Umělá inteligence otevírá ve farmacii příležitosti k růstu
AnalýzyZatímco dnes se umělá inteligence prosazuje ve zdravotnictví kvůli přísné regulaci a obavám o bezpečnost pacientů jen ztěžka, do budoucna...
I přes koronakrizi nabídka nemovitostí v ČR i v Praze stále poroste. Podle dotázaných developerů by se měla v prvním pololetí letošního roku zvýšit o 1,4 % v rámci celé ČR a o 2,4 % v Praze. Poptávka by pak v prvním pololetí měla stoupnout o 3,3 % v rámci ČR a o 3,6 % v rámci Prahy. Podle 61 % developerů se nesníží ani vlivem krize. Tři čtvrtiny dotázaných také plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí (71 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research.
Developeři očekávají v prvním pololetí letošního roku růst nabídky nemovitostí o 1,4 % v rámci celé republiky. Podle dotázaných developerů se koronakrize výrazně na nabídce nemovitostí neprojeví. V druhém pololetí letošního roku nabídka nemovitostí podle dotázaných developerů vzroste v rámci ČR o dalších 1,4 %. V Praze očekávají developeři růst nabídky vyšší, a to o 2,4 % v prvním pololetí roku 2021 a v dalším pololetí počítají s dalším růstem o 2,6 %. „Kolem vývoje na trhu s nemovitostmi povstává řada otázek, na které asi nikdo nezná odpověď. Pandemie Covid nadále pokračuje a zatím nelze odhadnout její přesný dopad na stavebnictví. S ohledem na permanentní převis poptávky nad nabídkou a zatím ještě příznivé sazby hypoték nepředpokládám, že se tendence na straně poptávky v roce 2021 radikálně změní oproti loňskému roku. Co se týká nabídky, svůj odhad mohu formulovat spíše z pohledu výrobce stavebních materiálů, a to na základě vývoje poptávky po těchto materiálech. Ten je v prvním čtvrtletí zatím srovnatelný s rokem 2020. Předpokládám tedy, že i na straně nabídky bude tendence obdobná jako v minulém roce.“ dodává Jiří Weiss, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ cihlářský průmysl.
Poptávka po nemovitostech v první polovině roku vzroste podle developerů o 3,3 % v rámci celé republiky a v druhém pololetí se navýší o dalších 2,7 %. V rámci Prahy by poptávka po nemovitostech měla podle developerů v obou pololetích vzrůst o shodných 3,6 %. „Jen Praha aktuálně potřebuje kolem 10 000 nových bytů. Rezidenční nemovitosti jsou navíc stále považovány za jednu z nejbezpečnějších investic, která s sebou přináší stabilní výnos. Očekáváme proto, že poptávka bude i nadále převyšovat nedostatečnou nabídku, přestože může dojít (vlivem nejistého vývoje ve společnosti a ekonomice) k jejímu mírnému útlumu.“ vysvětluje rostoucí poptávku Jan Řežáb, zakladatel a majitel společnosti JRD Development.
Téměř tři čtvrtiny developerů očekávají růst cen svých nemovitostí (72 %). Ceny jejich nemovitostí porostou v průměru o 5 %. Dalších 28 % dotázaných ceny svých nemovitostí měnit neplánuje. Koronavirovou situaci plánuje zohlednit ve svých cenách 14 % dotázaných developerů, a částečně ji vezme na vědomé dalších 29 %. Více než polovina developerů ekonomickou situaci ve svých cenách neplánuje nijak zohledňovat (57 %). „V Praze budou ceny i nadále růst, i když pomaleji než dosud. Bytů je totiž stále poměrně málo na to, jak velký zájem o ně stále je. Na druhou stranu jsou již ceny bydlení v Praze zcela mimo možnosti střední třídy, a tak i skupina investorů, kteří byty stále kupují, je již malá. Proto už ceny nepoletí nahoru tak rychle jako doposud. Na ostatních trzích, kde působíme, tedy v Polsku, Maďarsku a Srbsku, čekáme spíše stagnaci ceny bytů v důsledku opatrnějšího přístupu investorů k velkým výdajům v době krize.“ dodává k cenám Radek Menšík, majitel společnosti Urban Developers and Investors.
Téměř dvě třetiny dotázaných developerů neočekává, že by koronakrize mohla způsobit snížení poptávky po nemovitostech (61 %). Podle více než třetiny developerů (36 %) by alespoň k částečnému poklesu poptávky dojít mohlo. Zbylá 3 % dotázaných se domnívají, že ke snížení poptávky po nemovitostech dojde určitě.
Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...
První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...
Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...
Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...
Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...
Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...
Na akci vystoupili zástupci firem považovaných za lídry...
Elektromobilita je trend, který už pravděpodobně nic nezvrátí....
Francouzská strategie pro příští léta je stát se...
Není to jen nižší kupní síla obyvatelstva, ale...
Pro zásadní změnu ve snižování emisí je třeba...
Stejně jako všechny jiné investice i elektromobilita potřebuje...
Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...
TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...
Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...
Většina výrobních firem, které jsem mohl detailněji poznat,...
Cirkulární hospodářství je jeden z klíčových nástrojů pro...
Vedle šetrnosti nakládání s odpady se mohou firmy...
Přechod směrem k cirkulární ekonomice je v mnoha...
Evropská směrnice o nefinančním reportingu (CSRD), která podnikům...
Podle Jakuba Víta z EY Česká republika by...