Čtvrtek 23. května 2024
ikona hodiny29. 5. 2021 10:37

Analýza skanska a SpotData: koronavirus ekonomicky nejlépe zvládla střední a východní Evropa

Manuálních pracovních pozice ubývá

Podle reportu, který představily společnosti Skanska a SpotData dosáhla střední a východní Evropa v roce 2020 lepších hospodářských výsledků než ostatní země EU. Analýza predikuje, že region bude dál pokračovat v dorovnávání se ekonomicky silnější západní Evropě. Report Skanska představuje 100 nejdůležitějších ekonomických trendů pro Českou republiku i celou střední a východní Evropu ve zlomové době pandemie.

Petra Machartová autor

Skanska

Foto: Shuttrstock.com Manuálních pracovních pozic ubývá Foto: Shuttrstock.com

Světová ekonomika se s pandemií vypořádává výrazně lépe, než se očekávalo. Důvody jsou rychlá reakce firem na nový způsob fungování v průběhu koronavirových opatření, digitalizace firem, i zcela nové byznys modely. To vše přispělo k velmi rychlému vzpamatování se většiny odvětví. Vyplývá to z reportu 100 nejdůležitějších trendů v ekonomikách střední a východní Evropy společnosti Skanska a SpotData.

„Report jsme vytvořili, aby se firmy mohly lépe zorientovat a strategicky rozhodovat i v této nejisté době. Vyhodnotili jsme, jakým směrem se střední a východní Evropa v tuto chvíli vyvíjí, jaké nabízí příležitosti, a naopak na jaké hrozby bychom se měli v budoucnu připravit,“ řekl Tomáš Fabian, výkonný viceprezident pro komerční development Skanska v České republice a pro právní oblast v regionu střední a východní Evropy.

Většině zemí střední a východní Evropy se podařilo vyhnout hluboké recesi. Z ekonomického hlediska si státy vedly lépe než evropský průměr. Střední a východní Evropa má oproti průměru EU vyšší podíl odvětví, která z pandemie COVID-19 spíše profitovala. Naopak ve srovnání se zbytkem Evropy byla jen poloviční část odvětví zasažena pandemií vážně.

Pro kombinaci vysoké kvalifikace pracovníků a relativně nižších nákladů na jejich mzdy zůstává střední a východní Evropa pro investory stále atraktivní. Zahraniční investory láká do regionu vysoká návratnost. Středoevropské země pak profitují z kapitálových investic i vzájemné výměny know-how s partnery z jiných trhů.

Procházíme zásadní strukturální změnou na trhu práce. Ve střední a východní Evropě se dále zvyšuje poptávka po vysoce kvalifikovaných pracovnících. Podíl kancelářských pracovních pozic roste nejen ve službách, ale i v průmyslu, a to na úkor manuálních pracovních pozic.

Znalostní ekonomika je jedním z nejrychleji rozvíjejících se segmentů ve střední a východní Evropě. Region se stal významným světovým hubem byznysových center, která se stále více orientují na nové technologie. Kvalifikovaná pracovní síla i dostupnost kancelářských prostor ve velkých městech láká do středu Evropy mnoho investic v oborech jako účetnictví, logistika, IT či zákaznická podpora.

Po krátkodobém útlumu investic na trhu s kancelářemi nás čeká jejich opětovný růst. Přechod k hybridním formám práce povede investory k hledání prémiových prostor i lokací pro podnikání.

Tomáš Fabian ke zjištěním reportu doplňuje: „Investoři i ekonomové postupně docházejí k závěru, že současná pandemie nemá tak ničivé dopady jako předchozí finanční krize. Rovněž věříme, že náš report může být inspirací pro další hlubší analýzy i predikce ekonomického dění v našem regionu v následujících letech.”

Nejnovější články

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Expertní pohled
Internet bez sušenek: Budeme platit?

Věděli jste, že podle finančních zpráv Alphabetu (mateřské...

Provozovatelé webů a reklamní agentury se na takovou...

Meta už minulý rok přešla na model pay...

Po vzoru Googlu či Mety přichází s vlastním...

Investujte do dat první strany, tedy vlastních dat...

Pokud jde o osobní údaje uživatelů, zmínit musíme...

Pro marketéry bude mít mnohem větší význam modelování...

Pokud Google Chrome v příštím roce zruší soubory...

Expertní pohled
Červnový pokles sazeb ECB potvrzen

Argumenty pro nižší sazby v eurozóně se nehledají...

Sama centrální banka však uvádí, že dopad slabšího...