×

ZDE SLEDUJTE ŽIVĚ OLOMOUCKÝ SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY – JIŽ VE ČTVRTEK 26. KVĚTNA OD 10 HODIN.

Úterý 24. května 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Český kryptoprojekt vyvinul nový technologický standard stále žádanějšího NFT

Rok 2021 se do historie bezesporu zapíše jako rok adopce technologie i fenoménu NFT. Během tohoto roku se celá kryptoměnová scéna dočkala masivního zájmu ze strany výtvarných umělců, hudebníků, celebrit, investorů a stejnou měrou obchodníků, kteří doposud obchodovali pouze se starými dobrými „zaměnitelnými tokeny“ neboli altcoiny.

Miroslav Motejlek Petr Skočdopole ikona hodiny9. 12. 2021 11:18
Foto: Aleš Funke Patrik Hábl tvoří dílo, které má zemřít, aby žilo jen virtuálně Foto: Aleš Funke

Spolu s expanzí NFT projektů se však na povrch vyklubalo i mnoho technologických či logistických problémů. Mezi ty nejvýznamnější patří často astronomické částky za mint neboli vtisknutí daného NFT tokenu na blockchain Ethereum, který se doposud těšil z nejširší adopce této moderní technologie. Existují i problémy s manipulací či centralizací hlavních tržišť, jako je OpenSea nebo Rarible, kde se dané NFT tokeny nejčastěji listují. Nepříjemné je i pomyšlení na mylné odeslání vašeho drahocenného NFT na jiný blockchain, což znamená v podstatě to samé, jako byste své oblíbené NFT spálili (o pálení NFT bude ještě řeč).

Callisto NFT jako nový technologický standard

Ve všech zmíněných ohledech přichází na scénu nový NFT standard v podání vývojáře a specialisty na security audity Dexarana, populárního, přesto anonymního experta ve službách projektu Callisto Network převážně českých vývojářů a investorů. CallistoNFT je moderní, Ethereum Virtual Machine kompatibilní NFT standard, který řeší mnohé z problémů, jako jsou výše zmíněné poplatky či riziko zaslání na špatnou adresu.

 

 Vlastnosti Callisto NFT

Zabudovaná obchodovatelnost: s CallistoNFT není třeba NFT listovat na tržiště třetí strany. Obchodovatelnost je zabudována automaticky a vlastník daného NFT může kdykoli přijímat nabídky přímo ve své peněžence. To mimo jiné výrazně zvyšuje bezpečnost a omezuje rizika manipulace na úrovni třetí strany.
• Zabudovaná monetizace: během vytvoření daného NFT lze předem nastavit, jaké procento poplatků bude patřit autorovi během budoucího prodeje. Autor si tak může předem zajistit vlastní výši licenčních poplatků.
• Komunikační model pro smart-kontrakty: takzvaně “události“, neboli komunikace mezi danými programy. Dosavadní standard ERC721 tuto funkci bohužel postrádá, nicméně CallistoNFT umožňuje mnohem širší možnosti automatizace komunikace napříč tokeny a kontrakty.
• Standardizace vlastností: mnoho moderních NFT, zejména avatarů či herních karet, je označeno všemožnými vlastnostmi a atributy. Nicméně, jazyk pro tyto atributy není v dosavadním NFT standardu definován tak, aby byl rozpoznán peněženkami, blockchainovými prohlížeči a podobně.

Právě řešením těchto problémů se nový NFT standard snaží nastavit lepší, flexibilnější infrastrukturu budoucnosti, která je už teď bezesporu postavená na blockchainu. Důležitým poznatkem je fakt, že standard CallistoNFT je kompatibilní s jazykem Ethereum a napsaný v Solidity. Jak říká samotný tvůrce Dexaran: „Nejde o to diskreditovat Ethereum. Jde o adopci lepších standardů pro naši budoucnost.“

Znesmrtelnění a spálení díla

V rámci implementace do světa vymožeností nového standardu CallistoNFT se minulý týden konala výstava v nové obří galerií České republiky, Artefin, nacházející se v Měšicích u Prahy. Mimo výstavu moderního umění zde účastníci měli možnost nahlédnout na ultra vzácnou kolekci automobilů značky Ferrari, Bizzarrini či Maserati. Pointou zde však byla názorná ukázka významného a mezinárodně ceněného malíře Patrika Hábla znesmrtelnění umění před očima diváků. Patrik na místě vytvořil unikátní umělecký kousek pomocí kusu dřeva, černé, zlaté a modré barvy, která se po aplikaci na plátno proměnila v abstraktní krajinu pokoušející divákovu imaginaci. A krátce po vytvoření díla byl obrázek nezvratitelně otisknut do blockchainu Callisto, a to právě díky novému standardu CallistoNFT. Znesmrtelnění celého díla bylo zakončeno spálením obrazu v reálném světě, čímž proběhla transformace díla do virtuální existence pouze na blockchainu. Abstraktní obraz Patrika Hábla je tak nyní přítomen pouze a jedině v tokenu vytvořeném na blockchainu Callisto. Patrik Hábl svým činem nejenže vytvořil své první NFT dílo, ale také názorným způsobem podepsal svou víru a naději v technologii blockchainu, která mnohým umělcům po celém světě nabízí doposud nevídané možnosti.

(Článek publikován se svolením autorů, tvůrců insiderského byznysového webu www.motejlekskocdopole.com.)

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Soutěžní DIGI den motivoval žáky ke vzdělávání v IT

„Pro jihočeské základní a střední školy jsme ve...

„Na soutěži jsem měla možnost mluvit s učiteli,...

Názory
Technologie pomůže, spásu v ní ale nehledejte

Finanční poradci to poslední dobou neměli vůbec lehké....

Nyní letí komplexní technologické ekosystémy, které poradcům poskytují...

Aktuality
Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání...

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do...

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu...

Nejnovější Příležitost

Příležitost
České řešení pro zpracování čistírenských kalů

Ty jsou dnes často využívány jako hnojivo v...

„Za pomocí technologie plazmového zplyňování jsme schopni z...

Čistírenské kaly jsou každým rokem produkovány ve významných...

Videa & Podcasty
Voda z dolů v sobě ukrývá poklad

Víte, co to je „živá laboratoř“? V blízkosti uhelného...

Doktorka Petra Malíková nalévá do odměrného válce vodu,...

Jedním z důvodů, proč se ostravští vědci odsolováním důlních...

Výzkum zatím probíhá v laboratoři v budově Hornicko-geologické fakulty. V praxi...

Nejen v projektu REWAISE, ale i v dalších výzkumech ostravští...

Videa & Podcasty
Lithiové baterie (ne)mají budoucnost

Projdou nové baterie „údolím smrti“? Jak konkrétně pomůže...

Funguje to. Doktorandka Veronika Šedajová v testovací laboratoři...

Seká se vám počítač? Oceníte nový vědecký objev!...

Síra je ekologický, šetrný, dostupný a levný materiál,...

Aby se lithium-sirné baterie přiblížily praktickému využití, musí...