Čtvrtek 25. dubna 2024
ikona hodiny2. 12. 2022 07:14

V Bruselu jednala Rada ministrů EU pro konkurenceschopnost

Co spojuje kapry, trubičky a křišťál?

Prioritou jsou čipy a ochrana know-how tradičních výrobců

Ministři jednali na Radě pro konkurenceschopnost (část vnitřní trh a průmysl) v Bruselu, kde schválili obecný přístup k návrhu nařízení aktu o čipech, návrhu nařízení o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků a návrhu nařízení o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti. V rámci českého předsednictví se jednalo o poslední Radu, která řeší zvýšení konkurenceschopnosti a posílení trhu v Evropské unii (EU). Akt o čipech zásadně zvýší odolnost unijního průmyslu tím, že zajistí stabilní dodávky čipů pro podniky. V neposlední řadě Rada projednala odstraňování překážek pro podnikatele u vysílání pracovníků či v oblasti obnovitelných zdrojů energie v rámci pracovní skupiny SMET.

Lucie Janíková autor

Foto: Shutterstock.com To dobré a jedinečné bude i nadále Evropa chránit Foto: Shutterstock.com

„Dnes jsme úspěšně uzavřeli téma konkurenceschopnosti, vnitřního trhu, výzkumu a inovací a průmyslu. Během našeho předsednictví jsme se zaměřili zejména na posílení odolnosti vnitřního trhu v kontextu ruské agrese na Ukrajině. Podařilo se nám posílit unijní ekonomiku, díky čemuž jsme v současnosti lépe připraveni na krize než kdy dříve“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že se českému předsednictví podařilo dotáhnou akt o čipech a nařízení, které bude chránit lokální výrobce v EU.

„V uplynulém roce došlo v Evropě k narušení dodávek čipů, což ohrožuje automobilový průmysl, energetiku, zdravotnictví a také strategická odvětví jako je obrana, bezpečnost a vesmírné technologie,“ říká ministr Síkela a dodává: „Evropská unie chce být v budoucnu jedním z průmyslových lídrů na trhu s čipy.“ Ambicí je více než zdvojnásobit svůj dnešní podíl na světové produkci nejmodernějších a udržitelných polovodičů na 20 % trhu do roku 2030. Cílem je nejen snížit závislost, ale také využít ekonomické příležitosti, neboť se očekává, že se světový trh s polovodiči do konce desetiletí zdvojnásobí.

Akt o čipech, který je jednou z priorit českého předsednictví, sleduje cíle Nové průmyslové strategie a Digitálního kompasu 2030, klade si za cíl řešit nedostatek polovodičů pro unijní průmysl a zajistit budoucí technologickou suverenitu EU. Cílem je snížit zranitelnost členských států způsobenou narušením jednoho z nejdůležitějších dodavatelských řetězců. Akt o čipech cílí na investice do výzkumu a vývoje, podporu pilotních linek, podporu a usnadnění výstavby výrobních kapacit, včetně designových center v EU a zřízení koordinačního mechanismu mezi členskými státy a Evropskou komisí k monitorování polovodičů.

Dalším zásadním bodem bylo nařízení o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků. Nařízení má zlepšit ochranu řemeslných a průmyslových výrobků chráněných zeměpisným označením na úrovni EU, což přinese mnoho výhod a přispěje k obnově evropské ekonomiky. „Třeboňský kapr, hořické trubičky a teď i český křišťál. Cílem návrhu je podpořit inovace a investice do řemeslné výroby. Chceme pomoci řemeslným výrobcům, zejména malým a středním podnikům, propagovat jejich výrobky a chránit jejich tradiční know-how,“ říká ministr Síkela.

Ministři se také shodli na návrhu směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (due diligence). Směrnice, která je v gesci Ministerstva spravedlnosti, bude důležitým nástrojem pro nastavení společných standardů v otázkách porušování lidských práv a sociálních a environmentálních závazků ze strany firem. Směrnice stanovuje horizontální rámec, který podpoří podniky působící na vnitřním trhu, aby přispěly k dosažení přechodu ke klimaticky neutrální a zelené ekonomice v souladu se Zelenou dohodou a Cíly udržitelného rozvoje OSN. Směrnice bude zároveň garantovat jednotná a přehledná pravidla pro podniky na celém vnitřním trhu a zabrání tak fragmentaci.

V neposlední řadě ministři projednali zprávu Pracovní skupiny pro prosazování pravidel jednotného trhu (SMET) za rok 2022. Ministři ocenili přínos této skupiny v rámci odstraňování překážek v podnikání na vnitřním trhu, zejm. v oblastech jako je vysílání pracovníků nebo zavádění a výstavba obnovitelných zdrojů energie.

Články autora Lucie Janíková

Nejnovější články

Trendy
Belgický příklad pro Česko

„Lidé by nemuseli shromažďovat a odvážet nesešlápnuté lahve...

Při zavedení digitálního zálohového systému by v Česku...

Aktuality
Česko se pyšní Prime High Street

Zájem prémiových značek o tuto lokalitu po odeznění...

Po pádu komunismu se pro západní značky otevřel...

Podle dostupných dat byl Cartier jedinou značkou, která...

„V Colliers se snažíme, aby se i další...

Pohled z praxe
Vinařský ráj vstupuje na rakouský trh

„České vinohrady představují pouze 0,54 % z celkového...

Pro Vinařský ráj se jedná již o historicky...

„Ve Vinařském ráji vidíme mnoho příležitostí, jak trh...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Česko se pyšní Prime High Street

Zájem prémiových značek o tuto lokalitu po odeznění...

Po pádu komunismu se pro západní značky otevřel...

Podle dostupných dat byl Cartier jedinou značkou, která...

„V Colliers se snažíme, aby se i další...

Aktuality
Kreativní Evropa přinesla českým projektům přes 5 milionů eur

Více než 3 miliony eur putovalo do audiovizuálního...

V roce 2023 získali žadatelé z oblasti audiovizuálního...

Vlajkovou lodí programu jsou Projekty evropské spolupráce. Dalšími...

Projekty podporují spolupráci napříč obory posilují evropský rozměr...

Mezioborová část programu Kreativní Evropa podporuje inovativní projekty...

V roce 2024 slaví Česká republika 20 let...

„Zlín Film Festival je příjemcem podpory programu Kreativní...

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...