Pondělí 4. prosince 2023
ikona hodiny7. 9. 2023 07:44

Vídeň jako nové technologické centrum

České startupy vstupují na rakouský trh

Ve Vídni se rozvíjí trend zakládání sídel zahraničních startupů, včetně těch z Česka. V roce 2022 se jich v rakouském hlavním městě rozvinulo celkem 237, což je oproti předchozímu roku o 5 % více. Jedenáct z nich je z České republiky. Tuto spolupráci umožnila Vienna Business Agency (VBA). Ta se stala klíčovým partnerem pro národní i mezinárodní společnosti, které se chtějí dostat na rakouský trh. Vídeňské prostředí je pro startupy výhodné díky umístění ve středu Evropy, bezpečnosti, množství odborníků a ekonomické stabilitě. VBA navíc pro mezinárodní odborníky a manažery nabízí speciální poradenství.

Tereza Vyhnanovská autor

Foto: Shutterstock.com Vídeň se stává rájem startupů Foto: Shutterstock.com

„Velká část obyvatel Česka si Vídeň spojuje především s pestrou kulturní nabídkou a bohatou historií. V posledních letech se z ní stává ale i stále atraktivnější centrum pro rozvíjející se startupy z celé Evropy, včetně mnoha rostoucích firem z Česka. I mezi zástupci dynamických firem postupně sílí povědomí o Vídni jako městu s rozvinutou znalostní ekonomikou, vysokou ekonomickou silou a stabilitou, dobrým přístupem ke špičkovým talentům a vynikajícím spojením nejen s Evropou. O to více nás těší, že je Vienna Business Agency partnerem této soutěže a staví pomyslný most pro rozkvět byznysu mezi Prahou a Vídní,“ uvádí Martin Landa, Vienna offices VBA.

Vienna Business Agency je rozvojová organizace, která od roku 1982 podporuje lokální a mezinárodní společnosti při vstupu na rakouský trh. Pomáhá se získáváním financování, provozních prostor či laboratoří, mentoringem nebo napojením na network perspektivních firem. Za minulý rok firmy s pomocí VBA investovaly na rakouském trhu bezmála 110 milionů eur a vytvořily přes 1 100 nových pracovních míst. Mezi nejpopulárnější obory patří life sciences (vědy o živé přírodě) nebo informační a komunikační technologie.

Více o Vodafone Nápad roku

Vodafone Nápad roku je nejstarší startupová soutěž v České republice a na Slovensku, která slouží jako finanční a kreativní injekce pro nové projekty mladých a nadějných podnikatelů. Byla založena v roce 2007 a za tu dobu se do ní přihlásilo již přes 2 253 projektů, které slaví úspěchy na domácím i zahraničním trhu. Soutěže se může zúčastnit jakákoli firma mladší dvou let a cílem je nejen objevovat další revoluční projekty, ale také mladé podnikatele vzdělávat, podporovat v jejich rozvoji a těm nejlepším pomoci s uvedením na trh a expanzí prostřednictvím investic a mentoringu. V roce 2023 se do soutěže přihlásilo celkem 129 projektů. Více se dozvíte zde.

„Nápad roku se každoročně setkává s řadou velmi perspektivních a talentovaných týmů, které mají ambice rychle růst a škálovat svůj produkt. Partnerství s vídeňskou agenturou jim umožňuje vstoupit na místní trh s pevným zázemím, mentory a případně si zajistit i financování. Věřím, že do budoucna bude pro startupy Vídeň nadále jedním z klíčových vstupních bodů na západní trh,“ komentuje Miri Kočíková, organizátorka Vodafone Nápadu roku.

Česko-rakouské partnerství

V minulém roce využili služeb VBA celkem čtyři finalisté soutěže Nápad roku, konkrétně Panza Robotics, Arbo Technologie, Carebot a Myco. „Vídeň má pro české startupy jistě zásadní význam svojí blízkou polohou. Ekosystém, který jsem díky Discover Vienna poznal, je široký svým zaměřením i ekonomickým zázemím. Pro nás, pro Myco, je Vídeň do budoucna strategicky velice zajímavá svojí polohou. Navíc rakouské zaměření na ekologické řešení zásadních výzev současnosti je řekněme důraznější. Věřím, že i do budoucna pomůže propojit startupy z Česka s rakouskými partnery a upevnit naše společné cíle,“ doplňuje David Minařík, CEO a zakladatel Myco.

„VBA nám pomohla rozkoukat se na rakouském trhu v přátelské atmosféře stejně smýšlejících founderů, inspirativních koučů a praktických workshopů. Pokud plánujete expanzi do Rakouska, spolupráce s VBA vám může jedině prospět,“ komentuje Ondřej Kolařík, CEO a spoluzakladatel ARBO Technologies.

 

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Aktuality
Hoteliéři ocenili Aleše Hámu a pořad S karavanem po Česku

Mezi oceněné patří hotely, které excelují ve službách,...

Mimořádné ocenění převzal také moderátor a herec Aleš...

„Naše asociace každým rokem vybírá jeden významný počin,...

Názory
Každoroční hašteření o minimální mzdě: Pískej konec!

Způsob, jakým se k tomu rozhodne, zůstává zahalen...

Vyslovil bych se tedy pro určitou reformu těchto...

Analýzy
GenAI na vzestupu, firmy se chystají zvýšit investice

Generativní umělá inteligence (GenAI) je akcelerátorem desetiletí, který...

Přestože investice do GenAI jsou v plném proudu,...

Z těch, kteří GenAI používají profesionálně, uvádějí respondenti...

Nejnovější Trendy

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Trendy
Český tým zavádí umělou inteligenci do světových firem

Generative AI Acceleration Program, novinka v globální nabídce...

Akcelerační program, který je založen na konzultacích, dokáže...

Program staví na partnerství s největšími poskytovateli cloudových...

„Dnes už pro žádný podnik není otázkou, v...

Videa & Podcasty
Symbol je důležitější než peníze

Co pět milionů eur pro fond znamená? A...

Česká spořitelna se pro investici do fondu tohoto...

Vědecké pracoviště s vlastním investičním fondem nikde jinde v bývalém...

Investiční fond i&i Bio vznikl před dvěma roky...