Nabídka nemovitostí vzroste, ale poptávka bude stále vyšší

I přes koronakrizi nabídka nemovitostí v ČR i v Praze stále poroste. Podle dotázaných developerů by se měla v prvním pololetí letošního roku zvýšit o 1,4 % v rámci celé ČR a o 2,4 % v Praze. Poptávka by pak v prvním pololetí měla stoupnout o 3,3 % v rámci ČR a o 3,6 % v rámci Prahy. Podle 61 % developerů se nesníží ani vlivem krize. Tři čtvrtiny dotázaných také plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí (71 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research.

Veronika Blížkovská ikona hodiny8. 4. 2021 16:27
Foto: Shutterstock.com Poptávku po nemovitostech nezastavil ani covid Foto: Shutterstock.com

Developeři očekávají v prvním pololetí letošního roku růst nabídky nemovitostí o 1,4 % v rámci celé republiky. Podle dotázaných developerů se koronakrize výrazně na nabídce nemovitostí neprojeví. V druhém pololetí letošního roku nabídka nemovitostí podle dotázaných developerů vzroste v rámci ČR o dalších 1,4 %. V Praze očekávají developeři růst nabídky vyšší, a to o 2,4 % v prvním pololetí roku 2021 a v dalším pololetí počítají s dalším růstem o 2,6 %. „Kolem vývoje na trhu s nemovitostmi povstává řada otázek, na které asi nikdo nezná odpověď. Pandemie Covid nadále pokračuje a zatím nelze odhadnout její přesný dopad na stavebnictví. S ohledem na permanentní převis poptávky nad nabídkou a zatím ještě příznivé sazby hypoték nepředpokládám, že se tendence na straně poptávky v roce 2021 radikálně změní oproti loňskému roku. Co se týká nabídky, svůj odhad mohu formulovat spíše z pohledu výrobce stavebních materiálů, a to na základě vývoje poptávky po těchto materiálech. Ten je v prvním čtvrtletí zatím srovnatelný s rokem 2020. Předpokládám tedy, že i na straně nabídky bude tendence obdobná jako v minulém roce.“ dodává Jiří Weiss, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ cihlářský průmysl.

Poptávka po nemovitostech v první polovině roku vzroste podle developerů o 3,3 % v rámci celé republiky a v druhém pololetí se navýší o dalších 2,7 %. V rámci Prahy by poptávka po nemovitostech měla podle developerů v obou pololetích vzrůst o shodných 3,6 %. „Jen Praha aktuálně potřebuje kolem 10 000 nových bytů. Rezidenční nemovitosti jsou navíc stále považovány za jednu z nejbezpečnějších investic, která s sebou přináší stabilní výnos. Očekáváme proto, že poptávka bude i nadále převyšovat nedostatečnou nabídku, přestože může dojít (vlivem nejistého vývoje ve společnosti a ekonomice) k jejímu mírnému útlumu.“ vysvětluje rostoucí poptávku  Jan Řežáb, zakladatel a majitel společnosti JRD Development.

Bytů je stále málo, ceny stoupají

Téměř tři čtvrtiny developerů očekávají růst cen svých nemovitostí (72 %). Ceny jejich nemovitostí porostou v průměru o 5 %. Dalších 28 % dotázaných ceny svých nemovitostí měnit neplánuje. Koronavirovou situaci plánuje zohlednit ve svých cenách 14 % dotázaných developerů, a částečně ji vezme na vědomé dalších 29 %. Více než polovina developerů ekonomickou situaci ve svých cenách neplánuje nijak zohledňovat (57 %). „V Praze budou ceny i nadále růst, i když pomaleji než dosud. Bytů je totiž stále poměrně málo na to, jak velký zájem o ně stále je. Na druhou stranu jsou již ceny bydlení v Praze zcela mimo možnosti střední třídy, a tak i skupina investorů, kteří byty stále kupují, je již malá. Proto už ceny nepoletí nahoru tak rychle jako doposud. Na ostatních trzích, kde působíme, tedy v Polsku, Maďarsku a Srbsku, čekáme spíše stagnaci ceny bytů v důsledku opatrnějšího přístupu investorů k velkým výdajům v době krize.“ dodává k cenám Radek Menšík, majitel společnosti Urban Developers and Investors.

Téměř dvě třetiny dotázaných developerů neočekává, že by koronakrize mohla způsobit snížení poptávky po nemovitostech (61 %). Podle více než třetiny developerů (36 %) by alespoň k částečnému poklesu poptávky dojít mohlo. Zbylá 3 % dotázaných se domnívají, že ke snížení poptávky po nemovitostech dojde určitě.

Nejnovější články

Expertní pohled
Ochranná známka: zdánlivá banalita, která se firmě vyplatí

Laicky řečeno jde o maličkosti, které tvoří duši...

Ochranná známka se dá přirovnat k zámkům nebo...

Ochranné známky mají takřka hodnotu zlata nejen pro...

Ochranné známky se totiž netýkají jen firem, ale...

Německá značka oblečení Adidas například v minulosti vedla...

Aktivity HK ČR
Firmy mohou přispět k masivnímu proočkování populace

Metodika očkování proti onemocnění covid-19 se týká zaměstnavatelů...

Aktuality
MPO přijímá žádosti do programu COVID 2021

„V programu COVID 2021 kompenzujeme 500 korun na...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Ochranná známka: zdánlivá banalita, která se firmě vyplatí

Laicky řečeno jde o maličkosti, které tvoří duši...

Ochranná známka se dá přirovnat k zámkům nebo...

Ochranné známky mají takřka hodnotu zlata nejen pro...

Ochranné známky se totiž netýkají jen firem, ale...

Německá značka oblečení Adidas například v minulosti vedla...

Aktuality
Raketově roste zájem o monistické akciovky, klesá zájem o daňové ráje

„Za naši společnost mohu potvrdit, že zájem je...

Expertní pohled
Jen některé dřevo vydrží věčně

Jedním z nejdůležitějších kroků při technologickém zpracování dřeva je...

Dřevo zkrátka – při správném zacházení – nabízí...

Firma má v Německu dvě významná výzkumná centra, v...