Čtvrtek 26. listopad 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Poslanci mají schválit stravenkový paušál

Asociace hotelů a restaurací, Asociace českého tradičního obchodu, Svazu obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora odeslaly poslancům dopis, ve kterém vyzvaly poslance, aby podpořili návrh stravenkového paušálu v jeho původní podobě. Podle nich by lidé neměli muset prokazovat, že utratí stravenkový paušál za jídlo. Vyplývá to z dopisu, který zveřejnila Hospodářská komora. K zajištění účelovosti využití paušálu vyzvala minulý týden Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP).

ČTK ikona hodiny18. 11. 2020 14:23
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Stravenkový paušál je součástí vládního daňového balíčku. Ten bude Sněmovna schvalovat ve čtvrtek. Balík obsahuje dále i návrhy na zrušení superhrubé mzdy od premiéra Andreje Babiše (ANO) i od vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Svoje návrhy předložila i ODS, Piráti a komunisté. Další pozměňovací návrhy přicházejí například se snížením sazby spotřební daně z nafty nebo s alternativním zvýšením daní z tabákových výrobků vůči vládnímu záměru.

Návrh na prokazování účelovosti využití příspěvku by podle zveřejněného dopisu vedl pouze ke zvýšení administrativní náročnosti a byl by proti smyslu navrhovaného opatření, které má čerpání daňově zvýhodněného stravování zjednodušit. „Navíc je tento požadavek na zajištění účelovosti paušálu zcela zbytečný, protože už dnes lidé podle údajů Českého statistického úřadu utratí mnohem více prostředků, než mohou reálně získat v rámci stravenkového paušálu,“ uvedly asociace a svazy.

Dodaly, že návrh ministerstva financí podporuje podle průzkumů až 60 procent provozovatelů restaurací a oceňuje jej i naprostá většina malých obchodníků. „Stravenky jsou pro ně často spíše provozní komplikací než přínosem, a to především kvůli vysokým provizím a také zdlouhavému čekání na proplacení stravenek,“ uvádí výzva.

Návrh ministerstva financí podporuje podle průzkumů až 60 procent provozovatelů restaurací a oceňuje jej i naprostá většina malých obchodníků.

Naopak výzvu proti zavedení takzvaného stravovacího paušálu podepsalo podle údajů Sdružení pro zaměstnanecké stravování přes 2000 provozovatelů stravovacích zařízení.

Podle dřívějšího vyjádření MF zavedení stravenkového paušálu bude výhodné pro zaměstnance, zaměstnavatele i restaurace. Naopak budou na něm tratit stravenkové firmy, kterým se sníží zisky z provizí od zaměstnavatelů a restaurací.

Zavedení stravenkového paušálu bude podle Asociace provozovatelů poukázkových systémů znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu deset až 20 miliard korun. MF dříve odhadlo, že zavedení paušálu připraví veřejné finance zhruba o 2,3 miliardy korun.

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu lidí.

Asociace hotelů a restaurací zastupuje 1560 provozovatelů restaurací a hotelů. Asociace českého tradičního obchodu hájí zájmy 7000 maloobchodních prodejen. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR je druhý největší zaměstnavatelský svaz v ČR. Hospodářská komora ČR je reprezentantem podnikatelské sféry a sdružuje více než 16 000 členů.

Nejnovější články

Aktuality
České dráhy se chystají na změnu ve vedení

„ČD čeká v důsledku covid-19 a s tím...

Aktuality
Sodexo inovuje stravenkovou kartu

Držitel Gastro Pass CARD už nemusí řešit, jestli...

Hlavní výhodou propojení karet je fakt, že uživatel...

Aktuality
Do Francie míří další trolejbusy s kompletní elektrovýzbrojí

Firma zajišťuje i finální montáž a odzkoušení vozidel...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Zvýšení limitu pro registraci k DPH sníží administrativu

Díky tomu by se podnikatelům snížila administrativní náročnost...

Hospodářskou komorou požadovaná daňová opatření k obnově ekonomiky...

S ohledem na obecnou roli přepravních nákladů v...

Hospodářská komora vždy podmiňovala a podmiňuje případné zrušení...

Návrhy zvyšující základní slevu na dani z příjmů...

Ačkoliv je Hospodářská komora obecně proti zvyšování daní,...

Hospodářská komora vládní koncept příspěvku zaměstnavatele na stravování...

Koronavirová krize znovu ukázala, jak zásadní je pro...

Hospodářská komora dlouhodobě podporuje zvýšení registračního prahu u...

Hospodářská komora doporučila poslancům schválit pozměňovací návrh usnadňující...

Aktivity HK ČR
Firmy zavádějí moderní technologie proti covid-19

Hospodářská komora během září aktualizovala doporučení firmám ke...

„To je důkaz toho, že slova odborářů o...

Zatímco firmy zavádějí nové technologie, aby udržely provoz,...

Aktivity HK ČR
I Evropa hraje o minimální mzdy

Z pohledu Hospodářské komory jde o snahy diskutabilní. Pokud...