Úterý 28. května 2024
ikona hodiny8. 2. 2022 10:09

Evropsky unikátní Summit Koncepce BIM se blíží

Druhý ročník Summitu Koncepce BIM se uskuteční 24. února 2022 od 9 hodin. Konferencí a dalších akcí zaměřených na využívání metody BIM se koná mnoho. Přesto je Summit Koncepce BIM jistým způsobem unikátní i v rámci Evropy – pořadatelem akce je organizace veřejného sektoru a na jednom místě se sejdou především zástupci veřejné správy z Česka i několika evropských zemí spolu se zástupci soukromého sektoru. Účastníci tak budou mít možnost porovnat své vlastní zkušenosti s využíváním metody BIM u nás i v Evropě. Zahraniční hosté se přitom nejen přímo podílejí na zavádění metody BIM do praxe veřejné správy ve svých zemí, ale jsou aktivní i na mezinárodním poli v rámci platforem EU BIM Task Group či Global BIM Network.

Martina Kourková autor

Foto: Shutterstock.com BIM u nás i v Evropě, to je Summit Koncepce BIM Foto: Shutterstock.com

Vzhledem k současné epidemiologické situaci proběhne letošní ročník Summitu Koncepce BIM on-line. To znamená, že zúčastnit se téhle unikátní akce je ještě jednodušší. Nemusíte nikam cestovat, riskovat nákazu, ani zbytečně ztrácet čas. Jednoduše se připojíte z pohodlí svého domova nebo kanceláře. Ani tak ale nepřijdete o možnost, kterou u Summitu Koncepce BIM považujeme za důležitou – přímý kontakt s přednášejícími. Bude se totiž vysílat živě ze speciálního studia na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech. Většina přednášejících zde bude přítomna osobně a, jak je na Summitu již dobrou tradicí, po přednáškách bude následovat interaktivní diskusní blok. Kteréhokoli z prezentujících se tak budete moci jednoduše zeptat na to, co vás zajímá, podělit se o své konkrétní zkušenosti nebo dojmy.

Na Summit Koncepce BIM ještě výhodněji

I když jsou letošní ceny vstupenek na Summit Koncepce BIM velmi příznivé, k dispozici jsou stále i další slevy. V případě, že se zaregistruje z jedné organizace více účastníků, platí každý třetí jen polovinu ceny. Členové stavařských komor ušetří 10 procent, organizace spolupracující s Českou agenturou pro standardizaci pak 20 % a účastníci Programu pilotních projektů BIM Agentury ČAS  získají ke vstupence druhý vstup zdarma. Speciální cena je také připravena pro studenty středních a vysokých škol. Sleva 10 procent i pro členy HK ČR.

Více informací a registrace zde.

Skvělí řečníci a zajímavý program

Také pro letošní ročník se podařilo zajistit účast významných osobností spjatých se zaváděním metody BIM do praxe z České republiky i Evropy.  Program bude rozdělen do čtyř základních bloků. Součástí každého bloku je také panelová diskuse s možností pokládat přednášejícím dotazy a diskutovat s nimi.

Digitální Česko – vládní aktivity pro rozvoj digitalizace stavebnictví

Koncepci zavádění metody BIM přijala vláda ČR svým usnesením číslo 628/2017. Podle aktualizovaného harmonogramu se počítá s povinností využívat metodu BIM u všech nadlimitních veřejných stavebních zakázek postupně od července 2023. Metoda BIM, jako nejslibnější cesta k digitalizaci stavebnictví, ale nestojí osamoceně. Je součástí strategie Digitální:Česko, která si vytkla za cíl digitalizovat veřejné agendy a připravit Českou republiku na digitální budoucnost. Úvodní panel bude věnován tématu zavádění metody BIM a digitalizace obecně u nás, z pohledu nejvyšších pater veřejné správy.

