×

CZECH 100 BEST – KONFERENCE KLÍČOVÉ FAKTORY ÚSPĚCHU – STREAM SLEDUJTE ZDE V PÁTEK 26. LISTOPADU 2021 OD 9 HODIN

Sobota 27. listopadu 2021
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Tripartita odmítla návrh restrikcí pro neočkované zaměstnance

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu 27. října 2021 sešli prostřednictvím videokonference na mimořádném jednání tripartity. Odbory i zaměstnavatelé se zástupci vlády diskutovali návrh možných restrikcí pro neočkované zaměstnance.

Petr Kučera ikona hodiny27. 10. 2021 17:51
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Sociální partneři i zástupci vlády odmítli zavádění prokazování tzv. OTN u zaměstnanců. „Poprosil jsem kolegy z Ústředního krizového štábu, aby příště podobné návrhy předkládali nejdříve na Radě vlády pro zdravotní rizika, abychom zbytečně neinformovali veřejnost o věcech, které určitě Rada ani naše vláda nepřijmou. Takže ta diskuse už byla de facto zbytečná, to se vysvětlilo,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

Členové tripartity se shodli, že jednoznačnou prioritou všech zúčastněných stran zůstává vysoká proočkovanost populace. „Domlouvali jsme se, jak bychom mohli ještě společně více propagovat očkování jako jediné řešení stávající situace v covid-19,“ uvedl předseda vlády.

Sociální partneři také diskutovali růst minimální mzdy, avšak na její konkrétní výši nebyla nalezena shoda. „Na minulé vládě jsme to začali diskutovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje 16 600 korun, takže je to jiný návrh, než byl na stole před volbami. Příští vláda bude v pátek 5. listopadu a předpokládám, že tam už tento problém dořešíme a odhlasujeme,“ řekl premiér Babiš.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se zabývali také zavedením programu Antivirus v automobilovém průmyslu, kde vláda čeká na stanovisko Evropské komise, a situací v energetice v souvislosti s dopady rostoucích cen elektřiny a plynu na domácnosti.

„Včera večer jsme to řešili na úrovni ministrů, dnes k tomu zasedla komise, kde byli zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí. Řešíme možnost poskytnutí další pomoci prostřednictvím institutu mimořádná okamžitá pomoc kromě snížení DPH a náhrady za POZE, které už jsme avizovali a schválili. Ale tyto formy pomoci samozřejmě nejsou okamžité, takže chceme ještě řešit tuto záležitost, protože pro spotřebitele ty zálohy, které teď firmy navrhují, jsou obrovské. Jsme přesvědčeni, že těmto lidem je potřeba pomoci velice rychle, a hledáme k tomu řešení,“ prohlásil předseda vlády.

Předchozí jednání Rady hospodářské a sociální dohody proběhlo minulý týden. V posledních pěti týdnech se jedná o třetí zasedání sociálních partnerů se zástupci vlády. V letošním roce se jednalo o osmé jednání tripartity. Sociální partneři závěrem vyjádřili poděkování vládě Andreje Babiše za vedení intenzivního sociálního dialogu.

Nejnovější články

Ocenění
Známe sto nejlepších českých firem 2021

1 ČEZ, A. S. 2 ŠKODA AUTO A.S....

CESTOVNÍ RUCH & HOTELNICTVÍ ESO TRAVEL A.S. FLY...

Pohled z praxe
Práce z domova opět vládne kancelářským oborům

I když v létě, po odeznění jarní vlny pandemie,...

Home office se neukázal jen jako dobrou zbraní...

Aktuality
Green Deal ve světle zelené příležitosti

Den TA ČR 2021 se koná pod záštitou...

Závěrečná konference proběhne formou virtuálního pořadu 2. 12....

Udílení Cen TA ČR se po dlouhém zvažování...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Green Deal ve světle zelené příležitosti

Den TA ČR 2021 se koná pod záštitou...

Závěrečná konference proběhne formou virtuálního pořadu 2. 12....

Udílení Cen TA ČR se po dlouhém zvažování...

Aktuality
Tvrdý evropský boj o pravidla pro digitální služby

Českou republiku na COMPETu zastupovala náměstkyně ministra průmyslu...

Místopředsedkyně Komise Margrethe Vestager vyzdvihla, že DSA zavádí...

Aktuality
Česko objevuje tradiční krásu skleněných vánočních ozdob

Za posledních pět let Česká republika vyvezla do...

„To ukazuje, že tyto výrobky významně reprezentují naši...

I na domácím trhu ale řemeslo čelí sílící...

Vedle čínské konkurence výrobci čelí i jiným překážkám....