Sobota 24. února 2024
ikona hodiny27. 8. 2021 15:21

Ministr průmyslu a obchodu představil jihočeským podnikatelům Národní plán obnovy

Na půdě Vysoké školy technické a ekonomické České Budějovice byl včera představen Národní plán obnovy České republiky, na který je alokováno 190 mld. korun. Přes 60 jihočeských podnikatelů s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem diskutovalo o možnostech, jak by jim plán mohl pomoci v realizaci inovačních projektů, některé z nich podnikatelé i osobně prezentovali. Na závěr akce proběhla také osobní diskuze, při níž podnikatelé vznesli vůči plánu i mnohé zajímavé připomínky.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Národní plán obnovy ČR vychází z myšlenky Evropské unie restartovat ekonomiku po pandemii koronaviru a modernizovat ji prostřednictvím Nástroje EU pro oživení a odolnost, největšího nástroje unijního plánu obnovy Next Generation EU. Cílem pomoci jednotlivým státům je na jedné straně vyřešit negativní hospodářské a sociální dopady po covidu, na straně druhé podpořit probíhající transformaci společnosti v oblastech technologií a ekologie, které již probíhají.

„Česká ekonomika prošla kvůli pandemii COVID-19 obdobím recese. I proto jsme přijali možnost pozvat jihočeské podnikatele na seminář s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, aby se mohli dozvědět přímo od zástupců ministerstva, s čím jim Národní plán obnovy ČR může pomoci,“ řekl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, a dodal, že tato podpora by měla být realizována z prostředků v rámci evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Přítomní podnikatelé se nejčastěji dotazovali na témata týkající se elektromobility, jaderné energie a využití vodíku, ale i zavedení eura v Česku či problematiky financování firem, které nedosáhly na podpůrné covidové programy.

Ministr Havlíček odpovídal i na otázky týkající se energetické soběstačnosti Česka či nedávno vypsané výzvy Modernizačního fondu. S jednatelem společnosti Campus Energy s.r.o Jiřím Borovkou diskutoval nad jejími pravidly. „Chybí mi vize státu, co dále se stávajícími fotovoltaickými elektrárnami, které nyní nemají nárok na investiční dotaci z tohoto fondu, a po roce 2030 skončí jejich provozní podpora“, kritizoval Borovka. „Berte to jako podnět pro Ministerstvo průmyslu a obchodu, byla by škoda opomenout stávající výrobny a neumožnit jim investiční podporu na ukládání energie do baterií nebo vodíku,“ navrhnul ministrovi Borovka. Ministr Havlíček podnět uznal a bude se jím zabývat. Diskutovalo se i nad plánovou podporou agrofotovoltaiky. Zde se aktéři shodli na správném záměru kombinace elektrárny se zemědělskou výrobou.

Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková také podnikatelům představila chystané kroky a aktuální stav Národního plánu obnovy, který má pomoct restartovat a modernizovat naši ekonomiku prostřednictvím alokovaných 190 mld. Kč rozdělených do šesti pilířů: Digitální transformace, Fyzické infrastruktury a zelené tranzice, Vzdělávání a trhu práce, Regulace a podpory podnikání v reakci na COVID-19, Výzkumu, vývoje a inovací a Zdraví a odolnosti obyvatel.

Na přípravě plánu spolupracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu s asociacemi, svazy a komorami. Více informací naleznete na webu a  obrátit se můžete také na pracovníky Jihočeské hospodářské komory, nebo sledovat web Jhk.cz, kde budeme o Národním plánu obnovy průběžně zveřejňovat aktuální informace.

 

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...