Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Očekáváme nárůst technologických trendů spojených s ochranou aktiv, především v zaměření na nezbytné zabezpečení bezproblémového fungování společností, udržení produktivity a dostupnosti firemních produktů a služeb. Není totiž nic horšího, než když dojde k narušení běžného fungování společnosti, které může být při delším trvání doslova likvidující.
Přímou zkušenost s kybernetickými útoky v čele s ransomwarem má dnes velká část firem a organizací. Nejde však jen o útoky z externího prostředí, organizace dnes čelí i vnitřním hrozbám například ve formě chyb na úrovni konfigurace bezpečnostních technologií, chyb při vývoji aplikací, ale výjimkou nejsou ani různé formáty škodlivé činnosti ze strany zaměstnanců a dodavatelů. A právě v těchto oblastech očekáváme i v tomto roce další vývoj a větší sofistikovanost samotného útočného vektoru. Doporučujeme proto využívat ty nejlepší bezpečnostní technologie, aby se navzájem integrovaly do jednoho fungujícího bezpečnostního celku. Samostatné bezpečnostní technologie totiž nejsou schopny zvýšit celkovou kybernetickou bezpečnost vaší organizace.
Další oblastí, která prochází rychlým vývojem, je včasná reakce na bezpečnostní či provozní incidenty. Zde bude stále více využívána takzvaná rozhodovací inteligence, která podporuje a vylepšuje lidské rozhodování a pomáhá jej automatizovat pomocí rozšířené analýzy, simulací a využívání umělé inteligence. Dále se budeme stále častěji potkávat s celou řadou nových technologií, které mají za cíl zjednodušit mechanismus sdílení a ochranu údajů mezi organizacemi. Ochrana dat a soukromí bezesporu zůstává i nadále horkým tématem. Šifrovací technologie, například homomorfní funkční šifrování, nám v nejbližší budoucnosti umožní sdílení dat bez kompromisů a obav ze ztráty duševního vlastnictví.
Jistě jste postřehli obrovské posuny ve vývoji autonomních systémů (robotů a vozidel). Vývojáři se zaměřují primárně na jejich spolehlivost a bezpečnost při užívání. Autonomní systémy jsou samostatně řízené fyzické nebo software systémy, které se postupně učí a dynamicky upravují své algoritmy v čase a pomáhají tak optimalizovat fungování složitých ekosystémů. Podporují nové požadavky a situace, optimalizují výkon a pomáhají při ochraně před útoky bez nutnosti lidského zásahu. Například takzvaná generativní umělá inteligence má potenciál vytvářet nové formáty kreativního obsahu a také umožňuje zrychlovat výzkum a vývoj například v oblasti medicíny.
A nemůžeme opomenout ani rozvoj 5G sítí. Je to právě rychlejší digitální připojení s vyšší přenosovou kapacitou 5G sítí, která v roce 2022 umožní i výrazný rozmach IoT technologií. Navíc firmy budou stále více zvažovat investice do vylepšení a obnovy IT infrastruktury. S tím souvisí i rostoucí trend využívání outsourcingu. Zde se bavíme například o modelu IT zařízení jako služby (DaaS). Tento model poskytuje možnost využívat služby bez závazků známé jako pay-as-you-go, a navíc pomáhá firmám zaměřovat se primárně na samotnou obchodní činnost, protože systémová podpora je u dodavatele nebo poskytovatele cloudových služeb.