Neděle 19. května 2024
ikona hodiny30. 6. 2023 06:00

Vysokoškolští studenti technických oborů ubývají

Na konci roku 2022 studovalo přírodovědné obory na vysokých školách v Česku přibližně 23 tisíc osob, ICT obory 23,5 tisíce a technické obory téměř 37 tisíc. Tato skupina tvořila celkem 27 procent všech vysokoškolských studentů. Počet studujících ICT a přírodovědné obory v posledních letech rostl, u technických oborů pak klesal.

Pavel Hortig autor

Odbor komunikace ČSÚ

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

V Česku v roce 2022 studovalo ICT obory na vysokých školách 23 488 osob, což představovalo 7,7 % všech vysokoškolských studentů. Jedná se o nejvyšší podíl od roku 2001, od kdy jsou tyto údaje k dispozici. Za posledních pět let se jejich počet zvýšil o 3,5 tisíce (18 %), a to především díky zahraničním studentům. Ještě rychleji ve stejném období rostl počet studentů přírodovědných oborů, a to z necelých 20 tisíc v roce 2017 na 23 500 v roce 2022. „Svého minima dosáhl počet studentů technických oborů, kterých na konci roku 2022 bylo 37 000, což je o 11 tisíc méně než v roce 2017. Velmi výrazně také klesalo jejich zastoupení mezi všemi vysokoškolskými studenty. Ještě v roce 2001 tvořili čtvrtinu, v roce 2022 již pouze 12 %,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Mezi ICT studenty dlouhodobě převažují muži, v roce 2022 tvořily ženy jen 18 %. Konkrétně se jednalo o 4 173 studentek. Při zpětném pohledu je však patrné postupné větší zapojování žen do studia ICT, protože ještě v roce 2010 činil jejich podíl pouze 12 %. V technické oblasti se dlouhodobě angažuje méně žen než mužů, a tak je tomu i v případě vysokoškoláků. Mezi studenty technických oborů bylo evidováno 28 % žen. V případě přírodovědných oborů je však situace zcela jiná, neboť v nich převažovaly ženy nad muži, a to v poměru 57:43, což je podobné zastoupení jako mezi všemi vysokoškolskými studenty, kde ženy tvořily 56 %. “U přírodovědných oborů jsou v zastoupení žen patrné významné rozdíly napříč jednotlivými podobory. V biologických a příbuzných vědách bylo studentek 72 %, kdežto v matematice a statistice pouze 38 %,“ uvedla Eva Myšková Skarlandtová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Detailní informace přináší analýza Studenti vysokých škol v přírodovědných, technických a ICT oborech dostupná na webu ČSÚ.

Podíl cizinců mezi studenty ICT oborů na českých vysokých školách se za posledních deset let zdvojnásobil. V roce 2022 činil 32 %, v absolutním vyjádření se jednalo o 7 601 osob. Napříč všemi obory studovalo vloni na vysokých školách 18 % cizinců. V přírodovědných oborech zaujímali cizinci 23 % a v oborech technických 16 %.

Nejvíce studentů bylo v roce 2022 v bakalářských studijních programech. Rozdíl mezi třemi sledovanými obory byl u doktorských programů, které studovala pětina vysokoškoláků v oborech přírodních věd. Mezi studenty technických oborů se jednalo o 12 % a velmi nízké bylo zastoupení doktorandů u oborů ICT, a to 4 %.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...