České sklo zdobí jeden z nejkrásnějších hotelů světa

Je považovaný za oázu klidu uprostřed marocké pouště i za jeden z nejkrásnějších a nejvýznamnějších hotelů na světě. Ke svým téměř stým narozeninám si hotel La Mamounia v Marrákeši rozhodl věnovat nový interiér, jemuž kralují dvě plastiky z dílny české sklářské a designérské společnosti LASVIT. Vzdávají hold tradiční marocké architektuře a do celého objektu přinášejí svěžest i nadčasový design.

Tomáš Kolder ikona hodiny7. 4. 2021 15:24
Foto: LASVIT České sklo zdobí nejkrásnější hotel světa v Marrákeši Foto: LASVIT

Interiér hotelu La Mamounia (známá jako Grande Dame) teď září ještě více než kdykoli předtím. Legendární hotel, který Winston Churchill nazval nejkrásnějším místem na celém světě, je ukrytý v tajném světě nádvoří zdobeném sloupy a maurskými vlysy, prastarými olivovníky, růžovými zahradami, pomerančovníky a tisíci dalších druhů rostlin. Hotel stojí uprostřed osmi hektarů zahrad, které byly v 18. století královským svatebním darem princi Mamounovi. V roce 1923 byla oáza přeměněna na La Mamounia hotel, který kombinoval arabskou a andaluskou architekturu s vlivy Art Deco.

Pařížští interiéroví designéři Jouin Manku, kteří stáli za hotelovou renovací, oslovili ke spolupráci českou sklářskou a designérskou společnost LASVIT. A společně vytvořili dva jedinečné skvosty, jež osvětlují čajovnu a restauraci v centrální části hotelového komplexu.

Pocta marocké architektuře i evropské kultuře

První ze světelných instalací se nachází v čajovém salonku Salon de Thé. Jde o téměř šest metrů vysoký a téměř tři metry široký křišťálový lustr, zářící přímo nad fontán7ou. Ta je středobodem celého prostoru, inspirovaného tradičními arabskými čajovnami. Lustr sestává ze stovek skleněných kousků a svým stylem odkazuje na tradiční marockou architekturu. Inspirací byly muqarnas, což jsou pro arabskou kulturu typické zdobené stropní klenby. Designéři ale muqarnu převrátili vzhůru nohama a dali jí moderní vzhled. Zároveň svou barvou a použitými materiály plastika do prostoru přináší pocit svěžesti a celý jej prosvětluje.

Druhé křišťálové dílo zdobí italskou restauraci L’Italien. Ta připomíná zimní zahradu, odkud se hostům naskýtá pohled na překrásné zahrady v okolí. Těmi je hotel La Mamounia proslulý. Interiér restaurace evokuje typickou italskou trattorii v moderním hávu. V jejím středu, a tedy v centru veškeré pozornosti, je umístěna otevřená kuchyně. A nad ní se tyčí druhá instalace, plastika, která reflektuje lehkost, světlost a moderní design interiéru. Největší výzvou při její výrobě bylo najít ten správný materiál, který vydrží navěky a odolá přípravě jídla. Ta totiž každodenně probíhá přímo pod samotnou plastikou.

Italská restaurace přitom v marockém hotelu dává absolutní smysl, jelikož jeho filozofie je velmi multikulturní. Například již zmíněná čajovna je inspirována francouzským cukrářem Pierrem Hermé, jehož makronky, ale i čaje bývají označovány za nejlepší na světě. Kromě italské restaurace mohou hosté zavítat i do restaurace asijské nebo do Churchill Baru navrženého v typicky britském stylu.

LASVIT

Česká sklářská a designérská společnost, která se zaměřuje na světelné instalace na zakázku a kolekce svítidel, nápojového a dekorativního skla. Už od založení v roce 2007 se LASVIT drží své mise přinášet krásu a kus Česka klientům z celého světa, a tak inspirovat svět.

Společnost navazuje na dlouhou historii sklářství na severu Česka. Zakladatel společnosti Leon Jakimič řídí společnost s úctou k této tradici, ale zároveň s nadšením pro odvážný design a moderní technologie. Světelné instalace jsou dělané na míru danému místu a zákazníkovi. Do světa světla přináší LASVIT inovativní pohled a jejich instalace často umí měnit barvu, či reagovat na hudbu a pohyb. Klientům svítidla vytváří specifickou atmosféru a často i vypráví svůj vlastní příběh.

Více než 2 000 světelných instalací společnosti zdobí hotely, privátní rezidence a další komerční i nekomerční prostory po celém světě. V posledních letech spolupracoval LASVIT s mnoha známými světovými designéry, ale zároveň se stal odrazovým můstkem pro mladé a nadějné talenty.

Pod vedením kreativního ředitele a známého českého designéra Maxima Velčovského, získal LASVIT prestižní cenu Milano Design Award 2018 přezdívanou „Oscar designu“. Maxim Velčovský v roce 2020 získal ocenění nejlepšího kreativního ředitele roku, který uděluje prestižní Interior Design Magazine.

LASVIT inspiruje svět, ale zdroj této inspirace se rodí doma, v srdci Lužických hor. Své sídlo má tak LASVIT od roku 2019 právě tam, v Novém Boru. Součástí komplexu je i skleněný dům – metaforický “maják sklářství” na severu Čech.

Umělecká instalace v době covidové

Čeští skláři vytvořili obě plastiky podle návrhu dvojice interiérových designérů Jouin Manku. Aby dokázali jejich přáním maximálně vyhovět, museli vymyslet speciální způsob zavěšení i nasvícení. „Obě plastiky mají důmyslný systém interního nasvícení. Zejména plastika v čajovém salonku je v tomto ohledu velmi komplexní, protože kombinuje tři různé světelné systémy s několika různými typy skel. Tímto projektem jsme posunuli hranice lighting designu opět dále,“  říká Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti LASVIT.

Projekt byl navíc o to složitější, že vznikal uprostřed pandemie. „Už tak technicky náročný projekt i jeho instalaci jsme museli koordinovat na dálku přes video hovory. Pro všechny to byla opravdu velká výzva, ale také zajímavá zkušenost. Jsem hrdý na náš tým, že jsme se s tím velmi dobře vypořádali,“ dodává Leon Jakimič.

Nejnovější články

Expertní pohled
Ochranná známka: zdánlivá banalita, která se firmě vyplatí

Laicky řečeno jde o maličkosti, které tvoří duši...

Ochranná známka se dá přirovnat k zámkům nebo...

Ochranné známky mají takřka hodnotu zlata nejen pro...

Ochranné známky se totiž netýkají jen firem, ale...

Německá značka oblečení Adidas například v minulosti vedla...

Aktivity HK ČR
Firmy mohou přispět k masivnímu proočkování populace

Metodika očkování proti onemocnění covid-19 se týká zaměstnavatelů...

Aktuality
MPO přijímá žádosti do programu COVID 2021

„V programu COVID 2021 kompenzujeme 500 korun na...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Český startup 3Dsimo ukázal dílnu do dlaně

„3D pera byla zajímavým produktem, ale dnes je...

K čemu konkrétně lze tedy MultiPro využít? Například...

Nezařazené
Firmy mohou získat dotace na výzkum

Výzva je určená malým, středním i velkým podnikům...

Oproti předchozím výzvám mohou firmy podat více žádostí....

Nezařazené
Pět vítězů, zbylí jsou zatím poražení

Bohužel, korona-šampiónů je zatím pouze několik: vedle výroby...