Středa 4. října 2023
ikona hodiny29. 5. 2021 10:37

Analýza skanska a SpotData: koronavirus ekonomicky nejlépe zvládla střední a východní Evropa

Manuálních pracovních pozice ubývá

Podle reportu, který představily společnosti Skanska a SpotData dosáhla střední a východní Evropa v roce 2020 lepších hospodářských výsledků než ostatní země EU. Analýza predikuje, že region bude dál pokračovat v dorovnávání se ekonomicky silnější západní Evropě. Report Skanska představuje 100 nejdůležitějších ekonomických trendů pro Českou republiku i celou střední a východní Evropu ve zlomové době pandemie.

Petra Machartová autor

Skanska

Foto: Shuttrstock.com Manuálních pracovních pozic ubývá Foto: Shuttrstock.com

Světová ekonomika se s pandemií vypořádává výrazně lépe, než se očekávalo. Důvody jsou rychlá reakce firem na nový způsob fungování v průběhu koronavirových opatření, digitalizace firem, i zcela nové byznys modely. To vše přispělo k velmi rychlému vzpamatování se většiny odvětví. Vyplývá to z reportu 100 nejdůležitějších trendů v ekonomikách střední a východní Evropy společnosti Skanska a SpotData.

„Report jsme vytvořili, aby se firmy mohly lépe zorientovat a strategicky rozhodovat i v této nejisté době. Vyhodnotili jsme, jakým směrem se střední a východní Evropa v tuto chvíli vyvíjí, jaké nabízí příležitosti, a naopak na jaké hrozby bychom se měli v budoucnu připravit,“ řekl Tomáš Fabian, výkonný viceprezident pro komerční development Skanska v České republice a pro právní oblast v regionu střední a východní Evropy.

Většině zemí střední a východní Evropy se podařilo vyhnout hluboké recesi. Z ekonomického hlediska si státy vedly lépe než evropský průměr. Střední a východní Evropa má oproti průměru EU vyšší podíl odvětví, která z pandemie COVID-19 spíše profitovala. Naopak ve srovnání se zbytkem Evropy byla jen poloviční část odvětví zasažena pandemií vážně.

Pro kombinaci vysoké kvalifikace pracovníků a relativně nižších nákladů na jejich mzdy zůstává střední a východní Evropa pro investory stále atraktivní. Zahraniční investory láká do regionu vysoká návratnost. Středoevropské země pak profitují z kapitálových investic i vzájemné výměny know-how s partnery z jiných trhů.

Procházíme zásadní strukturální změnou na trhu práce. Ve střední a východní Evropě se dále zvyšuje poptávka po vysoce kvalifikovaných pracovnících. Podíl kancelářských pracovních pozic roste nejen ve službách, ale i v průmyslu, a to na úkor manuálních pracovních pozic.

Znalostní ekonomika je jedním z nejrychleji rozvíjejících se segmentů ve střední a východní Evropě. Region se stal významným světovým hubem byznysových center, která se stále více orientují na nové technologie. Kvalifikovaná pracovní síla i dostupnost kancelářských prostor ve velkých městech láká do středu Evropy mnoho investic v oborech jako účetnictví, logistika, IT či zákaznická podpora.

Po krátkodobém útlumu investic na trhu s kancelářemi nás čeká jejich opětovný růst. Přechod k hybridním formám práce povede investory k hledání prémiových prostor i lokací pro podnikání.

Tomáš Fabian ke zjištěním reportu doplňuje: „Investoři i ekonomové postupně docházejí k závěru, že současná pandemie nemá tak ničivé dopady jako předchozí finanční krize. Rovněž věříme, že náš report může být inspirací pro další hlubší analýzy i predikce ekonomického dění v našem regionu v následujících letech.”

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Expertní pohled

Nezařazené
Nikdo nestojí o dlouhodobé pracovní neschopnosti

Jaká je pozice prevence v systému českého zdravotnictví?...

Analýzy
Firmy by chtěly jít do regionů, ale nemají kam

„Počet firem, které hledají klidnější lokality nebo expandují...

Ve srovnání s Prahou, kde se nejdražší a...

Po regionech jako další lokalitě ke svému pražskému...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...