Sobota 24. února 2024
ikona hodiny21. 6. 2023 07:00

České dráhy rozšiřují svou nabídku palubní zábavy

České dráhy opět rozšiřují počet vlaků, ve kterých je pro cestující dostupný palubní portál s filmy, hudbou, audioknihami, hrami a informacemi o cestě. Takzvaný infotainment do celkem 14 vlaků InterPanter dodává česká technologická společnost Passengera. Její digitální služby již cestující znají například z jednotek Pendolino (Wi-Fi a infotainment od roku 2013) a InterJetů (infotainment od roku 2021). InterPantery s nově nasazeným palubním portálem poslouží zejména cestujícím na Moravě, jednotky nejčastěji jezdí mezi Brnem a Olomoucí, Hodonínem a Prahou.

Tadeáš Zíka autor

Foto: Passengera Infotainment do celkem 14 vlaků InterPanter dodává česká technologická společnost Passengera. Foto: Passengera

Na velkoprostorové jednotky InterPanter cestující narazí zpravidla na linkách R13 a R19 mezi Brnem a Olomoucí, Hodonínem nebo Prahou. Tyto elektrické vlaky poprvé nasazené v roce 2015 cestujícím nabízí Wi-Fi zdarma, elektrické zásuvky a nízkopodlažní prostor pro osoby na invalidním vozíku, kola a kočárky a také palubní infotainment od české technologické společnosti Passengera.

„Kvalitní digitální služby jsou v dnešní době pro cestující jednou z priorit a pro dopravce se stávají nutností. Vzhledem k nedokonalému pokrytí mobilním signálem a k problémus propustností tohoto signálu do vlaků je výhodné nabídnout cestujícím digitální obsah umístěný přímo na palubě vlaku, který na připojení k internetu není závislý. Do InterPanterů proto instalujeme náš multimediální server s palubním portálem, na který se cestující připojí prostřednictvím Wi-Fi a mohou si nerušeně užít svou cestu,“ vysvětluje výhody palubního infotainmentu Jan Kolář, CEO Passengery.

Z palubního portálu si cestující mohou pustit filmy, divadelní představení, hudbu, audioknihy, číst knihy nebo hrát hry. Zároveň na portálu najdou real-time informace o své cestě, zpoždění, jízdním řádu, stanicích a dalších bodech zájmu. Zakázka zahrnuje vybavení celkem čtrnácti jednotek InterPanter, přičemž většina z nich je již hotových a poslední bude podle Koláře dokončena přibližně v červenci. Nový infotainment Českým drahám umožní vzdálenou kontrolu všech instalovaných serverů, jejich funkčnosti a obsahu.

Dlouholeté partnerství Českých drah a Passengery

Technologická společnost Passengera vznikla poté, co její tým ještě pod hlavičkou firmy Simac Technik vyvinul první palubní portál pro jednotky Pendolino Českých drah v roce 2013. V následujících letech se spolupráce obou firem rozšiřovala jak o další palubní portály, tak zajištění základního Wi-Fi připojení v části vlaků železničního dopravce. Například v roce 2019 Passengera nainstalovala Wi-Fi do 90 vlaků InterCity a EuroCity. V roce 2021 česká tech firma dodala Wi-Fi a infotainment také do zbrusu nových jednotek InterJet. Služby české společnosti však daleko přesahují naše hranice.

„Většina našich klientů je zahraničních. Velice slušné reference máme například ze Švýcarska, kde naše digitální služby jezdí na palubách prestižních vlaků, jako jsou Bernina a Glacier Express Rhétských drah, nebo v nových luxusních vlacích GoldenPass Express. Kromě toho nás najdete i v Jižní Americe, na Balkáně nebo v Saúdské Arábii, kde pokrýváme celý komplex futuristického metra internetovým připojením s veřejnou Wi-Fi,“ vyjmenovává Kolář, kde všude Passengera působí.

Více o firmě Passengera

Passengera je česká technologická společnost, která vyvíjí a dodává komplexní digitální řešení pro vlaky, autobusy a ostatní prostředky veřejné dopravy po celém světě. Její centrální modulární platforma přináší do veřejné dopravy digitální zážitek skrze informační a zábavní palubní systém pro cestující (infotainment), zajišťuje internetovou konektivitu a monetizační nástroje pro dopravce. Passengera zároveň dokáže navrhnout a realizovat hardware pro chod celého ekosystému. Díky tomu její řešení patří ke globální špičce – služby Passengery najdete například v pendolinech Českých drah, na palubě evropského Flixbusu nebo v projektu nejmodernějšího metra světa, které roste v Rijádu.

Články autora Tadeáš Zíka

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...