Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny31. 8. 2023 15:40

3D tisk proniká do nových oblastí ve zdravotnictví

Využití aditivních technologií ve zdravotnictví umožňuje efektivní výrobu v malých nákladech, a to včetně personalizovaných variant. Zdravotníci mohou spolupracovat s výzkumníky na celém světě a dosahovat tak velmi přesných výsledků. Aditivní technologie lze využít při plánování operací, v oblasti protetických a ortetických pomůcek, při vzdělávání i ve výzkumu či výrobě přístrojů. Společnost 3Dees Industries se aktivně podílí na vývoji a tisku zdravotnických pomůcek.

Eva Čechurová autor

Foto: 3Dees Industries Ortéza vyrobená pomocí 3D tisku Foto: 3Dees Industries

Nižší cena, rychlost a pružnost výroby, možnosti využití nejrůznějších materiálů či přesnost personalizovaných výrobků – to jsou některé z důvodů, proč se využití aditivních technologií rychle rozšiřuje do nejrůznějších oborů. Výjimkou není ani zdravotnictví, kde se uplatnění aditivních technologií v podobě 3D tisku stává v mnoha oblastech běžnou praxí. Pomocí 3D tiskáren lze vytvářet zdravotní pomůcky od forem na rovnátka a chirurgické rozvěrače přes kryty na protézy až po výrobu lidských tkání. „Výroba zdravotnických pomůcek na 3D tiskárně je efektivní a rychlá, ale obzvlášť důležitý je předchozí proces správného nastavení technologie, výběru nejvhodnějšího materiálu či tvaru a designu tak, aby byla zaručena perfektní funkčnost konečného výrobku. Ve 3Dees Industries jsme našim klientům technologickými poradci od samého začátku výrobního procesu,“ vysvětluje Adam Řehák, aplikační inženýr společnosti 3Dees Industries s tím, že právě v dlouhodobém partnerství a sdílení know-how tkví jedna z největších přidaných hodnot, jakou 3Dees Industries pro své klienty představuje.

3Dees Industries

Česká technologická společnost zabývající se zaváděním průmyslového 3D tisku a 3D skenování do institucí a firem. V těchto oblastech se také věnuje vývojovým projektům. 3Dees Industries zastupují prestižní společnosti Zeiss a Hewlett Packard.  Za instalaci 3D tiskáren HP byli v roce 2021 touto společností označeni za neúspěšnějšího partnera v oblasti 3D tisku v regionu střední a východní Evropy. Působí zejména v České a Slovenské republice a na Ukrajině.

Kryty na protézy nejen jako módní doplněk

Společnost 3Dees Industries spolupracuje na projektu výroby ochranných krytů na protézy s Art4Leg. Byli jedni z prvních, kteří se do výroby takovýchto krytů pustili. „Spolupráci s 3Dees jsme zvažovali již v roce 2015, ale teprve mé setkání s hokejistou Romanem Bernátem, který bohužel přišel o nohu, přesně vytyčilo směr, kterým se vydáme,“ vzpomíná Tomáš Vacek, designový ředitel Art4Leg a zároveň dodává, že k prvnímu funkčnímu prototypu se společně s 3Dees Industries dopracovali dlouhou cestou vývoje na tiskárně HP Multi Jet Fusion, která se ukázala pro tento účel nejvhodnější. V současnou chvíli trvá celá výroba krytu v řádu dvou týdnů, což představuje velmi pružné řešení.

V Art4Leg evidují obrovskou poptávku ze všech koutů světa – je to právě jednoduchý proces personalizované výroby, který umožňuje vyrábět kryty i bez osobní přítomnosti pacienta.  Stačí vyhledat nejbližší místo, kde provádí 3D skenování, a skeny včetně fotografií odborníkům poslat. Klienti si mohou nechat vyrobit design na míru a kryt tak využívat i jako módní doplněk. Roman Bernát si kryt vyrobený pomocí 3D tisku také pochvaluje: „Byl jsem mezi prvními, kteří si to mohli vyzkoušet. Můj ortetik mi sice dal nějaký molitan, který v kalhotách částečně nohu imitoval, ale znamenalo to také velký diskomfort. Tento kryt je mnohem autentičtější, vyrobený na míru, pevný a odolný. Navíc rovnou i protézu chrání.“ Roman Bernát zároveň pozitivně hodnotí i fakt, že je kryt rozdělen na dvě samostatné části, což využije v případě své bionické protézy – u jejího dobíjení stačí jednoduše sundat pouze jednu část krytu.

Od rovnátek po ortézy

Mimo krytů na protézy se již běžně využívají další pomůcky vyrobené pomocí 3D tisku. Jedná se například o formu na výrobu oblíbených neviditelných rovnátek, což je v současnosti největší zdravotnický projekt masové výroby na 3D tiskárnách. Ve firmě Smile Direct Club vyrobí za jediný den 50 000 vytištěných forem na rovnátka, která jsou až o 60 % levnější než při tradiční výrobě.

V technologické spolupráci s 3Dees Industries vznikají ale i další zdravotnické pomůcky. Česká společnost Invent Medical vyrábí nejrůznější ortézy, obličejové masky nebo tvarovací helmy pro batolata. Více se této tematice budou společně věnovat v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu 11. října, kde 3Dees Industries mimo jiného shrne využití 3D tiskáren HP, z nichž první byly v ČR instalovány před pěti lety.

Srdce jako na dlani

Chirurgové při přípravě na složité operace mohou využít 3D tisku k tomu, aby si přímo naskenovaný orgán pacienta osahali a operaci lépe připravili. „Ve spolupráci s Kardiocentrem Nemocnice Podlesí v Třinci jsme dokázali vytisknout model srdce pacientky a Česká republika se zařadila mezi několik zemí na světě, které rozvíjejí využití 3D tisku v kardiochirurgii,“ zmiňuje Adam Řehák.

Předměty vyrobené pomocí 3D tisku se mohou dostat už i pod kůži

3D tisk ve zdravotnictví je tak pokročilý, že už se využívá i při výrobě nejrůznějších implantátů, ať už zubních nebo kloubních, ale třeba i kardiostimulátorů. „V této oblasti nastává největší problém v regulaci. Jakmile má jít cokoli pod kůži, je nutné splnit velmi přísné certifikace, které jsou finančně náročné,“ upozorňuje Řehák.

Zdravotnické pomůcky, od miniaturních zubních implantátů, přes respirátory až po kryty na protézy imitující reálnou nohu je možné díky 3D tisku vyrobit velmi rychle a efektivně. 3Dees Industries dlouhodobě spolupracuje s odbornými společnostmi a poskytuje jim kompletní poradenství.

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Trendy

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Trendy
Český tým zavádí umělou inteligenci do světových firem

Generative AI Acceleration Program, novinka v globální nabídce...

Akcelerační program, který je založen na konzultacích, dokáže...

Program staví na partnerství s největšími poskytovateli cloudových...

„Dnes už pro žádný podnik není otázkou, v...

Videa & Podcasty
Symbol je důležitější než peníze

Co pět milionů eur pro fond znamená? A...

Česká spořitelna se pro investici do fondu tohoto...

Vědecké pracoviště s vlastním investičním fondem nikde jinde v bývalém...

Investiční fond i&i Bio vznikl před dvěma roky...