×

Prohlédněte si náš speciál MICE bezpečný event.

Bruntál vzdává hold památce ministra Jana Vrby

Zpráva ze 4. listopadu 2020 o skonu bývalého ministra obchodu a průmyslu z období 1990-1992 Ing. Jana Vrby mne velmi zarmoutila.

Luděk Šarman ikona hodiny25. 11. 2020 13:21
Foto: archiv Luďka Šarmana Foto: archiv Luďka Šarmana

Tento ministr ve vládě Petra Pitharta byl zkušený manažer a praktik z průmyslu a jeho jméno bylo především spojeno s privatizací automobilky ŠKODA německému Volkswagenu. Ing. Jan Vrba se také zasloužil o záchranu největší zmařené státní investice v severomoravském kraji v Bruntále – Hydrometalurgického závodu, který byl součástí RD Jeseník s.p.

Vládou ČSFR byla výstavba tohoto kombinátu schválena v roce 1985 se zahájením výroby v roce 1991. Změnou ekonomických podmínek po roce 1989 bylo rozhodnuto, že veškeré rudné hornictví bude utlumeno a těžební kapacity na Cu-Pb-Zn polymetalické koncentráty z lokalit Zlaté Hory, Horní Benešov, Kutná Hora a Banská Štiavnica byly uzavřeny. Tím zůstal tento rozestavěný závod na ploše 28 hektarů s již zakoupenou a dodanou zahraniční technologií přes PZO Technoexport bez vstupní suroviny.

Na stole ministerstva průmyslu a obchodu byl návrh na demolici této investice. Po návštěvě v Bruntále a několika jednáních na MPO s ministrem Ing. Janem Vrbou a jeho týmem se podařilo předložit a obhájit náhradní program několika nových výrob čistých chemikálií pro farmaceutický průmysl z přírodního slovenského magnezitu a vápence z lokality Pomezí u Jeseníku.

Osobní podpora ministra Ing. Jana Vrby a „písemné dobrozdání“ pro jednání s bankami kolem financování nových výrob měla zásadní vliv na záchranu této investice, kde v roce 2000 vstoupil německý OSRAM GmbH s relokací výrob ze dvou závodů v USA a ze dvou z Německa. Dnes již v této lokalitě působí 14 společností a z toho 6 se zahraniční majetkovou účastí s celkovým počtem 1260 pracovníků. Poslední je nedávno otevřený nový závod společnosti Strojmetal Aluminium Forging s.r.o., která zaměstná až 350 nových pracovníků. Tato lokalita je klíčová pro rozvoj podnikání a zaměstnanosti jak pro město Bruntál, tak celý region. Čest památce Ing. Jana Vrby.

Autor Ing. Luděk Šarman je bývalý generální ředitel HMZ a.s./OSRAM s.r.o. v Bruntále ( 1987-2006)

Nejnovější články

Aktuality
Sto miliard pro velké zdroje

Dnešní rozhodnutí vlády by v praxi mohlo podle ministra...

Aktivity HK ČR
Projde v parlamentu dluhová amnestie?

Novela přichází ve velmi krátké době po novele,...

Expertní pohled
Colliers očekává až 50 % nárůst globálních investic

Příčinou optimismu má být vývoj vakcín a pokračující...

Nejnovější Osobnosti

Rozhovory
Dvacet procent vědy

Od chemie, která vás lákala na začátku, jste...

Pravda je, že ty opravdu velmi úspěšné ženy,...

Rozhovory
Dát ruku z volantu by byla chyba

Než se začneme bavit o umělé inteligenci, věnujme...

Já vždy chápal umělou inteligenci jako spíše kolaborativní...

Rozhovory
Nikdo není schopen předvídat budoucnost

Je polovina července, máte podniky rozesety po celé...

Váš názor na Brusel je poměrně konzistentní. Prostě...

Pojďme z vysokých pater domů, k vaší firmě. Už jste...

Předpokládám, že jde o projekty na míru. Váš...

Už ho nabízíte na trhu? KAT: Zatím ne,...