×

Sledujte předvolební kulaté stoly Hospodářské komory – s politiky diskutují experti i zástupci podnikatelů

Pátek 14. května 2021
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Jedenadvacet let v černých číslech

Dle mezinárodních účetních standardů (IFRS) dosáhla ŠKODA JS a.s. v roce 2020 tržeb z prodeje výrobků a služeb přes 3,3 miliardy korun a zisku před zdaněním přes 122 miliónů korun. Pro budoucnost společnosti je důležité, že byly podepsány nové zakázky na nadcházející roky za více než 3,5 miliardy korun. Spolu s dalšími českými podniky hlásí firma připravenost na spolupráci s vítězem tendru na výstavbu pátého dukovanského bloku bez ohledu na to, kdo jím bude.

Jan Stolař ikona hodiny4. 5. 2021 11:52
Foto: Shutterstock.com Škoda JS drží černá čísla i v pandemii Foto: Shutterstock.com

Menší příležitosti na domácím trhu kompenzují aktivity na zahraničních projektech. Vývoz zařízení a služeb přesáhl hodnotu 1,5 miliardy korun a na celkových výkonech společnosti se podílel téměř 46 %. Cílem exportu bylo dvanáct zemí, největší podíl připadl opět na Slovensko, Ukrajinu a Maďarsko doplněné tentokrát o Velkou Británii.

Výhodou společnosti ŠKODA JS zůstává, že je pevně rozkročena ve třech segmentech, tedy v inženýringu, ve výrobě a v servisu, což umožňuje nabídnout zákazníkovi komplexní služby ve všech fázích provozního cyklu jaderné elektrárny. Všechny segmenty současně významně těží ze synergických efektů společné práce na projektech uvnitř firmy.

Segment inženýringu se na tržbách společnosti podílel téměř 38 % Jednalo se zejména o projekty na zvýšení bezpečnosti na čtyřech ukrajinských elektrárnách, modernizaci systému řízení výkonu bloku na maďarské elektrárně Paks a záměnu podružných rozvaděčů na elektrárně Dukovany. Novou a zásadní referencí se stala výměna separátorů páry na druhém bloku elektrárny Temelín.

Do tohoto segmentu patří také aktivity na Slovensku. Klíčovou zakázkou byl opět projekt dostavby 3. a 4 bloku JE Mochovce, kde ŠKODA JS konstantně plní všechny úkoly dle harmonogramu. Na Slovensku v roce 2020 firma realizovala dále například projekt seismického zodolnění vybraných velkých komponent na běžících blocích JE Mochovce 12, zvládla také první část projektu transportu dvou vysoce kontaminovaných tlakových nádob reaktoru včetně jejich vnitro-reaktorových částí na odstavené slovenské elektrárně Bohunice V1.Tato reference posiluje pozici společnosti v nástupu do nového sektoru vyřazování jaderných elektráren.

Poskytování služeb v oblasti servisu jaderných elektráren se na výsledku podílelo téměř 29 %. ŠKODA JS je generálním dodavatelem údržby zařízení primárního okruhu všech šesti bloků obou českých jaderných elektráren. Koordinace prací a přeshraničního pohybu pracovníků mezi ČR a SR byla komplikována protiepidemickými opatřeními, avšak všechny úkoly byly splněny v termínech.

Výrobní činnost se na výsledcích firmy podílela téměř 34 %. Byla úspěšně dokončena zakázka na výrobu celkem 160 kusů pohonů řídicích tyčí reaktoru typu PRO-M pro JE Dukovany a zahájena výroba 76 kusů pohonů typu PRO-M pro ukrajinskou elektrárnu Rovenská. Na Rovenskou JE byl také dodán a úspěšně vyzkoušen v pořadí druhý komplet vyjímatelných horních rezervních mříží pro skladování použitého jaderného paliva. Pro JE Temelín byla určena dodávka čtyř kontejnerů pro transport a skladování použitého paliva ŠKODA 1000/19 a pro JE Dukovany tři kusy kontejnerů Castor® 440/84M. Pokračovaly práce na přípravě zahájení výroby kontejnerů ŠKODA 440/84 pro JE Dukovany. V roce 2020 byla zahájena realizace projektu výroby vnitřních částí reaktoru pro dva bloky EPR ve Velké Británii (projekt Hinkley Point C).

ŠKODA JS trvale obnovuje zařízení a vybavení, na pořízení, modernizaci a opravy investičního majetku v roce 2020 vynaložila 94 milionů korun. Ke konci roku 2020 ve společnosti pracovalo 1 066 zaměstnanců.

Nejnovější články

Expertní pohled
Norma EURO 7/VII: Přinese konec spalovacích motorů?

Do předložení návrhu Komise zbývá ještě několik měsíců...

Evropská komise si vytyčila za cíl bojovat nejen...

Dalším důležitým faktorem, který však experti v tuto chvíli...

Rozhovory
Jde mi o to, dotknout se duše

Také vás v závětří Austrálie trápí ta virová potvora?...

Kdy končí práce architekta, když jde o návrh...

To tvrdí i profesor Zelený… pojďme ale zpět...

Takže jste za odměnu odešla… Do malé firmy,...

Jedním z vašich projektů je i město pro milion...

Pohled z praxe
Projekty EPC ušetřily městům 248 milionů korun

„Právě během současné pandemie COVID se ukázala důležitost...

Největší roční úspory energie dosáhlo Kongresové centrum Praha...

Nejčastějšími zákazníky EPC projektů jsou města, kraje a...

V průmyslu, který patří vedle dopravy k energeticky nejnáročnějším odvětvím,...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Program COVID-2021 má evropskou notifikaci, ministerstvo začíná vyplácet kompenzace

„Žádosti v programu COVID – 2021 přijímáme do...

Aktuality
Bezpečnost internetu věcí má díky výzkumu nové účinné nástroje

„Internet věcí je dnes stále více využívaný a...

Aktuality
Skupina ÚJV pracuje na vývoji vodíkového nákladního auta nové generace

Projekt podporuje aktuální evropské plány na trvalé snižování...

Kromě vývoje elektrifikovaného pohonu je do projektu zahrnuto...