Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny15. 4. 2021 19:49

Red Dot: Best of the Best pro robota

Mezinárodní odborná porota udělila kolaborativnímu robotu GoFa™ cenu za inovativní design, který zvyšuje uživatelskou přístupnost. Mezinárodní soutěž v oblasti designu Red Dot se koná každý rok a porota hodnotí tisíce přihlášených výrobků. Nejvyšším oceněním, které lze v rámci této soutěže získat, je Best of the Best, jež je udělováno za průlomový design. 

Radek Stavěl autor

Foto: ABB RedDot pro robota Foto: ABB

GoFa je nejrychlejší kolaborativní robot ve své kategorii, který je schopen provádět širokou škálu operací. Je navržen k úzké spolupráci s člověkem bez nutnosti použití fyzického oplocení. Je vybaven pokročilými bezpečnostními funkcemi, včetně inteligentních senzorů na každé ose, jež umožňují okamžité zastavení robota, pokud dojde k jakémukoli neočekávanému kontaktu.

Úkolem produktových designérů bylo vytvořit intuitivní, uživatelsky přívětivý a přístupný design, který především novým uživatelům zajistí snadné ovládání robota.

„Naším cílem je, aby se roboty staly natolik běžnou součástí pracovišť, jako jsou např. laptopy.  Toho můžeme dosáhnout jedině tak, že budou snadno a intuitivně ovladatelní,“ říká Sami Atiya, prezident divize ABB Robotika a automatizace. „Jsem velmi potěšen, že porota uživatelskou přívětivost našeho robotu GoFa ocenila. Považujeme ho totiž za určitý mezník v oblasti robotiky, jelikož jedním z jeho klíčových atributů je přívětivý průmyslový design. Díky němu mohou být roboty instalovány nejen v tradičních továrních prostředích, což znamená, že s roboty bude moct pracovat čím dál vice lidí, a to i v malovýrobě. Představují tedy pro nové uživatele a nová průmyslová odvětví snadnou cestu k automatizaci.“

Foto: ABB RedDot pro robota Foto: ABB

Design robota GoFa se od tradičních průmyslových robotů v mnohém liší, pohybuje se spíše na pomezí průmyslového stroje a klasických moderních zařízení z oblasti spotřební elektroniky. Má štíhlá rovná ramena, díky nimž působí uživatelsky přívětivě, ale přesto je schopen plnit náročné průmyslové úkoly. Užité barevné schéma, výběr materiálu a povrchová úprava mu dodávají moderní elegantní vzhled. Jednoduchý design uživatelského rozhraní se dvěma tlačítky a světelným prstencem na konci ramene zajišťuje přívětivé ovládání. Díky tomu je snadno ovladatelný i pro nové uživatele, kteří moderní technologie využívají spíše jako spotřebitelé a v oblasti průmyslu s nimi nemají žádné zkušenosti.

„Průmyslový design neřeší jen otázky estetiky, forma by měla být vždy přizpůsobena funkčnosti, a proto klademe důraz na design zaměřený na člověka. Kolaborativní robot GoFa splňuje požadavky na použitelnost, užitečnost a snadné ovládání,“ říká Andie Zhang, globální produktová manažerka ABB pro oblast kolaborativní robotiky. „Vytvořit atraktivní, přístupný design umožňuje zákazníkům vytěžit z robotu to nejlepší. Je pro nás důležité, aby se lidé cítili při spolupráci s ním nejen bezpečně, ale i příjemně mimo jiné i proto, že ho lze programovat pomocí ručního navádění ramene.“

ABB

Přední globální technologická společnost, která podněcuje transformaci společnosti a průmyslu k dosažení produktivnější a trvale udržitelnější budoucnosti. Propojením software s portfoliem elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů ABB posouvá hranice technologií na vyšší úroveň výkonnosti. Úspěch společnosti ABB, která je špičkou v oboru více než 130 let, tvoří 105 000 talentovaných zaměstnanců ve více než 100 zemích světa.

ABB Robotika a automatizace je průkopníkem v oblasti robotiky, automatizace strojů a digitálních služeb. Nabízí inovativní řešení řadě různých průmyslových odvětví, od automobilového  průmyslu přes elektroniku až po logistiku. Jako jeden z největších světových dodavatelů robotiky a automatizace strojů jsme již dodali více než 500 000 robotických řešení. Pomáháme našim zákazníkům všech různých velikostí zvyšovat produktivitu, flexibilitu a jednoduchost a zlepšovat kvalitu výroby. Podporujeme přechod našich zákazníků ke kolaborativním a k internetu připojeným továrnám budoucnosti. ABB Robotika a automatizace zaměstnává přes 10 000 zaměstnanců ve více než 100 lokalitách a 53 zemích.

Kolaborativní roboty ABB jsou navrženy tak, aby je uživatelé mohli ovládat intuitivně bez nutnosti speciálních programovacích znalostí či předchozího školení a obsluhovat je vzápětí po instalaci. Proto jsou vhodné pro průmyslová odvětví s nízkou úrovní automatizace.

„Díky snadno použitelným digitálním nástrojům, integrovaným bezpečnostním prvkům a vyšší nosnosti představují naše nové kolaborativní roboty budoucnost spolupráce člověka s robotem. Tato nová generace kolaborativních robotů umožní mnoha společnostem automatizovat opakujícící se, případně nebezpečné operace, zvýšit produktivitu a flexibilitu a zároveň pracovníkům poskytnout prostor pro vykonávání náročnějších a kreativnějších činností,“ dodává Andie Zhang. „Pokud umíte používat tablet nebo chytrý telefon, dokážete ovládat i naše kolaborativní roboty.”

Nový kolaborativní robot GoFa navazuje na úspěch řady robotů YuMi®, prvních skutečně kolaborativních robotů na světě, jež byly uvedeny na trh v roce 2015 a díky nimž byla v mnoha oblastech zavedena bezpečná automatizace klíčových operací. I designový koncept robotu YuMi ocenění Red Dot: Best of Best získal, a to v roce 2011.

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Největší logistický kongres v ČR se blíží

Logistika a doprava patří mezi nejdůležitější pracovní úkony mezi...

Všechny zmíněné faktory představují příležitost pro spojení s loajální...

Velký kongres EASTLOG, který se bude konat 30....

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...