Pátek 18. září 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Plán na snížení emisí ovlivní strukturu ekonomiky

Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, je ambiciózní a bez dalších opatření může zatížit řadu ekonomik EU, včetně české. Podle analytiků bude pro jeho splnění nutná změna struktury ekonomiky.

ČTK ikona hodiny16. 9. 2020 17:36

Von der Leyenová připustila, že se jedná o ambiciózní cíl, je podle ní ale dosažitelný a bude prospěšný. Dosavadní omezování emisí bylo podle ní spojeno s výrazným hospodářským růstem. Členské státy EU se loni na konci roku dohodly, že do roku 2050 by mělo být dosaženo uhlíkové neutrality. Každá země by tak měla zneutralizovat tolik emisí, kolik jich vyprodukuje.

Plány EU jsou ambiciózní a některé země s tím mohou mít problém. Nicméně jsou to řešitelné problémy. Zásadní ovšem je, aby podobné plány měly také ostatní země světa,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dodal, že pro některé země přináší globální oteplování přínosy, a pro jiné naopak negativní dopady. „Je ale zodpovědné, aby se všechny země, včetně EU, pokusily omezit hlavní koncentrace CO2 a dalších plynů způsobujících růst teplot ovzduší i moří,“ dodal.

„Bude třeba korekčních mechanismů na celounijní úrovni, spočívajících v nastavení odpovídající struktury přerozdělování prostředků EU ve prospěch chudších států EU, aby se minimalizovalo riziko nežádoucích dopadů - ekonomických a sociálních.“

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank

Plán EU je ambiciózní podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy. „A bez dalších korekčních opatření výrazněji zatíží ekonomiky převážně těch zemí, které do EU vstupovaly v roce 2004 a později, včetně České republiky,“ uvedl. Tyto změně totiž podle něj patří v EU stále k těm chudším, jejichž veřejné rozpočty a i celková úroveň technologické a kapitálové vybavenosti má slabší potenciál ke ztlumení dopadů takové změny fungování ekonomiky, jakou je nastíněný plán.

Bude třeba korekčních mechanismů na celounijní úrovni, spočívajících v nastavení odpovídající struktury přerozdělování prostředků EU ve prospěch chudších států EU, aby se minimalizovalo riziko nežádoucích dopadů – ekonomických a sociálních,“ dodal Kovanda.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že přísnější emisní závazek EU bude vyžadovat změnu struktury české ekonomiky. „Vláda by měla urychleně přijít s představou, jak investovat do nabídkové strany ekonomiky, aby se žádoucí změny v její struktuře podpořily. Alfou a omegou je samozřejmě digitalizace. Vzhledem k těmto střednědobým potřebám rozvoje, které budou nepochybně značně nákladné, musí skončit rozdávání veřejných prostředků na krátkodobé udržení životní úrovně,“ uvedl.

Nejnovější články

Aktuality
Skupina CSG kupuje podíl v centru umělého oplodnění

„Akvizici vnímáme jako zajímavou investiční příležitost a spoluvlastnictví...

Aktuality
Německo v roce 2021: Půjčky za 100 miliard eur

Olaf Scholz má podle oslovených zdrojů v plánu...

Německo, které má největší ekonomiku v Evropě, v...

Aktuality
Končí prodej Dluhopisů Republiky

Ministerstvo financí (MF) upozornilo, že do pondělí 21....

V dnes končící emisi ministerstvo nabídlo investorům dva...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Analytici: Domácí průmysl se zvedá

„Červencová čísla z průmyslu tak mírně příznivě překvapila,...

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil na červencových datech pozitivně...

Expertní pohled
Rozdíly mezi regiony je třeba respektovat

Silnou mediální odezvu vzbudil soudní spor řidiče, jemuž...

„Právní úprava sjednávání mezd, která není slepá k...

Podobnou otázku nedávno řešily soudy ve Francii (tedy...

Analýzy
Masivní dotace dramaticky zvyšují prodeje

V Česku vzrostl počet nově registrovaných elektromobilů meziročně...

Chci dostávat novinky


Souhlasím se zpracováním osobních údajů za dodržení Zásad ochrany osobních údajů Hospodářské Komory ČR.