Sobota 24. říjen 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Vladimír Dlouhý: Vláda vyhověla prvním požadavkům

Schválené dotační programy nebo generální daňový pardon potvrzený ministryní financí Alenou Schillerovou. To jsou podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého první požadavky, kterým vláda díky společnému tlaku vyhověla.

Martin Záruba ikona hodiny16. 10. 2020 16:57
Foto: archiv HK ČR Vladimír Dlouhý Foto: archiv HK ČR

Oceňuji, že členové vlády rychle reagovali na pondělní výzvu Hospodářské komory aktivovat programy podpory uzavřeným nebo omezeným provozovnám. Přestože se jedná zatím jen o část návrhů na kompenzace, věříme, že další požadavky budou vyslyšeny a přijaty již na páteční mimořádné schůzi vlády,“ nechal se slyšet Vladimír Dlouhý po středečním mimořádném jednání vlády. Ocenil, že vláda reagovala na požadavek Hospodářské komory, aby šlo v rámci dotačních programů primárně o podporu podnikatelů a zaměstnavatelů v těch odvětvích, která patří mezi nejvíce postižená epidemií covid-19.

Konkrétně jde o programy COVID-Kultura (určen pro podnikatele a odborné technické profese v kultuře), COVID-Nájemné (jde o prodloužení programu určeného na uhrazení nájemného pro podnikatele provozující maloobchodní podnikatelskou činnost a poskytování služeb zákazníkům v provozovně, kteří jsou v nájmu a kterým bylo na základě přijatých krizových opatření zakázáno nebo výrazně omezeno poskytování služeb zákazníkům a prodej zboží v těchto provozovnách), COVID-Bus (zcela nový dotační program podpoří podnikatele v nepravidelné autobusové dopravě) a COVID Sport II (jde o vládní podporu profesionálního sportu a pro pořadatele sportovních akcí).

„Oceňuji, že členové vlády rychle reagovali na pondělní výzvu Hospodářské komory aktivovat programy podpory uzavřeným nebo omezeným provozovnám.“

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Program Antivirus A bude prodloužen do konce roku jako Antivirus Plus. Stát jím hradí zaměstnavatelům mzdové náklady na zaměstnance, kteří se ocitli v karanténě či izolaci či na překážce v práci, pokud zaměstnavatel musel v důsledku vládních nařízení zavřít či významně omezit svůj provoz. Dle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí bude vláda v blízké době jednat o úpravách Antiviru B i C,“ připomněl Vladimír Dlouhý jak příspěvek na náhrady mezd zaměstnanců v podnicích, na které koronavirová krize dopadla nepřímo například skrze pokles odbytu nebo dodávek vstupů, tak zákonné odpuštění odvodů na povinné sociální pojištění pro malé zaměstnavatele, a to za měsíce červen, červenec a srpen.

Vláda také schválila záměr vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové vydat rozhodnutí, kterým hodlá prominout úrok z prodlení u daně z přidané hodnoty splatné v období říjen až prosinec 2020, bude-li daň uhrazena do konce roku 2020, a promine zálohy na daň z příjmů právnických i fyzických osob splatné v prosinci 2020, a všechny letošní zálohy na daň silniční. Ministerstvo rychle dopracuje a předloží vládě také rozhodnutí o prominutí daně z přidané hodnoty.

Zásadní novinkou je, že se prominutí má týkat jen těch podnikatelů, jejichž činnost byla bezprostředně omezena vládním nařízením. Konkrétně podnikatelů, jejichž převažující činnost spadá do některého z oborů, na které explicitně míří vládní zákazy, stačí, aby Finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i emailem,“ ocenil prezident Hospodářské komory další vládní kroky.

Na mimořádném jednání vlády nedošlo k projednání opatření řešící problematiku pracovně lékařských prohlídek. Dle nových informací bude bod projednán v pondělí 19. října. „Stejně tak pevně doufám, že dojde i ke schválení dalších kompenzací pro podnikatele a živnostníky dle naší pondělní výzvy vládě,“ řekl Vladimír Dlouhý.

Nejnovější články

Aktuality
Významní ekonomové se staví proti Trumpovi

Mezi signatáři figurují významní ekonomové, například laureáti Nobelovy...

Trump, který byl do úřadu zvolen v roce...

Aktuality
Otevírá se 1500 nových Balíkoven

Současnou koronavirovou situaci Česká pošta podle generálního ředitele...

Aktuality
Koyo Bearings pošesté Zaměstnavatelem regionu

Společensky odpovědná firma Koyo Bearings získala první místo...

„V návaznosti na světový den zdraví pořádáme Den...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Paušální daň zjednoduší život živnostníkům

Hospodářská komora koncept paušální daně poprvé představila podnikatelům...

Hospodářská komora paušální daň od začátku koncipovala jako alternativní...

Aktivity HK ČR
Stavební zákon: Prezidentův tým souhlasí s HK ČR

Kancelář prezidenta republiky pověřila předsedkyni Sekce územního a...

Za Hospodářskou komoru bylo jednoznačně doporučeno vrátit se k modelu...

Aktuality
Banky budou řešit odklady splátek individuálně

„Banky chtějí a jsou připraveny spolupracovat s klienty,...

Banky již v úterý uvedly, že po zavedení...