 4,5 miliardy korun. Díky podpoře z programu Aplikace vyvinula například firma CARDION, distributor kardiostimulátorů a jiných zdravotnických prostředků pro kardiologii, ve spolupráci s brněnským Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR speciální monitor, který pomáhá při zavádění kardiostimulátoru přímo při operaci. Celá technologie je podle agentury unikátní nejen v Česku, ale i ve světě.

Nejnovější články

Expertní pohled
Ochranná známka: zdánlivá banalita, která se firmě vyplatí

Laicky řečeno jde o maličkosti, které tvoří duši...

Ochranná známka se dá přirovnat k zámkům nebo...

Ochranné známky mají takřka hodnotu zlata nejen pro...

Ochranné známky se totiž netýkají jen firem, ale...

Německá značka oblečení Adidas například v minulosti vedla...

Aktivity HK ČR
Firmy mohou přispět k masivnímu proočkování populace

Metodika očkování proti onemocnění covid-19 se týká zaměstnavatelů...

Aktuality
MPO přijímá žádosti do programu COVID 2021

„V programu COVID 2021 kompenzujeme 500 korun na...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
České sklo zdobí jeden z nejkrásnějších hotelů světa

Interiér hotelu La Mamounia (známá jako Grande Dame)...

První ze světelných instalací se nachází v čajovém...

Čeští skláři vytvořili obě plastiky podle návrhu dvojice...

Nezařazené
Český startup 3Dsimo ukázal dílnu do dlaně

„3D pera byla zajímavým produktem, ale dnes je...

K čemu konkrétně lze tedy MultiPro využít? Například...

Nezařazené
Pět vítězů, zbylí jsou zatím poražení

Bohužel, korona-šampiónů je zatím pouze několik: vedle výroby...