×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 8. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny10. 4. 2023 07:00

Blíží se jubilejní Startup Show, kterou pořádá VŠB-TUO

Byznysové projekty, které si zaslouží podpořit při rozjezdu. Právě těm se již deset let věnuje startupový akcelerační program Green Light Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), jehož nedílnou součástí je každoroční Startup Show. Ta letošní, jubilejní, se uskuteční 13. dubna a kromě tradiční soutěže podnikatelských projektů nabídne i veletrh startupů, podnikatelskou poradnu, workshopy, besedy či odborné diskuze. Hlavní hvězdou programu bude archeoložka umělé inteligence a popularizátorka AI Sara Polak.

Foto: Shutterstock.com Green Light podporuje podnikání už 10 let! VŠB-TUO zve na Startup Show Foto: Shutterstock.com

Není pochyb o tom, že Startup Show 2023 bude vyvrcholením nejen letošního akcelerátoru, ale i dosavadních deseti let usilovné práce, během nichž se do programu přihlásilo 484 podnikavců. Letos se o hlavní cenu utká pět projektů, které chtějí vstoupit do světa podnikání v oblasti pěstování mikrozeleniny, bylinkářství, osvětlení domácností, bezpečnosti na silnicích či hráčských doupat,“ uvedla vedoucí Kariérního centra VŠB-TUO Martina Szturc Káňová.

Návštěvníci se mohou těšit na panelové diskuze, kulaté stoly či besedy, během nichž se dozví například to, jak prodávat na sociálních sítích, jaké radosti i strasti zažívají ženy-podnikatelky, jaká je koncepce podpory podnikavosti a debatovat mohou i o tom, že podnikání nemusí vždy vyjít na první pokus. Pro ty, kteří by přímo na místě chtěli své záměry zkonzultovat, bude připravena Podnikatelská poradna. Příznivci umělé inteligence uvítají besedu s její popularizátorkou Sarou Polak, kterou vloni časopis Forbes zařadil mezi 30 významných českých talentů mladších 30 let (30 pod 30). Absolventka Oxfordské univerzity mimo jiné usiluje také o užší propojení akademické a průmyslové sféry. V Ostravě bude s publikem diskutovat na téma AI – konkurent lidství? Dopolední část programu bude patřit školám a programu Zlepši si techniku. Podrobný program celodenní akce je dostupný na https://startupshow.vsb.cz/.

Grafika: VŠB-TUO Grafika: VŠB-TUO

Program Green Light je otevřený nejen studentům z Moravskoslezského kraje, ale i široké veřejnosti se zájmem podnikat v regionu. Zkušení mentoři pomáhají jak zájemcům s pouhým nápadem, tak lidem, kteří už s podnikáním začali. Celkem 67 procent z dosavadních účastníků programu stále podniká, 16 projektů získalo další podporu z Moravskoslezského kraje ve formě voucherů a částka, kterou projekty podpořili soukromí investoři, činí 62 milionů korun. K absolventům programu patří například udržitelná móda Nilmore, perzonifikované herní ovladače GameArts, zavlažovací systém Zahradní Olla a řada dalších.

Program je bezplatný a kromě byznysového plánu se zaměřuje i na osobnostní rozvoj účastníka. „Green Light představuje obrovskou výhodu pro všechny podnikatele a studenty, kteří chtějí podnikat, ale nemají potřebné zkušenosti nebo se potýkají s nedostatkem financí. Proto je skvělé, že kdokoliv může tento akcelerační program využít a posunout svůj projekt k reálnému byznysu. Věříme, že studenti mají potenciál stát se další generací úspěšných podnikatelů a jsme odhodláni jim poskytnout podporu,“ uvedl prorektor pro strategii a spolupráci VŠB-TUO Igor Ivan.

Toto úsilí podporuje i Moravskoslezský kraj. „Přesně tohle náš kraj potřebuje. Talentované mladé lidi s dobrými nápady a zajímavými vizemi, odvážné podnikatele, kteří se nebojí zabrouzdat i do neprobádaných vod. Moravskoslezský kraj se nachází v dynamickém procesu transformace, mění se směřování našeho regionu, mění se také jeho image. A právě start-upy a inovační projekty proměně našeho regionu významně napomáhají. Proto je Moravskoslezský kraj hlavním partnerem akce Green Light a opět ji finančně podpořil. Chceme motivovat místní lidi, aby se snažili své vize realizovat a stali se inspirací a motorem pro ostatní,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Články autora Martina Šaradínová

Nejnovější články

Analýzy ze Spořky
Česko je v pasti ekonomiky středních příjmů

Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let je...

Tři čtvrtiny našeho konvergenčního úsilí nicméně proběhly v...

Česká ekonomika, podobně jako ostatní státy, byla od...

Jsme tedy ve stavu, kdy Jsme tedy ve...

Analýzy
Digitalizace českého stavebnictví prochází zlomovým rokem

Zatímco digitální inovace se v mnoha oborech hospodářství...

Zajištění rychlejšího a transparentního stavebního řízení se stalo...

Plynulost a rychlost stavebního řízení musí zajistit funkční...

Pro úspěšné fungování digitalizace stavebního řízení existují určitá...

Firmy ve stavebnictví rozvíjejí řadu procesů digitalizace interních...

Soukromý sektor má před státní správou viditelný náskok,...

Výhodou vypisování projektových zakázek v režimu BIM je...

„Ministerstvo dopravy, ale i celý rezort dopravy se...

Trendy
Ve facility managementu hraje ESG stále důležitější roli

„Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice...

S tím, jak se nemovitosti pronajímají, byly nedávno...

Jakmile si společnost pořídí například novou vzduchotechniku, musí...

Směrnicemi se provozovatelé budov budou muset řídit také...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Řetězce ukazují, že když se chce, i recyklovat jde

Pilotní testování probíhalo ve vybraných prodejnách v Praze, Brně,...

Co se týká chování zákazníků, pilotní testování odhalilo,...

Pro úspěch systému zálohování PET lahví a plechovek...

Představením prvotních výsledků testování a projednáváním parametrů celoplošného...

Aktuality
Deloitte hledá ve střední Evropě budoucí jednorožce

„Program odhaluje technologie a trendy, které se brzy...

Program je otevřen pro společnosti se sídlem v...

V předchozích ročnících dominovaly padesátce rychle rostoucích společností...

V současnosti panuje na trhu velká nejistota a...

Aktuality
Ministr ocenil obchodní řetězce za český sortiment

„Jsem velmi rád, že spolupráce mezi oběma stranami...

„U všech významných prodejců českého ovoce a zeleniny...

„Je jistě chvályhodné, že ministerstvo zemědělství vedle oceňování...