Pátek 19. dubna 2024
ikona hodiny8. 7. 2022 07:00

Češi berou dovolené i poznávací zájezdy útokem

Češi vyrazili na své letní dovolené. Na tři desítky vlastních charterových letů, které na první dny prázdnin naplánovala cestovní kancelář Čedok, byly kompletně vyprodány už na konci školního roku. Další stovky klientů využívá pravidelné letecké linky nebo vyráží vlakem, autobusem či sednou za volant. Během červencových státních svátků byl rekordní zájem i o poznávací zájezdy, na které se s Čedokem vypravilo do různých destinací přes 70 skupin. Prodeje i poptávka po cestování ukazují, že letošní sezóna bude silná.

Kateřina Pavlíková autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„V Čedoku se připravujeme na opravdu rekordní sezónu a po dvou letech také na léto, které by mělo být téměř bez koronavirových pravidel. Bude se tak konečně cestovat do oblíbených destinací bez omezení a většina zemí postupně všechna svá pravidla ruší nebo zjednodušuje. Prodeje zájezdů jsou násobně vyšší než před pandemií a u Čedoku také nejvyšší v historii,“ okomentoval situaci na začátku prázdnin Stanislav Zeman, generální ředitel nejstarší cestovní kanceláře na trhu.

V letošním roce je prozatím největší zájem o Turecko, řecké ostrovy a Španělsko, tedy včetně Kanárských a Baleárských ostrovů i španělské pevniny. Ze vzdálenějších destinací klienti poptávají přímé lety Čedoku na Zanzibar a do Dominikánské republiky, které odstartovaly v posledním červnovém týdnu a budou pokračovat bez přestávky až do dubna příštího roku. Populární zůstává samozřejmě i Chorvatsko, kam se už nyní prodalo více zájezdů než za celou sezónu roku 2019. Roste poptávka zejména po cestách vlakem i přímých leteckých spojení na Jadran. Klienti, kteří nechtějí jen odpočívat na pláži, nejčastěji cestují na portugalskou Madeiru. Rodiny s dětmi také volí nejčastěji Bulharsko nebo Egypt. Část klientů zůstane i letos v tuzemsku nebo kombinují pár dní v České republice a potom si užijí plážovou dovolenou v zahraničí. V rámci domácího cestovního ruchu vedou Krkonoše, Beskydy, Jeseníky, západočeské lázně, Luhačovice nebo Praha.

Plánujete si dovolenou sami? Tak pozor!

„Vzhledem k rekordním prodejům v letošní roce doporučujeme s rezervací zájezdů neotálet. Nabídka na poslední chvíli je omezená a volných kapacit v nejoblíbenějších termínech a hotelích není mnoho. Vybrané pobyty během prázdnin jsou dokonce již vyprodané, i přes to se snažíme neustále navyšovat kapacity hotelů i letů. V posledních týdnech jsme objednali další celý charterový let do Antalye z Prahy i z Brna, přidali jsme také další spojení na Krétu a Rhodos. Alternativy pro letní dovolenou v nabídce stále jsou, ale pokud mají klienti konkrétní požadavky, čekat by opravdu neměli,“ doplnil Miroslav Kubáč, ředitel leteckých charterových zájezdů Čedoku.

Na poznávací zájezdy letí na začátku července nejvíce klientů Čedoku na okruhy do Egypta, zejména do Taby, ze které se podívají také do Jordánska a Izraele. Rekordní zájem je také o populární plavby po Nilu. Další cestovatelé putují v těchto dnech po Turecku nebo Madeiře, jedna ze skupin se pak vydává za koloniálními památkami a přírodou Dominikánské republiky. Z klasických eurovíkendů jsou pak tradičně nejoblíbenější Paříž, Londýn, Lisabon nebo Řím.

Pár dobrých rad před cestou

Všichni, kteří se chystají na cesty, by si neměli zapomenout zkontrolovat platnost cestovního dokladu, jak pasu, tak občanského průkaz. Vlastní doklad musí mít i ti nejmenší. Na dovolenou by neměli cestující vyrazit také bez kvalitního cestovního pojištění, které doporučujeme uzavřít ihned při rezervaci včetně připojištění
na Covid-19. Pojistit si mohou také storno zájezdu, pro případ, že se cestovatelské plány změní.

Pokud na dovolenou Češi míří letadlem, měli by si připomenout pravidla pro zavazadla, zakázané předměty nechat doma a dát si pozor i na předměty a limity tekutin, které mohou vzít na palubu. Do příručního zavazadla by měli cestující zabalit cennosti, nezbytné léky, veškerou elektroniku – tedy například tablet, notebook, fotoaparát, ale také powerbanky, náhradní baterie nebo elektronické cigarety. Vzhledem k tomu, že se bude letos v létě cestovat do řady zemí opět bez omezení, očekává se větší provoz i na letištích. Proto doporučujeme jezdit na pražské letiště přibližně 2,5 hodiny před odletem u evropských destinací, u dálkových letů pak být na místě tři hodiny dopředu. Při odletech z českých regionálních letišť potom standardně dvě hodiny. Pokud klienti pojedou vlastním automobilem, měli by si naplánovat trasu, zjistit poplatky za dálnice či tunely a zejména vyrazit na cestu mimo špičku.

Nejnovější články

Názory
Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?

Evropa totiž dle Draghiho příliš dlouho (naivně) věřila...

Obecně platí, že Draghiho lékem na zhoršující se...

Analýzy
Revoluce v benefitech se nekoná

Loňský podzim přinesl vášnivou debatu o negativních dopadech...

„Letošní průzkum benefitů ukázal, že rozdíl mezi tím,...

„Benefity sledujeme v rámci našich průzkumů již bezmála...

Zajímavým zjištěním letošního průzkumu je pak i skutečnost,...

Cestovní ruch
Kongresoví ambasadoři byli oceněni

Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora...

„Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii...

Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Komora pomůže podnikatelům s elektronickým daňovým přiznáním

Hospodářská komora proto spustila na webové stránce www.komora.cz/dane/ návody,...

„Digitalizace musí být k uživateli přátelská a přinášet...

Aktuality
Největší logistický kongres v ČR se blíží

Logistika a doprava patří mezi nejdůležitější pracovní úkony mezi...

Všechny zmíněné faktory představují příležitost pro spojení s loajální...

Velký kongres EASTLOG, který se bude konat 30....

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....