×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Česko se podílí na rozvoji unikátní živé diagnostiky

Investiční fond i&i Biotech (i&i Bio) investoval 1,5 milionu dolarů do česko-amerického technologického startupu Sampling Human, který vyvíjí unikátní diagnostickou metodu zdokonalující detekci a monitoring závažných onemocnění. Společnost pomocí syntetické biologie geneticky přeměňuje mikroorganismy, typicky kvasinky, na takzvanou živou informační technologii.  Modifikované kvasinky jsou schopny dle zadání detekovat a následně zanalyzovat vzácné buňky, například nádorové, které se v krevním vzorku nacházejí ve velmi malém množství. Díky této živé diagnostice se celý diagnostický proces stává řádově rychlejší, levnější a přesnější. Investice fondu i&i Bio podpoří výzkumné aktivity, růst společnosti a přípravy na další investiční kolo.

Martin Kovalčík ikona hodiny13. 4. 2022 07:18
Foto: Shutterstock.com Česko se podílí na rozvoji unikátní živé diagnostiky Foto: Shutterstock.com

Platformová technologie vyvíjená společností Sampling Human umožňuje detekovat a zároveň klasifikovat jednotky vzácných buněk v prostředí milionu dalších. Takto vysoké efektivity detekce je dosaženo díky geneticky modifikovaným kvasinkám, které aktivně vyhledávají specifické komplexní struktury na povrchu vzácných buněk. Oproti nákladným diagnostickým metodám jako je např. průtoková cytometrie, je možné s využitím technologie Sampling Human analyzovat miliony lidských buněk, kupříkladu vzorky lidské krve, najednou a tedy mnohonásobně rychleji.

Kdo je kdo

i&i Biotech Fund (i&i Bio)

Venture kapitálový fond se sídlem v Lucembursku investující do evropských biotechnologických společností v časné fázi růstu.

Sampling Human

Diagnostická společnost využívající syntetickou biologii za účelem vývoje nové metody pro včasnou detekci a monitoring závažných onemocnění. Společnost vyvinula patentovanou metodu využití modifikovaných mikroorganismů k detekci a analýze lidských buněk.

i&i Prague

Společnost se zaměřuje na přenos nových technologií do praxe. Vznikla při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a věnuje se především inovacím v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a lékařských prostředků pocházejících z akademických institucí.

Evropský investiční fond (EIF)

Fond je podporován investicí z EIF, která probíhá za přispění lnnovFin Equity (s finanční podporou Evropské unie v rámci programu Horizont 2020), Evropského fondu pro strategické investice EFSI (zřízeného v rámci Investičního plánu pro Evropu) a Celoevropské záručního fondu EFG (realizován EIF s finanční podporou zúčastněných členských států).

„Společnost Sampling Human jsme založili proto, abychom vylepšili zdravotní diagnostiku. Víme, že jednotlivé buňky vykazují neuvěřitelně bohatý soubor vlastností, které mohou předpovědět zdravotní stav pacienta, ale problémem je, že je často nelze nalézt a následně dešifrovat. Naše technologická platforma to dokáže, díky čemuž analýzu jednotlivých buněk zpřístupňuje a usnadňuje její využití zdravotníky anebo výzkumnými pracovníky,“ říká Daniel Georgiev, spoluzakladatel a ředitel společnosti Sampling Human. „Využití modifikovaných kvasinek umožňujeme detekovat nepřirozené buněčně změny, které mohou odhalit počátky vážného onemocnění, např. nádorového anebo autoimunitního onemocnění.“

Třetí letošní investice

Z pohledu i&i Bio se jedná o třetí letos oznámenou investici. „Sampling Human představuje ukázkový příklad nadějného startupu s dynamickým vedením, ambiciózní globální obchodní vizí, a především špičkovou technologií, která v sobě skrývá potenciál způsobit doslova revoluci ve svém oboru,“ vysvětluje důvody investice Jaromír Zahrádka, výkonný ředitel investičního fondu i&i Biotech, který je zaměřen na investice do biotechnologických společností v časné fázi rozvoje. Příklady dalších investicí naleznete zde (cz) a zde (cz).

Podle něj jde zároveň o další ukázku benefitů, které fondu přináší úzká spolupráce s jeho hlavním sponzorem i&i Prague. Tento biotech inkubátor se společností Sampling Human spolupracuje již od roku 2019. „Aktuální investice je tak jen dalším krokem na společné cestě. Krokem, který bylo možné z naší strany učinit díky vzniku fondu i&i Bio,“ dodává Jaromír Zahrádka.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Vybrat si správnou práci je výhra pro všechny

„Školáci často tuší, čemu by se v budoucnu...

KHK KK může veškeré akce a projekty pořádat...

Trendy
Usměvavou recepční stroj ve všech směrech nenahradí

Dobrým příkladem technologií, které před nedávnem ohlásily nástup...

Moderní kancelářské budovy a její recepce se také...

V čem technologie v budovách přinášejí neocenitelnou pomoc,...

To, co platí ve vztahu technologie vs. člověk...

Expertní pohled
Klíčem k obnovení rovnováhy v retailu je redistribuce

Koronavirová pandemie a s ní spojené dlouhé čekací...

Až do vypuknutí pandemie koronaviru využívali obchodníci k...

Po více než roce striktních opatření se situace...

Ukazuje se, že stávající objednávkové a predikční systémy...

Nejnovější Věda a výzkum

Věda a výzkum
Vědci otevřeli cestu pro využití grafenových tranzistorů

Velikost tranzistorů v integrovaných obvodech se v posledních...

Pohnuli solitonem a přiblížili se kvantovým počítačům

K syntéze řetízků nanografenu, které jsou tlusté právě...

Aktuality
Česko-německý workshop propojí akademiky a zástupce průmyslu

„Na workshopu představíme možnosti spolupráce Fraunhoferovy inovační platformy,...

FIP-AI@VSB-TUO je jediná inovační platforma významné německé výzkumné...

Trendy
Stavebnictví hledá alternativní materiály

Například výrobce dveří Sapeli aktuálně čelí růstu cen...

Konkurencí drahého betonu může být také rebetong, což...