Program bloku:

Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu / Úvodní slovo

Zdeněk Zajíček, poradce předsedy vlády ČR pro e-government a IT  / Digitální stavební řízení – základ e-Governmentu pro stavby

Zbyněk Hořelica, Státní fond dopravní infrastruktury / Postup digitalizace v dopravní infrastruktuře

Zdeněk Veselý, Česká agentura pro standardizaci / Digitalizace technických norem a přístup k nim

Jaroslav Nechyba, Česká agentura pro standardizaci / Zákon o BIM – praktické dopady od roku 2023

BIM a veřejné zadávání v Evropě

Jednou z věcí, které dělají Summit Koncepce BIM unikátními je možnost porovnat si během jednoho dne a na jednom místě zkušenosti s digitální transformací stavebnictví u nás a v Evropě. Nejinak tomu bude i letos. Druhý blok je věnován zkušenostem veřejné správy v dalších evropských zemích z cesty ke Stavebnicví 4.0. Vystoupí v něm experti ze čtyř evropských zemí, které – stejně jako řada dalších států – vsadily na metodu BIM. Všichni čtyři řečníci jsou navíc velmi aktivně zapojeni do činnosti nadnárodních a mezinárodních platforem zaměřených na sdílení zkušeností se zaváděním metody BIM do veřejné správy i běžné stavební praxe. Proto jejich přednášky mohou nabídnou i větší nadhled.

Program bloku:

Souheil Soubra, EU BIM Task Group / Budoucnost BIM v Evropě

Milena Feustel, Ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury (SRN) / Využití BIM ve fázi provozu

Adam Matthews, Digital Built Britain (Velká Británie) / Global BIM Network: Postupující digitalizace stavebního sektoru

Jaan Saar, Ministerstvo financí a komunikace (Estonsko) / Digitální platforma stavebnictví v Estonsku

Koncepce BIM v ČR

Od přijetí Koncepce zavádění metody BIM uplyne v letošním roce pět let a do povinného řízení nadlimitních veřejných stavebních zakázek v digitálním prostředí zbývá méně než 18 měsíců. Proto je první odpolední blok věnován ohlédnutím za tím, co se již v Česku – pokud jde o zavádění metody BIM do praxe veřejné správy – povedlo, a co nás teprve čeká. Tento blok bude velmi prakticky zaměřen s ohledem na to, jak promění metoda BIM každodenní praxi veřejné správy a jak může pomoci učinit každodenní pracovní život snazší a příjemnější. A především, co proto musíme udělat a jak se na změny související s digitalizací připravovat.

Program bloku:

Jaroslav Nechyba, Česká agentura pro standardizaci / Přehled aktivit Koncepce BIM

Kateřina Schön, Česká agentura pro standardizaci / Datový standard staveb a klasifikační systém CCI

Jiří Čtyroký, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy / BIM při digitálním stavebním řízení

Lucie Švamberková, Česká agentura pro standardizaci / Vzdělávání při zavádění metody BIM

Zkušenosti z pilotních projektů

Zavedení metody BIM neznamená nakoupit software. Je to proces přeměny na digitální organizaci, který mění způsoby práce téměř všech jejích pracovníků. Program pilotních projektů Agentury ČAS je platformou, jak ověřit a sdílet zkušenosti související se zaváděním a využíváním metody BIM na jednotlivých výstavbových projektech ještě před tím, než to bude povinné. Je to šance vyzkoušet si práci v digitálním prostředí na menších výstavbových projektech nebo jejich částech. Poslední blok je tak věnován praktickým zkušenostem jednotlivých organizací veřejné správy u nás.

Program bloku:

Eva Janoušková, Kraj Vysočina / Dobré zkušenosti a poučení z realizace pilotních projektů

Stanislav Vitásek, Správa železnic / BIM na pilotních projektech SŽ

Jan Rak, Magistrát hl. města Prahy / Zavedení standardu BIM do procesů Hl. m. Prahy

Radek Haubert, Nejvyšší kontrolní úřad / Výstavba nového sídla NKÚ

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...