Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny1. 11. 2023 06:45

Podnik podporující zdraví: letos oceněny čtyři společnosti

V prostorách Kaiserštejnského paláce se uskutečnilo slavnostní předání ocenění Podnik podporující zdraví 2023. Jde již o devatenáctý ročník soutěže, kterou vyhlašuje hlavní hygienik České republiky. Organizaci a vyhodnocení soutěže zajišťuje Státní zdravotní ústav pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Jejím hlavním mottem je aktivní podpora zdraví na pracovišti. Tato soutěž je známá i na mezinárodní úrovni.

Jan Řežábek autor

Foto: Shutterstock.com Podnik podporující zdraví: letos oceněny čtyři společnosti Foto: Shutterstock.com

Cílem je ocenit ty společnosti, pro které je podpora zdraví na pracovišti nedílnou součástí každodenního pracovního života a které nadstandardně a nad rámec zákona pečují o zdraví svých zaměstnanců. Řada těchto podniků se stará nadstandardně nejen o své zaměstnance, ale jejich aktivity jsou přínosem pro široké okolí a jsou důležitým činitelem ve svém regionu. Navíc příkladnou péčí o zdraví a zdravý životní styl svých zaměstnanců motivují další podniky ke snaze zavést podobná opatření.

„Podpora zdraví na pracovišti je velmi důmyslná strategie, která doplňuje zákonnou péči o zdraví zaměstnanců, založená na dobrovolné účasti zaměstnavatele i zaměstnanců a organizovaná podle podmínek každého pracoviště. Jejím cílem je podpora a rozvoj zdravého životního stylu a tím snižování zdravotních rizik a zlepšování kvality života. Jedná se o unikátní aktivitu, která v celkovém úhlu pohledu přináší uspokojení zaměstnancům a jejich rodinám, ale také zaměstnavatelům,“ sdělil ředitel odboru ochrany veřejného zdraví a zástupce hlavního hygienika ČR Matyáš Fošum.

Tento rok byly oceněny čtyři společnosti, které se soutěže Podnik podporující zdraví účastní od jejího prvního vyhlášení v roce 2005. Jedná se o společnosti AGC Flat Glass Czech, EUROVIA Kamenolomy, Pražská energetika a Siemens Elektromotory Mohelnice. Mezi opakovaně obhajující patří i letos oceněné organizace Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích a Krajský úřad Kraje Vysočina. Naopak poprvé byla oceněna Nemocnice sv. Alžběty nebo společnost Continental Barum, významný výrobce pneumatik pro osobní i nákladní vozy.

Soutěžit mohou všechny společnosti a organizace, které jsou českými právními subjekty. Společnosti/organizace soutěží ve dvou kategoriích. Velké s více než 250 zaměstnanci a malé a střední do 250 zaměstnanců. Titul Podnik podporující zdraví získávají vítězové na tři roky. Právo i nadále užívat toto označení přitom mnohé společnosti/organizace obhajují opakovaně. V roce 2023 ocenění získalo celkem 24 společností/organizací, z toho 7 poprvé.

„Podpora zdraví na pracovišti je dlouhodobě přínosná aktivita. Výsledkem programů podpory zdraví na pracovišti je snižování krátkodobé pracovní neschopnosti, fluktuace a pracovní úrazovosti, zlepšení produktivity a zlepšení zdravotního stavu zaměstnanců. Významným benefitem nadstandardní péče o fyzické i duševní zdraví zaměstnanců a dobré vztahy na pracovišti je zvládání nejen běžných, ale i krizových situací. Pro zúčastněné společnosti a organizace má význam informační i vzdělávací a stimuluje k dalšímu rozvíjení péče o zdraví zaměstnanců“, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Aktuality
Akcelerátor Start it @ČSOB vybral devět nových českých startupů

„Vybírali jsme takové firmy, které přinášejí lepší řešení...

Vybrané začínající projekty mohou po dobu pěti měsíců...

Program Start it @ČSOB pomohl od roku 2018...