Sobota 24. říjen 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Jak postupovat při nákaze ve firmě? Radila Kvetoslava Kotrbová

Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, byla hostem několika on-line setkání, která pro své členy uspořádala Jihočeská hospodářská komora. Krajská hygienička informovala o vývoji a současné situaci okolo koronaviru a zároveň odpovídala na dotazy zástupců jihočeských firem, jak postupovat v případě nákazy v provozech firem.

Dominika Krejčířová ikona hodiny15. 10. 2020 14:19
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Zaměstnavatele především zajímalo, jak se zachovat v případě zjištění nákazy některého ze zaměstnanců ve firmě,“ říká Kateřina Rybaříková z oblastní kanceláře Jhk v Písku, organizátorka on-line setkání. „Jakmile má někdo zdravotní potíže, teplotu, rýmu, bolesti kloubů, ztrátu čichu a chuti, je třeba okamžitě kontaktovat svého praktického lékaře, nechat se otestovat a především zůstat doma, nikam nechodit a neroznášet infekci do zaměstnání,“ připomíná rady hlavní hygieničky Kateřina Rybaříková s tím, že by zaměstnanci měli nákazu ihned nahlásit svému zaměstnavateli. Tomu pak může hygienická stanice pomoci nastavit interní pravidla jak dále postupovat, aby se nákaza nešířila. Záleží i na tom, zda zaměstnanci byli v úzkém kontaktu a při setkání s nakaženým měli roušku. Další postup ovlivní i prostory firmy, možnost větrání a další podmínky v provozech firem.

Zaměstnanci by měli nákazu ihned nahlásit svému zaměstnavateli. Tomu pak může hygienická stanice pomoci nastavit interní pravidla jak dále postupovat, aby se nákaza nešířila.

Kvetoslava Kotrbová během on-line webinářů také odpovídala na dotazy podnikatelů a zástupců firem. „Důležité je používání roušek a respirátorů, dezinfekce rukou, pracovních ploch, větrání místností, rozestupy a nyní i přísná epidemiologická opatření,“ zmínila a rovněž ocenila počínaní jihočeských podnikatelů, kteří okamžitě zareagovali na krizovou situaci, zavedli hygienická opatření ve svých provozech a postavili se k epidemiologické situaci velmi zodpovědně.

Kvetoslava Kotrbová zároveň připustila, že je problém s okamžitým testováním osob, které potřebují znát výsledek testu co nejdříve, například z důvodu neodkladné pracovní cesty do zahraničí, kde je platnost negativního testu omezená na určitý počet hodin. Urgentně se totiž vyšetřují pracovníci záchranného systému a samozřejmě pacienti s vážnými příznaky, jenže není dostatečný počet zdravotníků odebírajících vzorky, a proto dochází k prodlevám.

Dle aktuálních statistiky Krajské hygienické stanice bylo v Jihočeském kraji provedeno na 55 000 testů, denně se testuje přes 1000 osob, z nichž zhruba 14 % je pozitivních. K dnešnímu dni je 1899 lidí v karanténě, největší výskyt nemocných je na českobudějovicku, v absolutních číslech 1181 osob, celkově pak 3151 osob v kraji.

Nejnovější články

Aktuality
Významní ekonomové se staví proti Trumpovi

Mezi signatáři figurují významní ekonomové, například laureáti Nobelovy...

Trump, který byl do úřadu zvolen v roce...

Aktuality
Otevírá se 1500 nových Balíkoven

Současnou koronavirovou situaci Česká pošta podle generálního ředitele...

Aktuality
Koyo Bearings pošesté Zaměstnavatelem regionu

Společensky odpovědná firma Koyo Bearings získala první místo...

„V návaznosti na světový den zdraví pořádáme Den...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Paušální daň zjednoduší život živnostníkům

Hospodářská komora koncept paušální daně poprvé představila podnikatelům...

Hospodářská komora paušální daň od začátku koncipovala jako alternativní...

Aktivity HK ČR
Stavební zákon: Prezidentův tým souhlasí s HK ČR

Kancelář prezidenta republiky pověřila předsedkyni Sekce územního a...

Za Hospodářskou komoru bylo jednoznačně doporučeno vrátit se k modelu...

Aktivity HK ČR
Vladimír Dlouhý: Vláda vyhověla prvním požadavkům

„Oceňuji, že členové vlády rychle reagovali na pondělní...

„Program Antivirus A bude prodloužen do konce roku...