Pondělí 2. října 2023
ikona hodiny3. 7. 2023 09:00

Porucha nebo odtah vozu na dovolené v zahraničí?

Jen do Chorvatska, Itálie, Rakouska a na Slovensko se loni podívalo přes dva miliony Čechů. Nejčastěji tam vyrazili autem. Průměrné stáří osobních vozidel v ČR je přitom šestnáct let, což je o čtyři roky více než v celé Evropské unii. Většina starších aut má navíc sjednané pouze povinné ručení, u kterého není asistence v zahraničí žádná nebo je jen základní. I majitelé vozů s havarijním pojištěním často zjistí, že nemají sjednánu dostatečnou autoasistenci, natož pak pro situace v zahraničí. Proto je před cestou důležité asistenční služby ověřit, případně si sjednat připojištění vozidla po dobu dovolené.

Michal Štefl autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Do Chorvatska loni vyrazilo téměř 850 tisíc Čechů a předpokládá se, že letos jich bude až milion. Na sousední Slovensko se v loni podívalo více než 630 tisíc Čechů. Do Itálie vyrazilo v roce 2022 přes půl milionu Čechů a do Rakouska téměř 330 tisíc. Právě kvůli dostupnosti Češi volí pro cestování do těchto zemí osobní automobil. Někdy se však nevyhnou potížím. Mezi nejčastější poruchy patří defekty pneumatik, poruchy motoru, spojky nebo převodovky. Řidiče umí potrápit i provozní kapaliny.

Odtah auta z Chorvatska vyjde na 40 až 50 tisíc korun

V minulém roce jsme v ERV Evropské řešili například odtah osobního vozu z chorvatského Šibeniku. Odtah osobního rodinného vozidla vyšel na 46 tisíc korun. Podobný případ jsme řešili v Itálii. Od Lago di Garda odtah vyjde na zhruba 38 tisíc korun,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Odtahová služba si většinou za odtah účtuje kolem 20 korun za ujetý kilometr, přičemž se do finální ceny započítává cesta odtahového vozidla tam i zpět. Připočítat musíte například i nakládku vozidla, mýtné nebo příplatky za svátky a víkendy.

V zahraničí přitom nelze spoléhat na povinné ručení, ale ani na havarijní pojištění. Havarijní pojištění totiž funguje pouze v případě dopravní nehody, na poruchy vozidla se ale často nevztahuje. „Právě proto je důležité ověřit, zda máme zajištěné asistenční služby například v rámci záruk výrobce. Pokud tomu tak není, vyplatí se připojištění vozu k cestovnímu pojištění,“ říká Vlastimil Divoký.

Odtah až v případě, kdy není možná oprava na místě

Primární snahou je vždy auto zprovoznit na místě nebo v blízkém servisu, aby byla dovolená co nejméně narušena. Když čas opravy přesáhne čtyři hodiny od nahlášení, zajistí ERV Evropská posádce vozidla i náhradní ubytování až na tři noci. Při trvání opravy déle než 24 hodin, má klient nárok na náhradní vozidlo. Pokud oprava není možná, pojišťovna zajistí odtah vozidla domů. „Klientům v takovém případě zajistíme i náhradní dopravu zpět domů nebo do místa plánovaného pobytu, ať už vlakem, autobusem nebo náhradním vozem,“ dodává Vlastimil Divoký.

Nejnovější články

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...