Úterý 25. června 2024
ikona hodiny1. 11. 2023 06:45

Podnik podporující zdraví: letos oceněny čtyři společnosti

V prostorách Kaiserštejnského paláce se uskutečnilo slavnostní předání ocenění Podnik podporující zdraví 2023. Jde již o devatenáctý ročník soutěže, kterou vyhlašuje hlavní hygienik České republiky. Organizaci a vyhodnocení soutěže zajišťuje Státní zdravotní ústav pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Jejím hlavním mottem je aktivní podpora zdraví na pracovišti. Tato soutěž je známá i na mezinárodní úrovni.

Jan Řežábek autor

Foto: Shutterstock.com Podnik podporující zdraví: letos oceněny čtyři společnosti Foto: Shutterstock.com

Cílem je ocenit ty společnosti, pro které je podpora zdraví na pracovišti nedílnou součástí každodenního pracovního života a které nadstandardně a nad rámec zákona pečují o zdraví svých zaměstnanců. Řada těchto podniků se stará nadstandardně nejen o své zaměstnance, ale jejich aktivity jsou přínosem pro široké okolí a jsou důležitým činitelem ve svém regionu. Navíc příkladnou péčí o zdraví a zdravý životní styl svých zaměstnanců motivují další podniky ke snaze zavést podobná opatření.

„Podpora zdraví na pracovišti je velmi důmyslná strategie, která doplňuje zákonnou péči o zdraví zaměstnanců, založená na dobrovolné účasti zaměstnavatele i zaměstnanců a organizovaná podle podmínek každého pracoviště. Jejím cílem je podpora a rozvoj zdravého životního stylu a tím snižování zdravotních rizik a zlepšování kvality života. Jedná se o unikátní aktivitu, která v celkovém úhlu pohledu přináší uspokojení zaměstnancům a jejich rodinám, ale také zaměstnavatelům,“ sdělil ředitel odboru ochrany veřejného zdraví a zástupce hlavního hygienika ČR Matyáš Fošum.

Tento rok byly oceněny čtyři společnosti, které se soutěže Podnik podporující zdraví účastní od jejího prvního vyhlášení v roce 2005. Jedná se o společnosti AGC Flat Glass Czech, EUROVIA Kamenolomy, Pražská energetika a Siemens Elektromotory Mohelnice. Mezi opakovaně obhajující patří i letos oceněné organizace Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích a Krajský úřad Kraje Vysočina. Naopak poprvé byla oceněna Nemocnice sv. Alžběty nebo společnost Continental Barum, významný výrobce pneumatik pro osobní i nákladní vozy.

Soutěžit mohou všechny společnosti a organizace, které jsou českými právními subjekty. Společnosti/organizace soutěží ve dvou kategoriích. Velké s více než 250 zaměstnanci a malé a střední do 250 zaměstnanců. Titul Podnik podporující zdraví získávají vítězové na tři roky. Právo i nadále užívat toto označení přitom mnohé společnosti/organizace obhajují opakovaně. V roce 2023 ocenění získalo celkem 24 společností/organizací, z toho 7 poprvé.

„Podpora zdraví na pracovišti je dlouhodobě přínosná aktivita. Výsledkem programů podpory zdraví na pracovišti je snižování krátkodobé pracovní neschopnosti, fluktuace a pracovní úrazovosti, zlepšení produktivity a zlepšení zdravotního stavu zaměstnanců. Významným benefitem nadstandardní péče o fyzické i duševní zdraví zaměstnanců a dobré vztahy na pracovišti je zvládání nejen běžných, ale i krizových situací. Pro zúčastněné společnosti a organizace má význam informační i vzdělávací a stimuluje k dalšímu rozvíjení péče o zdraví zaměstnanců“, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Nejnovější články

Analýzy
Spokojenost zaměstnanců v Česku klesá, globální trend je opačný

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ke spokojenosti Čechům...

Průzkum, který se zaměřil na spokojenost jednotlivců s...

Striktně ekonomický aspekt práce sice zůstává pro zaměstnance...

Průzkum podtrhl i rostoucí zájem zaměstnanců o programy...

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...