Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny26. 8. 2021 13:39

Guardian Glass realizuje jedinečné koncepty

Ve Vejle dům vyrůstá z moře

V přístavu u dánského města Vejle se v moři tyčí budova, jejíž elegantní křivky upoutají zrak každého kolemjdoucího. Dům nese příznačný název Fjordenhus, tedy Dům ve fjordu. Jde o návrh dánského výtvarníka Olafura Eliassona a týmu z jeho ateliéru Studio Other Spaces. Skla pro tento unikátní projekt dodala společnost Guardian Glass.

Karolina Gnědin autor

Foto: David de Larrea Remiro 2018 / © 2018 Olafur Eliasson Foto: David de Larrea Remiro 2018 / © 2018 Olafur Eliasson

Fjordenhus je hlavním sídlem holdingové společnosti Kirk Kapital. Samotná budova je tvořena čtyřmi do sebe vzájemně propojenými válci, které jsou vertikálně orientované a tyčí se do výšky 28 metrů. Přístup k budově vede přes lávku, kdy návštěvníka uvítá vysoký prosklený vstupní portál, který zrcadlí okolní mořskou hladinu i přístav.

Unikátní prosklení tvoří neodmyslitelnou součást celé budovy. Její složité, náročně zakřivené tvary kladly velké nároky na výběr skel pro celý projekt. Olafur Eliasson proto jednoznačně zvolil skla společnosti Guardian Glass typu SunGuard® High Performance Neutral s povrchovou úpravou 60/40. Tento typ skel poskytuje ochranu před slunečním zářením a zároveň má výborné tepelně izolační vlastnosti. Jde o řešení vhodné pro každé počasí, zvláště pak pro nepředvídatelné přímořské klima. Nespornou výhodou skel je jejich termoizolační funkce, kdy přispívají k udržování tepla uvnitř budovy během chladných dní a naopak zabraňují nárůstu teploty v letních slunečných dnech. Skla tak pomáhají po celý rok snižovat náklady na energie.

Guardian Glass

Guardian Glass je hlavní součástí Guardian Industries a v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů výrobků z plaveného, pokoveného a zpracovávaného skla. Ve svých 25 závodech na výrobu plaveného skla po celém světě vyrábí vysoce kvalitní sklo k použití v exteriéru komerčních i rezidenčních budov a na interiérové architektonické aplikace, pro dopravu a technické výrobky. Sklo od společnosti Guardian lze nalézt v domácnostech, kancelářích, automobilech a některých z nejznámějších architektonických pamětihodností na světě. Guardian Glass Science & Technology Center průběžně pracuje na vytváření nových skleněných výrobků a řešení s využitím nejmodernějších technologií.

Celý projekt byl navržen v souladu s přírodou. Ekologickou budovu tvoří směs křivek, kruhů a elips, které mají za cíl ladit s charakterem okolí. Budova vyrůstá doslova z moře, architektonický návrh proto počítal s vlivem odlivu a příliv nebo se hrou třpytivého povrchu vody, která se mění v čase. Z tohoto důvodu byly pečlivě zvoleny i použité materiály. Skla Guardian Glass doplňují úžasnou estetiku budovy a zároveň umožňují prožívat prostor, vnímat jedinečnou hru světel uvnitř budovy.

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Nově vyvinuté přípravky ochrání i DNA ve spermiích

Tým odborníků tvoří Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.,...

„Přestože triterpeny mají řadu, odbornou společností uznávaných, pozitivních...

Aktuality
Young Chef Academy otevírá dveře mladým talentům

S.Pellegrino oznamuje nový ročník soutěže S.Pellegrino Young Chef...

„Regionální vítězové se utkají na Grand Finale, kde...

V rámci soutěže budou uchazeči také soutěžit o...

Aktuality
České firmy zamířily do Lucemburska

Zástupci firem se k prezidentovi připojili včera večer....

Lucemburské velkovévodství obchoduje zejména s Německem, Belgií, Francií,...