×

Sledujte předvolební kulaté stoly Hospodářské komory – s politiky diskutují experti i zástupci podnikatelů

Sobota 15. května 2021
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Poslanci mají schválit stravenkový paušál

Asociace hotelů a restaurací, Asociace českého tradičního obchodu, Svazu obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora odeslaly poslancům dopis, ve kterém vyzvaly poslance, aby podpořili návrh stravenkového paušálu v jeho původní podobě. Podle nich by lidé neměli muset prokazovat, že utratí stravenkový paušál za jídlo. Vyplývá to z dopisu, který zveřejnila Hospodářská komora. K zajištění účelovosti využití paušálu vyzvala minulý týden Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP).

ČTK ikona hodiny18. 11. 2020 14:23
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Stravenkový paušál je součástí vládního daňového balíčku. Ten bude Sněmovna schvalovat ve čtvrtek. Balík obsahuje dále i návrhy na zrušení superhrubé mzdy od premiéra Andreje Babiše (ANO) i od vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Svoje návrhy předložila i ODS, Piráti a komunisté. Další pozměňovací návrhy přicházejí například se snížením sazby spotřební daně z nafty nebo s alternativním zvýšením daní z tabákových výrobků vůči vládnímu záměru.

Návrh na prokazování účelovosti využití příspěvku by podle zveřejněného dopisu vedl pouze ke zvýšení administrativní náročnosti a byl by proti smyslu navrhovaného opatření, které má čerpání daňově zvýhodněného stravování zjednodušit. „Navíc je tento požadavek na zajištění účelovosti paušálu zcela zbytečný, protože už dnes lidé podle údajů Českého statistického úřadu utratí mnohem více prostředků, než mohou reálně získat v rámci stravenkového paušálu,“ uvedly asociace a svazy.

Dodaly, že návrh ministerstva financí podporuje podle průzkumů až 60 procent provozovatelů restaurací a oceňuje jej i naprostá většina malých obchodníků. „Stravenky jsou pro ně často spíše provozní komplikací než přínosem, a to především kvůli vysokým provizím a také zdlouhavému čekání na proplacení stravenek,“ uvádí výzva.

Návrh ministerstva financí podporuje podle průzkumů až 60 procent provozovatelů restaurací a oceňuje jej i naprostá většina malých obchodníků.

Naopak výzvu proti zavedení takzvaného stravovacího paušálu podepsalo podle údajů Sdružení pro zaměstnanecké stravování přes 2000 provozovatelů stravovacích zařízení.

Podle dřívějšího vyjádření MF zavedení stravenkového paušálu bude výhodné pro zaměstnance, zaměstnavatele i restaurace. Naopak budou na něm tratit stravenkové firmy, kterým se sníží zisky z provizí od zaměstnavatelů a restaurací.

Zavedení stravenkového paušálu bude podle Asociace provozovatelů poukázkových systémů znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu deset až 20 miliard korun. MF dříve odhadlo, že zavedení paušálu připraví veřejné finance zhruba o 2,3 miliardy korun.

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu lidí.

Asociace hotelů a restaurací zastupuje 1560 provozovatelů restaurací a hotelů. Asociace českého tradičního obchodu hájí zájmy 7000 maloobchodních prodejen. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR je druhý největší zaměstnavatelský svaz v ČR. Hospodářská komora ČR je reprezentantem podnikatelské sféry a sdružuje více než 16 000 členů.

Nejnovější články

Expertní pohled
Norma EURO 7/VII: Přinese konec spalovacích motorů?

Do předložení návrhu Komise zbývá ještě několik měsíců...

Evropská komise si vytyčila za cíl bojovat nejen...

Dalším důležitým faktorem, který však experti v tuto chvíli...

Rozhovory
Jde mi o to, dotknout se duše

Také vás v závětří Austrálie trápí ta virová potvora?...

Kdy končí práce architekta, když jde o návrh...

To tvrdí i profesor Zelený… pojďme ale zpět...

Takže jste za odměnu odešla… Do malé firmy,...

Jedním z vašich projektů je i město pro milion...

Pohled z praxe
Projekty EPC ušetřily městům 248 milionů korun

„Právě během současné pandemie COVID se ukázala důležitost...

Největší roční úspory energie dosáhlo Kongresové centrum Praha...

Nejčastějšími zákazníky EPC projektů jsou města, kraje a...

V průmyslu, který patří vedle dopravy k energeticky nejnáročnějším odvětvím,...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Akce Daruj krev s Komorou přilákala 61 dárců krve

Na transfúzní stanici chebské nemocnice se 27. dubna...

Transfúzní oddělení nemocnice v Karlových Varech přivítalo 6....

Aktivity HK ČR
Hospodářská komora: S podnikateli se musí hrát fér

Pravidla pro otevření například v sektoru gastronomie považuje...

Hospodářská komora zároveň dlouhodobě iniciuje, aby stát stanovil...

Aktivity HK ČR
Webináře pro startupy a začínající podnikatele v jižních Čechách

„Nabídka vzdělávání a informační podpory pro začínající podnikatele...

Jihočeský vědeckotechnický park nabízí pro firmy zázemí, ale...