Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny11. 4. 2022 17:29

Velkoformát a prefabrikát jsou odpovědí na potřeby trhu

Společnost Xella je nadnárodním výrobcem stavebních materiálů a jedním z pilířů její činnosti je i systematické zkoumání trhu, jeho potřeb, potenciálu či bariér. V České republice a na Slovensku je podle Martina Mihála, vedoucího technického oddělení Xella CZ & SK, nutné ve stavebnictví řešit šest základních bodů.

Peter Šovčík autor

Foto: Xella Velký formát a prefabrikát – to jsou trendy Foto: Xella

Sami zaměstnavatelé z řad stavebních firem si uvědomují vážný nedostatek pracovních sil a hledají možnosti, jak tuto problematiku vyřešit. Společným cílem všech aktérů je zrychlení výstavby. Velmi aktuální a společensky diskutované je také téma digitalizace a kvality staveb. Developeři v oblasti bytové výstavby velmi dobře vědí, že tepelně‑izolační parametry a akustika objektů jsou čím dál tím důležitější také pro jejich zákazníky z řad široké veřejnosti. Investoři a realizační firmy v České republice i na Slovensku hledají řešení, jak zvýšit efektivitu celého procesu návrhu a výstavby. Samozřejmostí je také čím dál rostoucí význam ekologie, zdravého prostředí a trvale udržitelného rozvoje. „Díky dlouholetým zkušenostem z výroby a výstavby v zahraničí i u nás začala Xella vyrábět inovativní produkty, které jsou odpovědí na nedostatek pracovních sil i na volání po snížení pracnosti, zvýšení kvality a současně zvýšení efektivity výstavby,“ vysvětluje Martin Mihál.

Velký formát šetří čas i lidi

Součástí tohoto inovačního programu jsou velkoformátové tvárnice pro vnější obvodové stěny Ytong Jumbo, které vyzdí v jednom kroku sedmkrát větší plochu, a navíc snižují nároky na personál – při práci s nimi stačí dva pracovníci. A i pro ně je díky této technologii práce fyzicky méně namáhavá. Prvky Ytong Jumbo se používají pro nosné i nenosné obvodové a vnitřní stěny, ztužující, výplňové a požární stěny nízkopodlažních i vícepodlažních budov. Velkoformátov vápenopískové tvárnice Silka Tempo mají podobné složení jako Ytong, ale svou únosností se podobají betonu. Použití těchto velkoformátových tvárnic krátí čas zdění až o 60 procent a snižuje fyzickou náročnost pro pracovníky. Štíhlé stěny přinášejí vyšší užitnou plochu v budovaném objektu. Nejhospodárnější řešení vnitřních nenosných a dělicích stěn nabízí příčkové GHT panely Ytong, které jsou také součástí velkoformátového sortimentu společnosti Xella. Tyto panely jsou konstrukčně vyztužené a vyrábí se na míru podle výšky podlaží. Panely jsou ideální pro velké plochy s malým členěním a požadavkem na rychlou výstavbu.

Novinkou loňského roku a příspěvkem do zvýšení míry prefabrikace jsou nosné stěnové panely Ytong SWE. Panely umožňují expresní montáž vnějších i vnitřních konstrukčních stěn. Tým dvou montérů s operátorem jeřábu je za dobu 8 hodin schopen postavit až 96 m² stěn.

Foto: Xella Silka Tempo – vzorový rozkres prvků ve stěně Foto: Xella

Inovace v rytmu BIM

Koncept služeb Xella blue.sprint je inovativní řešení, které usnadňuje práci všem účastníkům investičního procesu díky využití digitalizace a technologie BIM. Pomocí digitálního plánování se službou blue.sprint společnost Xella optimalizuje projekty již ve fázi plánování, z digitálního BIM modelu, případně 2D plánů investora či jeho projektanta připraví 3D model stavby. Doporučí také optimální skladbu svislých konstrukcí a vyčíslí úspory jednotlivých variant.

Díky této službě a použití velkoformátových tvárnic lze ušetřit čas, pracovníky a materiál, minimalizovat rizika stavby a docílit vyšší ziskovost projektu.

Uhlíková neutralita

Xella se svými stavebními a izolačními materiály neustále usiluje o snižování uhlíkové stopy budov během celého jejich životního cyklu – v rámci svého závazku bojovat proti klimatickým změnám měřitelně přispívá ke zmírnění těchto změn.

Z toho důvodu například kompenzuje emise CO2 u své značky Multipor formou nákupu dobrovolných uhlíkových offsetových kreditů. Multipor se tak stane první uhlíkově neutrální značkou skupiny Xella. Platí i ambice společnosti v oblasti udržitelnosti z roku 2020, kdy se Xella zavázala v rámci všech svých provozů snížit intenzitu emisí CO2 do roku 2030 o 30 procent.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...