Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny6. 6. 2023 15:43

Řetězce ukazují, že když se chce, i recyklovat jde

Češi mají o systém zálohování PET lahví a plechovek zájem. Alespoň to ukazuje pilotní testování v šesti prodejnách společností Lidl a Kaufland. Lidé v nich během tří měsíců vrátili více než 260 000 obalů od nápojů, což představuje zhruba 4 000 obalů týdně. Výsledky pilotní testování představili v úterý 6. června zástupci obou zmíněných společností na společné tiskové konferenci.

Gaja Koláčková autor

Foto: Gaja Koláčková Řetězce Lidl a Kaufland představily pilotní testování zálohovaných PET lahví a plechovek Foto: Gaja Koláčková

Pilotní testování probíhalo ve vybraných prodejnách v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Štemberku a ukázalo, že systém zálohování může bez problémů fungovat i v Česku. Kromě toho přineslo i cenná data o chování zákazníků i celém nastavení systému. Konkrétní poznatky pak dle zástupců obou společností přispějí k přípravě nového právního rámce pro zálohový systém, který je aktuálně v přípravě a v příštím roce by se mohl reálně dostat do sněmovny. „Do konce letošního roku připravíme paragrafové znění, které bude reflektovat jak zkušenosti českých obchodníků, tak ty zahraniční, zejména ze Slovenska a Německa,“ řekl David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí ministerstva životního prostředí. Dle připravované legislativy by se zálohování mělo týkat lahví a plechovek od nealkoholických nápojů v objemu od 0,1 litru až do tří litrů a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 15 procent. Obchodníci budou mít povinnost nabídnout místo na vracení v obchodech s plochou nad 50 metrů čtverečních a záloha by se měla pohybovat mezi čtyřmi až pěti korunami.

Zájem o cirkulární ekonomiku roste

Co se týká chování zákazníků, pilotní testování odhalilo, že pro řadu lidí není skladování PET lahví a plechovek doma (respektive v obytných prostorech) žádný problém. Stejně jako nebylo překážkou, že se musí obaly do automatu vkládat čisté a nesešlápnuté. Pozitivním zjištěním pak bylo i to, že pro mnoho zákazníků není hlavní či jedinou motivací k vracení obalů záloha, která měla v tomto případě podobu slevového kuponu. Z kuponů vydaných zálohovými automaty bylo uplatněno okolo 25 procent, což dle zástupců obchodních řetězců naznačuje, že lidé vracejí obaly především z přesvědčení. „Ze zákaznické ankety jsme navíc zjistili, že většina lidí vrací nápojové obaly proto, že považují zálohový systém z hlediska cirkularity za důležitý, slevový kupon pro ně není zásadní,“ doplnil tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Nutnost vlastního svozu

Pro úspěch systému zálohování PET lahví a plechovek je dle mluvčího společnosti Lidl zcela zásadní správné nastavení skladování a logistiky. „Bude potřeba pružného svozu obalů. A to ideálně naší vlastní flotilou. Dlouhodobě evidujeme velké výkyvy v objemech vracených PET lahví a plechovek nejen napříč jednotlivými týdny, ale i mezi konkrétními dny v týdnu. Nelze tedy specifikovat, ve kterých dnech bude vhodné svážet obaly, vysvětlil Tomáš Myler. Mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl pak doplnila, že zkušenost z testování také odhalila nutnost vybavit prodejny dvěma automaty.

Prodejen bude přibývat

Představením prvotních výsledků testování a projednáváním parametrů celoplošného zálohového systému pro PET lahve a plechovky ale projekt nekončí. V rámci mezinárodní strategie Reset Plastic obchodní skupiny Swartz, jíž jsou řetězce Kaufland a Lidl součástí, dojde k jejímu rozšíření. K současným šesti prodejnám postupně letos na podzim přibudou i provozovny v Karlových Varech, Ústí nad Labem, Zlíně nebo Pardubicích.

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...