Sobota 24. února 2024
ikona hodiny1. 11. 2021 07:31

Blíží se konec roku – tradiční zátěžové zkoušky přepravců

Vše, co potřebujete vědět, aby vaše zásilky dorazily včas

Konec října znamená v businessu příchod Vánoc. Obchodní centra se oblékají do mašlí a světel, firmy objednávají vánoční přání a dárky po klienty, tiskárny jedou na plné obrátky, aby vánoční motivy doputovali k zákazníkům včas. V neposlední řadě je termín vánočních svátků těžkou zkouškou pro přepravce.

Kristýna Křičková autor

Foto: GO! Express & Logistics Foto: GO! Express & Logistics

Každý přepravce má své limity. Ty jsou dány vozovým parkem, velikostí vozidel, vytížeností linek nebo počtem řidičů. Internetoví prodejci mají většinou svého přepravce, v drtivé většině z řad balíkových služeb, který se jim celoročně stará o doručení zboží koncovým zákazníkům. V prosinci však počet zásilek raketově stoupá a balíkové služby dosahují svých maximálních limitů.

„Prosinec je obdobím, kdy evidujeme raketové navýšení poptávek na přepravu ze strany e-shopů. Jejich přepravce v období Vánoc nestíhá doručovat, což má dopad na celý jejich business. Objednávky stojí a zákazníci v důsledku dlouhého čekání přecházejí ke konkurenci. Naším primárním produktem jsou garantované expresní přepravy. Našimi zákazníky jsou právě ti, kteří nemají čas ztrácet čas, proto je navýšení nových klientů v GO! v průběhu prosince už trendem,“ komentuje situaci obchodní ředitelka GO! Express & Logistics, Kateřina Benešová.

Doručení ve špičce za příplatek

Závěr letošního roku se nese ve znamení všudypřítomného zdražování. A poznávají to i zákazníci, kteří poptávají přepravu. V důsledku inflace a zdražování pohonných hmot rostou ceny za přepravu zásilek. Objevit se však můžou další důvody dražší přepravy. Například příplatky za doručení ve vytíženém vánočním období, palivové příplatky a další možné skryté poplatky.

Problém nemají jen e-shopy

Pro každou firmu jsou Vánoce ideálním obdobím, jak vyjádřit díky svým obchodním partnerům, dodavatelům a zákazníkům. Už jakousi samozřejmostí je rozesílání vánočních přání a PF. Není ale výjimkou, že firma pošle svým klientům jako poděkování také dárek či balíček. Zajistit logistiku tak, aby přání a dárky dorazily na správný stůl ve správný čas před vánočními svátky, je výzva, která vyžaduje včasné plánování.

„Mezi našimi klienty jsou firmy, které rozesílají i stovky vánočních balíčků. Cestou největšího pohodlí pro tyto firmy bylo spojit skladování a distribuci. Balíčky čekají připravené rovnou v našem skladu v Praze, odkud je rovnou distribuujeme podle toho, jak se to klientovi hodí,“ dodává Kateřina Benešová.

Pozor na sliby

Ať už jde o dárky pro klienty nebo dárky pro rodinu, stává se včasné doručení primárním faktorem pro výběru přepravce. Ale pozor na sliby. Tučné nápisy na webových stránkách prodejců slibují doručení do druhého dne. Reklamace doručení zpožděného o tři dny je však zamítnuta. Čtěte pozorovně všeobecné obchodní podmínky, pakliže je pro vás čas klíčový. Garantované doručení je pouze slibem, pakliže nejsou jasně definované podmínky pro vrácení peněz.

Přeplněné výdejní boxy

Objednávka do boxu nebo na výdejní místo je v posledních letech velkým hitem. Zákazník se nemusí spoléhat na doručovací čas kurýra a nedočkavě ho vyhlížet u dveří. Zkrátka si zásilku nechá doručit na nejbližší výdejní místo a balík převezme tam. Loňský rok nám však odkryl dvě slabiny. Jednou z nich byla přetíženost výdejních boxů. Většina zásilek se sem jednoduše už nevešla. V důsledku toho jste mohli zaznamenat zkrácení času pro možné vyzvednutí zásilky. Někde si musíte zásilku vyzvednout do 24 hodin.

Spolehnout se na výdejní místo?

V důsledku zhoršující se pandemické situace a očekávanému růstu opatření lze předpokládat, že by i letos mohl nastat stejný problém jako v loňském roce, kdy se drtivá většina výdejních míst ze dne na den uzavřela. Dobře sledujte otevírací dobu jednotlivých provozoven, ať vaše zásilka nezůstane za zavřenými dveřmi.

Same day doručení jako jistota

Pakliže odesíláte zásilku nebo přijímáte a můžete si zvolit vlastního přepravce, je vhodné sáhnout po službě Same day, v jejímž rámci probíhá doručení zásilky ještě v den vyzvednutí. Flexibilní kurýrní služba se přizpůsobí i potřebám jako je přeprava nadrozměrných zásilek, výběr času doručení a jiné.

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Expertní pohled
Stavební řízení? Proč jsme vlastně nejpomalejší?

Připomeňme, že podobně jako Česko si vedou v...

Podle nedávné studie představuje stavebnictví v ekonomikách OECD...