Sobota 15. června 2024
ikona hodiny1. 4. 2023 07:00

Leštička ostravských vědců výrazně vylepší kovový 3D tisk

Pomocí aditivních technologií dokážou na míru vyrobit ochrannou polomasku, chybějící díly součástek, zubní náhrady nebo rám koloběžky. V letošním roce se však odborníci v Centru 3D tisku Protolab na Katedře obrábění, montáže a strojírenské metrologie Fakulty strojní VŠB-TUO rozhodli překonat další výzvu – výrazně vylepšit povrchové vlastnosti kovových výtisků. Pomůže jim k tomu nová elektrolytická leštička, která je v tuzemsku první svého druhu.

Martina Šaradínová autor

Foto: Protolab V Česku unikátní leštička umožní superhladký kovový 3D tisk Foto: Protolab

Zatímco běžné elektroleštičky používají kapalný elektrolyt, do kterého je výrobek ponořen, naše zařízení používá směs vodivé kapaliny a kuličkového média. Kuličkové médium v této směsi působí na kov jako houba a odstraní vrcholy nerovností. Kapalný elektrolyt povrch odmašťuje a částečně rozpouští, takže kuličková média mohou úplně odstranit špičky drsnosti. Leštění je tak účinnější, přesnější a je možné i na těžko dostupných místech. Tedy například za určitých podmínek i na vnitřních plochách, členitých površích a podobně. Navíc při něm téměř nedochází k úbytku materiálu, tedy nevzniká žádný odpad, povrch je naprosto homogenní a nemá vliv na krystalickou strukturu,“ přiblížil nové zařízení za zhruba 425 000 korun vedoucí Centra 3D tisku Protolab Jiří Hajnyš.

Nový pomocník bude odborníkům sloužit jak při výzkumu, tak při výrobě produktů pro komerční klienty. Vzhledem k tomu, že Centrum 3D tisku Protolab tuto technologii vlastní jako první v České republice, vědci ji podrobí dalšímu zkoumání. „Budeme zkoumat délku leštění a velikost napětí, tedy dva zásadní faktory, které výsledek leštění ovlivňují. Máme již připravenu bakalářskou práci, jejímž cílem je zjistit, jaký je vztah mezi oběma zmíněnými veličinami. Od výrobce sice máme dodané parametry pro provoz, ale chceme zkusit, zda by je nebylo možné vylepšit,“ doplnil Hajnyš.

Mžitky před očima. Super vlastnosti materiálů díky rychlému laseru

Pracovníci centra si od zařízení slibují rovněž lepší služby pro zákazníky. Snížení parametru drsnosti, která je po tisku například v porovnání s obráběním výrazně vyšší, je jedním z jejich hlavních požadavků. Dosud k tomuto účelu sloužilo omílací zařízení, při němž ale kvůli mechanickému působení dochází k úbytku materiálu až o 0,3 milimetru a není účinné ani při úpravách vnitřních ploch. „Tyto nevýhody nyní můžeme odstranit. Při jednání s komerčními partnery budeme moci dát dobrou zprávu, že při tomto leštění nedochází k úběru materiálu, ani nežádoucímu zaoblování hran. Leštění totiž přesně kopíruje tvar výtisku a leští ho nikoliv mechanicky, ale na základě chemické reakce. Budeme moci dodat výrobky s perfektním povrchem, navíc zákazník získá zvýšenou odolnost proti korozi a trvalý lesk povrchu,“ těší se Hajnyš.

Zařízení je určeno pro vybrané kovové materiály, zejména pro nejčastěji využívaný nerez, tedy korozivzdornou ocel, hliníkové slitiny, vysokopevnostní oceli či žárupevné oceli. Z nich se vyrábějí především strojní součástky, ale i výtisky pro automobilový průmysl či zdravotnictví. 3D tisk se využívá pro výzkum a prototypovou zakázkovou výrobu. „Lze říct, že každý kus je originál. Potenciál 3D tisku spočívá například v odlehčení různých součástí, jsme schopni vyrobit produkty, které nejdou zhotovit jinou technologií. Díky 3D skeneru jsme také schopni provést reverzní inženýrství a například domodelovat chybějící části, které následně vytiskneme. Další výhoda je tzv. kastomizace, tedy individuální úprava výrobku dle požadavků zákazníka nebo uživatele přímo na míru,“ řekl Hajnyš.

O Protolabu

Centrum 3D tisku Protolab vzniklo v roce 2017 a zaměřuje se na profesionální průmyslový 3D tisk. Aktuálně patří mezi největší centra 3D tisku ve střední Evropě. Nabízí zvýhodněné služby z oblasti 3D tisku a konstrukčních prací malým a středním firmám v Moravskoslezském kraji i mimo něj. Spolupráce probíhá ve všech oblastech průmyslu, včetně zdravotnictví. Pracoviště disponuje několika profesionálními 3D tiskárnami, které jsou určené především pro tisk polymerů, kovů a kompozitních materiálů. V nabídce je i možnost 3D skenování pomocí ručního laserového skeneru. Protolab nabízí také službu reverzního inženýrství, kdy na základě fyzických objektů vytváří digitalizované modely. V neposlední řadě se centrum zabývá 3D modelováním a optimalizací pomocí pokročilých CAD nástrojů. Ve spolupráci s domovskou Katedrou obrábění je možné využít také obráběcí stroje pro úpravu vytisknutých výrobků. Pracovníci Protolabu se pravidelně účastní zajímavých projektů, konferencí, workshopů a publikují odborné články v prestižních časopisech. Také tým Protolabu pořádá pravidelně popularizační přednášky o 3D tisku pro základní a střední školy. Od loňského roku se na Fakultě stojní podařilo akreditovat novou specializaci – Aditivní technologie pro bakalářský stupeň a nyní se připravuje akreditace pro magisterský program.

Články autora Martina Šaradínová

Nejnovější články

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Expertní pohled
Pokles cen drahých kovů, je současná rally u konce s dechem?

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95...

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Méně papírování, více podnikání

Podle Právního elektronického systému Hospodářské komory stát v současnosti...

Hospodářská komora také provedla kvalifikované odhady. Podle propočtů...

Aktuality
Podnikatelé se chtějí podílet na financování strategických investic

„Nepodceňujme a važme si toho, že tu máme...

Prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj je přesvědčen, že...

Aktuality
Naplňuje mě energií, když vidím, s čím se podnikatelé vyrovnají

Loni po svém zvolení jste v rozhovoru pro časopis...

Vedle nedostatku pracovních sil trápí podnikatele rovněž vysoké...

Vedle státu digitalizuje i Hospodářská komora, na jaké novinky se...