Sobota 24. říjen 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Banky budou řešit odklady splátek individuálně

Banky dnes potvrdily připravenost řešit s klienty, kterým v říjnu skončí zákonný odklad splátek, případné potíže se splátkami úvěrů vzniklé v důsledku koronavirové situace individuálně. Po setkání zástupců bank s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to sdělil prezident České bankovní asociace (ČBA) Tomáš Salomon.

ČTK ikona hodiny15. 10. 2020 15:29
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Banky chtějí a jsou připraveny spolupracovat s klienty, kteří se dostanou do potíží se splátkami svých bankovních úvěrů individuálně. Individuální pomoc klientům je v mnoha případech efektivnější než plošné úlevy,“ řekl Salomon. Ve středu avizovala Hospodářská komora, že bude jednat s resorty mimo jiné právě o prodloužení úvěrového moratoria.

Banky podle Salomona finanční situaci svých klientů pečlivě sledují a v případě, že zjistí možný problém, samy klienta kontaktují. „Je nicméně potřeba, aby klienti bankám šli naproti a v případě, že tuší, že by se mohli dostat se splácením do potíží, svou banku sami co nejdříve kontaktovali,“ podotkl Salomon.

Banky pro klienty připravují webové formuláře či komunikační rozhraní, skrze něž se na ně mohou obrátit ti, kteří se dostanou se splácením svých závazků do potíží. „Banky byly, a to samy od sebe ještě před přijetím zákona o splátkovém moratoriu, v rámci jednoho měsíce schopny svým klientům poskytnout téměř 150 000 individuálně sjednaných odkladů splátek, popřípadě jiných řešení,“ podotkl Salomon.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v pondělí řekl, že očekává bezproblémový návrat ke splácení u dvou třetin až tři čtvrtin úvěrů, jejichž splácení bylo odloženo v rámci úvěrového moratoria.

Banky již v úterý uvedly, že po zavedení dalších restriktivních opatření proti šíření koronaviru nevidí pro obnovení vládního moratoria na odklad splátek úvěrů důvod.

Banky k 25. září přijaly 401 223 žádostí o odklad splátek úvěrů. Možnost odkladu končí 31. října, podle ČBA se ke konci září ke splácení půjček vrátila asi třetina dlužníků. Podle průzkumu asociace dvě třetiny Čechů nechtějí možnost odkladu prodlužovat.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v pondělí řekl, že očekává bezproblémový návrat ke splácení u dvou třetin až tři čtvrtin úvěrů, jejichž splácení bylo odloženo v rámci úvěrového moratoria. Zároveň očekává mírný nárůst nesplácených úvěrů na zhruba pět až šest procent ze současných zhruba dvou až tří procent. To ale nepředstavuje žádný problém pro udržení stability českého finančního systému, řekl Rusnok magazínu Forbes. Guvernér dodal, že v moratoriu bylo řádově 12 až 14 procent úvěrů.

Nejnovější články

Aktuality
Významní ekonomové se staví proti Trumpovi

Mezi signatáři figurují významní ekonomové, například laureáti Nobelovy...

Trump, který byl do úřadu zvolen v roce...

Aktuality
Otevírá se 1500 nových Balíkoven

Současnou koronavirovou situaci Česká pošta podle generálního ředitele...

Aktuality
Koyo Bearings pošesté Zaměstnavatelem regionu

Společensky odpovědná firma Koyo Bearings získala první místo...

„V návaznosti na světový den zdraví pořádáme Den...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Paušální daň zjednoduší život živnostníkům

Hospodářská komora koncept paušální daně poprvé představila podnikatelům...

Hospodářská komora paušální daň od začátku koncipovala jako alternativní...

Aktivity HK ČR
Stavební zákon: Prezidentův tým souhlasí s HK ČR

Kancelář prezidenta republiky pověřila předsedkyni Sekce územního a...

Za Hospodářskou komoru bylo jednoznačně doporučeno vrátit se k modelu...

Aktivity HK ČR
Vladimír Dlouhý: Vláda vyhověla prvním požadavkům

„Oceňuji, že členové vlády rychle reagovali na pondělní...

„Program Antivirus A bude prodloužen do konce roku...