×

Prohlédněte si náš speciál MICE bezpečný event.

Český developer staví byty ve Varšavě

Polský příklad pro český zákon

Výstavbu 960 bytů za více než 2,5 miliardy korun zahájila ve Varšavě společnost UDI Group. Projekt na brownfieldu po továrně na traktory Ursus má být dokončen v roce 2026, postaví ho polské zastoupení nadnárodního stavebního holdingu Hochtief. Na pozemku vznikne sedm bytových domů, jedna z historických budov továrny bude revitalizována a bude sloužit jako vstup do celého areálu. Průběh projektu může být zajímavou inspirací pro Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny, který se má ve středu zabývat návrhem nového stavebního zákona.

ČTK ikona hodiny5. 1. 2021 12:40
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Generálního dodavatele stavby jsme získali koncem loňského roku. Poslední den v uplynulém roce jsme od polských úřadů obdrželi stavební povolení. Práce tak mohou začít. První etapa projektu, která nabídne 114 bytů by měla být dokončena v prvním čtvrtletí roku 2022,“ uvedl projektový manažer UDI Group Jan Chromeček, který má na starosti polský a maďarský trh.

Povolovací procesy v Polsku jsou podle něj po tamní změně stavebního zákona velmi předvídatelné a rychlé. „Po zhruba roční přípravě projektu a dotažení všech majetkoprávních vazeb v území zde samotný povolovací proces pro první fázi trval necelé dva měsíce,“ doplnil Chromeček.

Podle obchodní ředitelky UDI Group Zuzany Čižmárikové je polský bytový trh specifický v tom, že zde klienti kupují byty převážně v takzvaném developerském standardu, tedy bez obkladů, dlažeb nebo podlah. Dokončovací práce si pak zajišťují sami. „Nicméně mladší generace již se stále více přibližuje západnímu standardu a chce se do nově zakoupeného bytu rovnou nastěhovat. Nabídneme tedy klientům již zcela dokončené byty s koupelnami, dveřmi a podlahami,“ uvedla dále Čižmáriková.

Areál Classic Ursus nabídne celkem 960 bytů, a to jak menších startovacích bytů pro mladé lidi, tak i větších bytů pro rodiny. Nachází se v blízkosti železniční stanice, odkud je pravidelné a rychlé spojení s centrem Varšavy. V přízemí bytových domů vzniknou prostory pro obchod, kavárny a restaurace.

Historie UDI Group sahá do roku 1991, kdy vznikla stavební společnost Mera. Současný název nese od roku 2007. Kromě České republiky a Polska působí také v Maďarsku a Srbku a zvažuje i další možnosti expanze ve středoevropském regionu. Staví byty, kancelářské projekty i průmyslové areály. Aktuálně staví nebo připravuje 15 projektů s očekávaným výnosem 37 miliard korun.

Nejnovější články

Aktuality
Sto miliard pro velké zdroje

Dnešní rozhodnutí vlády by v praxi mohlo podle ministra...

Aktivity HK ČR
Projde v parlamentu dluhová amnestie?

Novela přichází ve velmi krátké době po novele,...

Expertní pohled
Colliers očekává až 50 % nárůst globálních investic

Příčinou optimismu má být vývoj vakcín a pokračující...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Sto miliard pro velké zdroje

Dnešní rozhodnutí vlády by v praxi mohlo podle ministra...

Aktuality
Podnikatelů i spotřebitelů se drží skepse

Zvyšuje se počet průmyslových podniků, kteří jako nedostatečnou...

Aktuality
Českým e-shopům dominuje Shoptet

Na platformě společnosti Shoptet během loňského roku přibylo...