×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

S odpady a nečistotami v průmyslu zatočí nové technologie

Unikátní metoda čištění suchým ledem

Průmyslové provozy jsou často velmi prašné a mnoho z nich produkuje další nečistoty jako jsou jemné třísky, špony, odřezky či kapaliny. Řešením je zde využití profesionálních vysavačů s pokročilou filtrací, odprašovače nebo moderní technologie, jako je například tryskání suchým ledem.

Petr Jarkovský ikona hodiny15. 9. 2022 06:55
Foto: Kärcher Čištění suchým ledem Foto: Kärcher

Představme si možnosti, které současná doba nabízí. Špičkové technologie pro průmyslové využití nabízí například Kärcher.

Průmyslové vysavače kapalin, třísek a špon

Pro velké množství hrubých látek jsou zapotřebí speciální vysavače schopné bez problémů vysávat spektrum odpadu od tekutin a malých částeček až po velké hrubé třísky. Vysavač Kärcher IVR-L 100/30 je výkonný průmyslový vysavač s dlouhou životností, který je obzvláště vhodný k vysávání tekutin a špon v kovodělném průmyslu. Jeho robustní konstrukce zaručuje dlouhou životnost i přes používání v těch nejdrsnějších průmyslových podmínkách. Třífázový kompresor bočního kanálu vysavače IVR-L 100/30 byl koncipován pro směnný provoz. Přístroj se tak hodí i pro stacionární použití ve výrobě. Při vysávání tekutin je aktuální stav naplnění kdykoliv čitelný na vypouštěcí hadici. Sběrná nádrž je s vysavačem propojena přes spouštěcí páku, která se obsluhuje ve stoje. Sběrná nádoba má vlastní pojezd pro snadnou manipulaci.

Průmyslové vysavače pevných látek

Pro průmyslové vysávání pevných odpadních látek je vhodný vysavač IVR 100/40 PF. Disponuje relativně malými rozměry, a proto je ideální pro použití ve výrobních halách s omezeným místem. Je vybaven vnitřně zesíleným kapsovým filtrem pro třídu prachů M s velkou filtrační plochou (1,75 m²), efektivním čištěním filtru a cyklonovým odlučovacím systémem. Hadice pro vyrovnávání tlaku a nízký držák zajišťují bezprašné vysávání přímo do odpadního pytle. Sběrná nádoba je pak k vysavači připojena přes pohodlně obsluhovatelnou upínací mechaniku. Hlučnost stroje je díky integrovanému tlumiči velmi nízká. Robustní konstrukce a postranní dmychadlový kanál zajišťují dlouhou životnost, a to i v průmyslovém nepřetržitém provozu.

Pro zvýšené hygienické nároky je vhodný stroj IVM 40/24-2. Vysavač je mimo běžného průmyslu vhodný i do potravinářských a farmaceutických závodů. Jeho celonerezové a hladké provedení je ideální pro snadnou údržbu a minimalizuje místa pro nežádoucí kontaminaci. Vysavač je vybaven poloautomatickým oklepem pro snadnou manipulaci a je k dostání včetně všech potřebných certifikací pro konkrétní použití. Tuto novou řadu vysavačů je možné modifikovat na míru. Například přídavným filtrem H, úpravou pro výbušný prach nebo vysávání nebezpečných materiálů přes inertní kapalinu. V základu M filtr 1,6m2, zásobník na kolečkách stejně jako u IVR, velmi malý a lehký vysavač

Průmyslové vysavače pro výbušné prostředí

Opravdovým oříškem může být vysávání v prostorech ohrožených výbuchem. Příkladem vhodného zařízení je například kompaktní průmyslový vysavač  IVC 60/12-1 Ec H Z22.  Je ideální pro oblasti s nebezpečím výbuchu a najde své uplatnění všude tam, kde musí být dodržována zvláštní bezpečnostní opatření. Stroj kompaktní třídy s certifikací ATEX je schválen pro použití v zóně s nebezpečím výbuchu a disponuje dvoustupňovou koncepcí filtru, která se skládá z bezpečnostního filtračního pytle (BIAC třída M) a plochého skládaného filtru třídy prachu H. Díky tomu je tento vysavač vhodný k vysávání zdraví škodlivého i rakovinotvorného prachu. Dále je certifikován k vysávání azbestu dle TRGS 519, který se nasává spodním hrdlem do bezpečnostního filtračního sáčku.

