×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Téma doby: Energie a energetické úspory

Sapeli modernizuje energetické hospodářství

Modernizací energetického hospodářství mohou firmy zajistit nejen vlastní dodávky energií k výrobě, ale také cenovou stabilitu svých výrobků. Příklad tradiční české firmy Sapeli ukazuje efektivnost tohoto řešení se zapojením českého výrobce kogeneračních jednotek TEDOM a ČEZ Energo, největšího tuzemského provozovatele kogeneračních jednotek. Energie z nové kogenerační jednotky v Sapeli pokryje 60 % celkové spotřeby tepla a 20 % celkové spotřeby elektřiny.

Darina Povrová ikona hodiny15. 8. 2022 16:56
Foto: Shutterstock.com Kogenerační výroba energie může být efektivním řešením problémů i pro firmy Foto: Shutterstock.com

Jihlavský výrobce dveří Sapeli přináší již od dob první republiky do českých domácností kvalitní moderní design. Moderně přistupuje také k zajištění tepla a elektřiny pro svůj výrobní proces, o které se nově postará kogenerační jednotka. Projektování, výstavbu a následně i provoz energetického zařízení zajistí společnost ČEZ Energo, která také hradí náklady na realizaci projektu. Kogenerační jednotku vyrobí významná česká strojírenská firma TEDOM, která je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v třebíčském regionu.

Ročně vyjede z výrobních linek se štítkem Sapeli přes 160 tisíc dveří. Moderní postupy Sapeli uplatňuje nejen v designu svých produktů i v samotné výrobě. Proto se truhlářská firma rozhodla spolu s ČEZ Energo z koncernu ČEZ ESCO modernizovat své energetické hospodářství. ČEZ Energo v prostorách výrobního závodu nainstaluje kogeneraci o elektrickém výkonu 200 kWe a ročně dodá zákazníkovi 2,9 TJ tepla a 600 MWh elektrické energie. Energie z kogenerační jednotky pokryje 60 % celkové spotřeby tepla a 20 % celkové spotřeby elektřiny.

 

Infografika: ČEZ Infografika: ČEZ

Neustále hledáme nové materiály, spolupracujeme na nových podobách dveří s designéry, ale intenzivně se věnujeme i samotnému procesu výroby. Proto jsme zvolili aktuálně nejefektivnější způsob, který zajistí dostatek elektřiny a tepla pro naši výrobu,“ vysvětluje generální ředitel Sapeli Václav Bradáč a dodává: „Jsme v Jihlavě doma a pokud to lze, chceme samozřejmě přispět také k tomu, aby zde bylo kvalitní životní prostředí. Proto v investicích, které mají jednoznačný vliv na přírodu, jako je nová kotelna, zohledňujeme nejen náklady a provoz, ale také udržitelnost.“

Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu. Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro ohřev vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.

Kogenerační jednotka bude zákazníkovi dodávat teplo a elektřinu po dobu 15 let. Sapeli do modernizace nemusí investovat vlastní prostředky, investici v hodnotě 8,5 milionů korun zaplatí ČEZ Energo. „Jsme na začátku projektu, v současnosti pracujeme na projektování nové kogenerační jednotky v areálu firmy. Do provozu chceme zařízení uvést v září 2022. Velkou výhodou nejen v případě Sapeli ale i dalších průmyslově orientovaných zákazníků je fakt, že investici a provoz kogenerační jednotky mohou svěřit našim zkušeným odborníkům. A svoji energii pak mohou věnovat samotnému předmětu svého podnikání, ve kterém jsou špičkou,“ říká Radek Dvořák, obchodní ředitel ČEZ Energo.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Vybrat si správnou práci je výhra pro všechny

„Školáci často tuší, čemu by se v budoucnu...

KHK KK může veškeré akce a projekty pořádat...

Trendy
Usměvavou recepční stroj ve všech směrech nenahradí

Dobrým příkladem technologií, které před nedávnem ohlásily nástup...

Moderní kancelářské budovy a její recepce se také...

V čem technologie v budovách přinášejí neocenitelnou pomoc,...

To, co platí ve vztahu technologie vs. člověk...

Expertní pohled
Klíčem k obnovení rovnováhy v retailu je redistribuce

Koronavirová pandemie a s ní spojené dlouhé čekací...

Až do vypuknutí pandemie koronaviru využívali obchodníci k...

Po více než roce striktních opatření se situace...

Ukazuje se, že stávající objednávkové a predikční systémy...

Nejnovější Pohled z praxe

Aktivity HK ČR
Vybrat si správnou práci je výhra pro všechny

„Školáci často tuší, čemu by se v budoucnu...

KHK KK může veškeré akce a projekty pořádat...

Pohled z praxe
Britský zdravotnický výzkum jede na českém obláčku

Cílem britského programu Our Future Health je shromáždit...

Kompletní lidský genom byl poprvé přečten v roce...

„Program Our Future Health představuje obrovský krok kupředu...

Technologie
ERA hlídá nebe v Zemi hřmícího draka

ERA instalovala v obtížném terénu hornatého státu síť...

I přes potíže covidové éry byl projekt dokončen...

Bhútánské království je vnitrozemský stát v jižní Asii....