Neděle 19. května 2024
ikona hodiny8. 4. 2021 16:27

Nabídka nemovitostí vzroste, ale poptávka bude stále vyšší

I přes koronakrizi nabídka nemovitostí v ČR i v Praze stále poroste. Podle dotázaných developerů by se měla v prvním pololetí letošního roku zvýšit o 1,4 % v rámci celé ČR a o 2,4 % v Praze. Poptávka by pak v prvním pololetí měla stoupnout o 3,3 % v rámci ČR a o 3,6 % v rámci Prahy. Podle 61 % developerů se nesníží ani vlivem krize. Tři čtvrtiny dotázaných také plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí (71 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research.

Veronika Blížkovská autor

Business Development Manager, CEEC Research

Foto: Shutterstock.com Poptávku po nemovitostech nezastavil ani covid Foto: Shutterstock.com

Developeři očekávají v prvním pololetí letošního roku růst nabídky nemovitostí o 1,4 % v rámci celé republiky. Podle dotázaných developerů se koronakrize výrazně na nabídce nemovitostí neprojeví. V druhém pololetí letošního roku nabídka nemovitostí podle dotázaných developerů vzroste v rámci ČR o dalších 1,4 %. V Praze očekávají developeři růst nabídky vyšší, a to o 2,4 % v prvním pololetí roku 2021 a v dalším pololetí počítají s dalším růstem o 2,6 %. „Kolem vývoje na trhu s nemovitostmi povstává řada otázek, na které asi nikdo nezná odpověď. Pandemie Covid nadále pokračuje a zatím nelze odhadnout její přesný dopad na stavebnictví. S ohledem na permanentní převis poptávky nad nabídkou a zatím ještě příznivé sazby hypoték nepředpokládám, že se tendence na straně poptávky v roce 2021 radikálně změní oproti loňskému roku. Co se týká nabídky, svůj odhad mohu formulovat spíše z pohledu výrobce stavebních materiálů, a to na základě vývoje poptávky po těchto materiálech. Ten je v prvním čtvrtletí zatím srovnatelný s rokem 2020. Předpokládám tedy, že i na straně nabídky bude tendence obdobná jako v minulém roce.“ dodává Jiří Weiss, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ cihlářský průmysl.

Poptávka po nemovitostech v první polovině roku vzroste podle developerů o 3,3 % v rámci celé republiky a v druhém pololetí se navýší o dalších 2,7 %. V rámci Prahy by poptávka po nemovitostech měla podle developerů v obou pololetích vzrůst o shodných 3,6 %. „Jen Praha aktuálně potřebuje kolem 10 000 nových bytů. Rezidenční nemovitosti jsou navíc stále považovány za jednu z nejbezpečnějších investic, která s sebou přináší stabilní výnos. Očekáváme proto, že poptávka bude i nadále převyšovat nedostatečnou nabídku, přestože může dojít (vlivem nejistého vývoje ve společnosti a ekonomice) k jejímu mírnému útlumu.“ vysvětluje rostoucí poptávku  Jan Řežáb, zakladatel a majitel společnosti JRD Development.

Bytů je stále málo, ceny stoupají

Téměř tři čtvrtiny developerů očekávají růst cen svých nemovitostí (72 %). Ceny jejich nemovitostí porostou v průměru o 5 %. Dalších 28 % dotázaných ceny svých nemovitostí měnit neplánuje. Koronavirovou situaci plánuje zohlednit ve svých cenách 14 % dotázaných developerů, a částečně ji vezme na vědomé dalších 29 %. Více než polovina developerů ekonomickou situaci ve svých cenách neplánuje nijak zohledňovat (57 %). „V Praze budou ceny i nadále růst, i když pomaleji než dosud. Bytů je totiž stále poměrně málo na to, jak velký zájem o ně stále je. Na druhou stranu jsou již ceny bydlení v Praze zcela mimo možnosti střední třídy, a tak i skupina investorů, kteří byty stále kupují, je již malá. Proto už ceny nepoletí nahoru tak rychle jako doposud. Na ostatních trzích, kde působíme, tedy v Polsku, Maďarsku a Srbsku, čekáme spíše stagnaci ceny bytů v důsledku opatrnějšího přístupu investorů k velkým výdajům v době krize.“ dodává k cenám Radek Menšík, majitel společnosti Urban Developers and Investors.

Téměř dvě třetiny dotázaných developerů neočekává, že by koronakrize mohla způsobit snížení poptávky po nemovitostech (61 %). Podle více než třetiny developerů (36 %) by alespoň k částečnému poklesu poptávky dojít mohlo. Zbylá 3 % dotázaných se domnívají, že ke snížení poptávky po nemovitostech dojde určitě.

Články autora Veronika Blížkovská

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firmy řeší, jak pojmout home office

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou...

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely...

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré...

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní...

Expertní pohled
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls

Na domácím poli hraje koruně do karet změna...

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny –...

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...