Středa 29. května 2024
ikona hodiny5. 4. 2023 14:07

Kellnerova nadace dá půl miliardy onkologickému centru

Nadace The Kellner Family Foundation uzavřela s Fakultní nemocnicí v Motole a Ministerstvem zdravotnictví dohodu o spolupráci na projektu vybudování Vědeckého a diagnostického onkologického centra. Rodinná nadace Kellnerových poskytne dar ve výši 500 milionů korun, z nichž 300 milionů korun bude využito na stavbu tohoto výzkumného pracoviště v areálu motolské nemocnice. Zbývajících 200 milionů korun bude vědecké centrum čerpat postupně zejména na podporu vědecké činnosti po otevření centra na jaře 2026.

Jan Jakovljevič autor

Foto: The Kellner Family Foundation Půl miliardy na onkologické centrum Foto: The Kellner Family Foundation

Dle smlouvy o spolupráci poskytne ze svých zdrojů Ministerstvo zdravotnictví 240 milionů korun na nákup přístrojů a vnitřního vybavení. Součástí dohody je i závazek, že výzkumné centrum bude ve svém názvu užívat jméno Petra Kellnera.

„Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některým typům rakoviny, byla Petrova srdeční věc, které obětoval velmi mnoho,“ říká Renáta Kellnerová, předsedkyně správní rady Nadace The Kellner Family Foundation a vdova po zakladateli PPF Petru Kellnerovi. „Do společnosti SOTIO, která se vývoji léčiv proti zhoubným nádorům věnuje už přes 10 let, PPF investovala desítky miliard. Vznik moderního onkologického centra v Praze, v jehož rámci by fungovalo i špičkové vědecké pracoviště, bylo něco, co si Petr velmi přál. Jsem ráda, že můžeme tomuto projektu pomoci, aby se stal realitou.“

Stáhněte si vědeckou koncepci

Příloha č. 1 Vědecká koncepce VDOC

Zobrazit

„Rakovina je druhou nejčastější příčinou smrti českých občanů. Každý rok v jejím důsledku zemřou v České republice desítky tisíc lidí.  Všichni bohužel máme ve svém okolí někoho, kdo se s touto zákeřnou nemocí setkal. Jsem proto moc rád, že se podařilo dohodnout spolupráci mezi The Kellner Family Foundation, Fakultní nemocnicí v Motole a Ministerstvem zdravotnictví, která přinese 500 milionů korun ze soukromých zdrojů na vybudování a provoz Vědeckého a diagnostického onkologického centra. Je to doposud největší dar soukromého subjektu ve prospěch České republiky. Velmi si ho vážíme. Věřím, že napomůže s léčbou rakoviny a bude i dobrým příkladem pro další spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem,“ uvedl předseda vlády ČR Petr Fiala.

„Onkologická léčba a výzkum jsou pro mě jako lékaře a radiologa, toho času ministra zdravotnictví, velkou prioritou nejen na národní úrovni, ale i na té evropské. Štědrého daru nadace The Kellner Family Foundation si velmi vážím, a to o to více, že samotné centrum, které díky tomu vznikne, bude v majetku České republiky stejně jako potenciální objevy, se kterými nepochybně přijde. Získáme tak výzkumné centrum světové úrovně, čímž posílíme pozici České republiky jako jednoho z lídrů v onkologickém výzkumu a péči,“ uvedl místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...