Možnosti ochrany se odvíjejí od kategorie prachu

Prach je z fyzikálně-chemického pohledu směs vzduchu a částeček různé velikosti, tvaru, chemického složení i fyzikálních vlastností. Podle těchto kategorií jej lze rozdělit do tříd s označením L, M a H, kterým je pak třeba přizpůsobit jak formu úklidu a jeho četnost, tak způsob jeho odstranění nebo eliminace už během vzniku. Proto je důležitá přesná znalost jednotlivých tříd prachu pro volbu vysavače či odprašovače a použitého filtračního systému. To je zvláště dobré dodržet při práci v náročných podmínkách a specializovaných provozech.

Odprašovače

Průběžné odprašování přímo v místě vzniku v procesu, ale i z okolí je důležitým příspěvkem pro bezpečnost procesu a práce. Ideálním řešením jsou průmyslové odprašovače určené do výroby. Jsou vhodné pro každý druh prachu a jemných třísek, které vznikají při procesu zpracování. V různých průmyslových odvětvích je třeba vysát širokou škálu látek a nečistot. Usazené nečistoty, škodlivý prach, jemné a hrubé třísky, písek, tryskací nečistoty, vláknité materiály všeho druhu, zbytky potravin, organické látky. Tyto materiály kladou nejvyšší nároky na použitou filtrační technologii.

Vhodným řešením je ID 50/40 AFC, mobilní odprašovač pro průmyslové obráběcí stroje. Disponuje vysokotlakým kompresorem, který spolehlivě odloučí veškerý možný ulpívající problematický prach a třísky. O dlouhou životnost filtru se stará řídicí skříň s automaticky pracujícím oklepem filtru. Zařízení je dostupné v různým výkonnostních a filtračních třídách až po třídu filtrace H k odloučení rakovinotvorného prachu.

Tryskání suchým ledem

Tryskání suchým ledem je metoda čištění, při které se používají pelety CO2 o velikosti 0,5 – 3 mm. Jde o velmi šetrnou technologii, protože na rozdíl od většiny ostatních nemění své pevné skupenství. Pelety suchého ledu o teplotě -79 °C dopadají na povrch vysokou rychlostí 150 m/s a uvolňují svou kinetickou energii. Nečistoty se chladem stávají křehkými a snadno se pak odstraňují.

Pokud se mají z povrchů odstranit látky jako oleje, pojiva, lepidla či siliko,n pak ruční práce není efektivní a rychle naráží na své limity. Použití vody, chemikálií a rozpouštědel zase není alternativou pro citlivé materiály a případné zbývající zbytky nejsou žádoucí. V těchto případech je tryskání suchým ledem vhodnou technologií. Rychle a šetrně lze odstranit i odolné nečistoty.

Nejnovější články

Analýzy ze Spořky
Elektromobilita: Čína jako globální lídr!?

V Evropě by tento podíl měl dosahovat 15...

Počet registrací elektromobilů v EU mezi roky 2022...

V roce 2022 bylo v ČR celkem vyrobeno...

Expertní pohled
To nejhorší ještě zdaleka není za námi

S ohledem na stávající vývoj globální ekonomiky se...

Stále jsme nepřekročili kritickou únorovou hranici, ale vše...

Minulý měsíc Evropa zavedla cenové stropy na ruskou...

Nezařazené
Situace malých a středních podniků se mírně zlepšila

„Recese, kterou Česká republika procházela od druhé poloviny...

Z nových dat Hospodářské komory vyplývá, že nejvíce...

„Zlomovou se ale stala druhá polovina roku 2022,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
To nejhorší ještě zdaleka není za námi

S ohledem na stávající vývoj globální ekonomiky se...

Stále jsme nepřekročili kritickou únorovou hranici, ale vše...

Minulý měsíc Evropa zavedla cenové stropy na ruskou...

Analýzy
Kancelářský trh v Praze čeká složitý rok

„Očekáváme, že rok 2023 bude pro pražský kancelářský...

Omezený objem nově dokončených kanceláří přispěl k mírnému...

„Nárůst nákladů na vybavení prostor v současnosti představuje...

Expertní pohled
Stavebnictví si zvyká na alternativní materiály

Kromě růstu cen energií nahrává alternativním materiálům špatná...

„U rodinných domů lze nacházet alternativní materiály místo...

„Kompozitní výztuže mají nízkou uhlíkovou stopu, v porovnaní...