Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny10. 4. 2023 07:00

Blíží se jubilejní Startup Show, kterou pořádá VŠB-TUO

Byznysové projekty, které si zaslouží podpořit při rozjezdu. Právě těm se již deset let věnuje startupový akcelerační program Green Light Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), jehož nedílnou součástí je každoroční Startup Show. Ta letošní, jubilejní, se uskuteční 13. dubna a kromě tradiční soutěže podnikatelských projektů nabídne i veletrh startupů, podnikatelskou poradnu, workshopy, besedy či odborné diskuze. Hlavní hvězdou programu bude archeoložka umělé inteligence a popularizátorka AI Sara Polak.

Martina Šaradínová autor

Foto: Shutterstock.com Green Light podporuje podnikání už 10 let! VŠB-TUO zve na Startup Show Foto: Shutterstock.com

Není pochyb o tom, že Startup Show 2023 bude vyvrcholením nejen letošního akcelerátoru, ale i dosavadních deseti let usilovné práce, během nichž se do programu přihlásilo 484 podnikavců. Letos se o hlavní cenu utká pět projektů, které chtějí vstoupit do světa podnikání v oblasti pěstování mikrozeleniny, bylinkářství, osvětlení domácností, bezpečnosti na silnicích či hráčských doupat,“ uvedla vedoucí Kariérního centra VŠB-TUO Martina Szturc Káňová.

Návštěvníci se mohou těšit na panelové diskuze, kulaté stoly či besedy, během nichž se dozví například to, jak prodávat na sociálních sítích, jaké radosti i strasti zažívají ženy-podnikatelky, jaká je koncepce podpory podnikavosti a debatovat mohou i o tom, že podnikání nemusí vždy vyjít na první pokus. Pro ty, kteří by přímo na místě chtěli své záměry zkonzultovat, bude připravena Podnikatelská poradna. Příznivci umělé inteligence uvítají besedu s její popularizátorkou Sarou Polak, kterou vloni časopis Forbes zařadil mezi 30 významných českých talentů mladších 30 let (30 pod 30). Absolventka Oxfordské univerzity mimo jiné usiluje také o užší propojení akademické a průmyslové sféry. V Ostravě bude s publikem diskutovat na téma AI – konkurent lidství? Dopolední část programu bude patřit školám a programu Zlepši si techniku. Podrobný program celodenní akce je dostupný na https://startupshow.vsb.cz/.

Grafika: VŠB-TUO Grafika: VŠB-TUO

Program Green Light je otevřený nejen studentům z Moravskoslezského kraje, ale i široké veřejnosti se zájmem podnikat v regionu. Zkušení mentoři pomáhají jak zájemcům s pouhým nápadem, tak lidem, kteří už s podnikáním začali. Celkem 67 procent z dosavadních účastníků programu stále podniká, 16 projektů získalo další podporu z Moravskoslezského kraje ve formě voucherů a částka, kterou projekty podpořili soukromí investoři, činí 62 milionů korun. K absolventům programu patří například udržitelná móda Nilmore, perzonifikované herní ovladače GameArts, zavlažovací systém Zahradní Olla a řada dalších.

Program je bezplatný a kromě byznysového plánu se zaměřuje i na osobnostní rozvoj účastníka. „Green Light představuje obrovskou výhodu pro všechny podnikatele a studenty, kteří chtějí podnikat, ale nemají potřebné zkušenosti nebo se potýkají s nedostatkem financí. Proto je skvělé, že kdokoliv může tento akcelerační program využít a posunout svůj projekt k reálnému byznysu. Věříme, že studenti mají potenciál stát se další generací úspěšných podnikatelů a jsme odhodláni jim poskytnout podporu,“ uvedl prorektor pro strategii a spolupráci VŠB-TUO Igor Ivan.

Toto úsilí podporuje i Moravskoslezský kraj. „Přesně tohle náš kraj potřebuje. Talentované mladé lidi s dobrými nápady a zajímavými vizemi, odvážné podnikatele, kteří se nebojí zabrouzdat i do neprobádaných vod. Moravskoslezský kraj se nachází v dynamickém procesu transformace, mění se směřování našeho regionu, mění se také jeho image. A právě start-upy a inovační projekty proměně našeho regionu významně napomáhají. Proto je Moravskoslezský kraj hlavním partnerem akce Green Light a opět ji finančně podpořil. Chceme motivovat místní lidi, aby se snažili své vize realizovat a stali se inspirací a motorem pro ostatní,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Články autora Martina Šaradínová

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Nově vyvinuté přípravky ochrání i DNA ve spermiích

Tým odborníků tvoří Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.,...

„Přestože triterpeny mají řadu, odbornou společností uznávaných, pozitivních...

Aktuality
Young Chef Academy otevírá dveře mladým talentům

S.Pellegrino oznamuje nový ročník soutěže S.Pellegrino Young Chef...

„Regionální vítězové se utkají na Grand Finale, kde...

V rámci soutěže budou uchazeči také soutěžit o...

Aktuality
České firmy zamířily do Lucemburska

Zástupci firem se k prezidentovi připojili včera večer....

Lucemburské velkovévodství obchoduje zejména s Německem, Belgií, Francií,...