Pátek 27. listopad 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Více než třetina zahraničních stavebních zakázek zrušena

Dopad koronakrize na zahraniční stavební zakázky pocítilo 35 % dotázaných. Nejvíce jim zakázky komplikují ztížené podmínky pro práci dělníků, mezi které patří mimo jiné i jejich cestování přes hranice (70 %). Vlivem současné situace bylo zrušeno 37 % všech zahraničních zakázek a dalších 36 % bylo odloženo. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2020, zpracované analytickou společností CEEC Research.

Veronika Blížkovská ikona hodiny16. 11. 2020 12:44
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Pavel Med, generální ředitel společnosti Baumit spol. s.r.o., se řadí ke společnostem, jejichž zahraniční zakázky zasaženy nebyly. „Zatím překvapivě nijak negativně se koronakrize na našich zahraničních zakázkách neprojevila. Ve všech okolních zemích jsou prodeje našeho koncernu přinejmenším na loňské úrovni. Z pohledu Baumitu ČR očekáváme v příštím roce mírný růst exportu našich výrobků, a to zejména do Polska. Stavebnictví, a s tím i poptávka po našich výrobcích, zde řadu let významně roste. Produkce našich výrobních závodů je nicméně primárně orientovaná na domácí trh, export činí méně než 5 % našeho obratu,“ tvrdí.

Zahraniční zakázky byly ovlivněny několika způsoby. Nejvíce se dotázané stavební společnosti setkávaly se ztíženými podmínkami pro práci dělníků, jako je například jejich cestování, práce na stavbě apod. (70 %). Tři pětiny dotázaných se také setkaly se zpomalením procesu výstavby (61 %). Dvě pětiny společností také byly nuceny u zahraničních zakázek odložit termín realizace nebo se setkaly se zrušením celé zakázky ze strany investora (obojí shodně 39 %). Čtvrtina dotázaných také pociťuje nižší ochotu zahraničních investorů vypisovat zakázky (26 %) a více jak desetina dotázaných přijala do počátku koronakrize méně zahraničních zakázek (13 %).

Devět z deseti stavebních společností uvádí, že často se měnící a mnohdy nejasná zaváděná opatření komplikují cestování pendlerů, což má dopad na realizaci zakázek.

Dopady krize jsou cítit také v sousedních státech, jak popisuje Jiří Weis, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ. „Naše zahraniční aktivity jsou zaměřeny na sousední trhy. Zde jsme zaznamenali mírné zpomalení výstavby, zejména zpomalení přípravných prací staveb, spojené s chybějící pracovní silou.“

Dotázané stavební společnosti také uvádí, že v průměru byly nuceny odložit termín realizace u 36 % všech svých zahraničních zakázek. Dalších 37 % těchto zakázek bylo potom zcela zrušeno. Devět z deseti stavebních společností také uvádí, že často se měnící a mnohdy nejasná zaváděná opatření komplikují cestování tzv. pendlerů, což má dopad na realizaci zakázek a na vytíženost kapacit stavebních společností (91 %).

Obtíže spojené s cestováním za hranice má také Ivo Luňák, jednatel společnosti Tyros Loading Systems. „Vlastní dodávky neklesly, ba naopak, a dodáváme naše průmyslová vrata jak do států Evropské unie, tak mimo. Omezení jsme byli a jsem v posílání našich projekt manažerů a šéf montérů.“

Nejnovější články

Aktuality
České dráhy se chystají na změnu ve vedení

„ČD čeká v důsledku covid-19 a s tím...

Aktuality
Sodexo inovuje stravenkovou kartu

Držitel Gastro Pass CARD už nemusí řešit, jestli...

Hlavní výhodou propojení karet je fakt, že uživatel...

Aktuality
Do Francie míří další trolejbusy s kompletní elektrovýzbrojí

Firma zajišťuje i finální montáž a odzkoušení vozidel...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Podnikatelé nechtějí zakládat firmy. Může za to koronavirus

„Letošní rok se podnikatelé na celém světě vyrovnávají...

Daňový balíček 2021. Co na něj Hospodářská komora?

Poslanci k vládnímu návrhu, který má změnit některé zákony...

Hospodářskou komorou požadovaná daňová opatření k obnově ekonomiky po koronavirové...

S ohledem na obecnou roli přepravních nákladů v...

Hospodářská komora vždy podmiňovala a podmiňuje případné zrušení...

Návrhy zvyšující základní slevu na dani z příjmů...

Ačkoliv je Hospodářská komora obecně proti zvyšování daní, respektuje...

Hospodářská komora vládní koncept příspěvku zaměstnavatele na stravování...

Koronavirová krize znovu ukázala, jak zásadní je pro...

Hospodářská komora dlouhodobě podporuje zvýšení registračního prahu u DPH....

Hospodářská komora doporučila poslancům schválit pozměňovací návrh usnadňující...

Aktuality
Euler Hermes: Krize postihla více než polovinu firem

Pětina uvedla, že jejich podnikání nebylo pandemií ovlivněno,...

Třetina účastníků studie uvedla, že ve snaze utlumit...

Nejdramatičtěji v Evropě pocítili pokles obratu dodavatelé automobilových...