Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny24. 5. 2024 11:36

Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

Obrovský počet 167 projektů zaměřených na ekologii se letos přihlásilo do 16. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Všechny posoudila odborná porota a do finále se dostalo šest z nich. O vítězi, který k titulu získá také 500 000 Kč od pořadatele soutěže, společnosti E.ON, rozhodne veřejnost. Hlasování o vítězi odstartovalo 23. května a potrvá do 20. srpna na webu soutěže. Slavnostní vyhlášení proběhne stejně jako loni na E.ON Ekofestivalu, tentokrát v Brně.

Roman Šperňák autor

Foto: E.ON Generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohl (uprostřed v modrém), tvář soutěže herečka Veronika Khek Kubařová a šestice finalistů letošního ročníku E.ON Energy Globe Foto: E.ON

Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty a každý rok jsem zároveň hrdá na to, kam soutěž E.ON Energy Globe směřuje a že ji vždy posouváme zase o krok dál – vlastně se dá říct mnohem blíž veřejnosti. Loni jsme v Praze uspořádali Ekofestival. Zavítalo na něj na 5 000 návštěvníků, kteří nám potvrdili, že jsme se vydali správnou cestou. Letos proto uspořádáme Ekofestivaly hned dva a budou znovu plné zajímavých přednášek, workshopů i zábavy pro všechny,říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.

První E.ON Ekofestival proběhne už 8. června v Českých Budějovicích a představí se na něm projekty soutěžící o titul ekologického projektu roku. Druhý se koná 31. srpna v Brně a bude tam vyhlášen vítěz letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe.

O vítězném projektu hlasuje veřejnost

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence a jejich projekty, které zlepšují krajinu kolem nás, šetří přírodu a energie a přispívají k trvalé udržitelnosti. Do letošního 16. ročníku se od začátku roku přihlásilo 167 projektů. „Jasně to ukazuje, že o E.ON Energy Globe je zájem a že v České republice je spousta lidí, kteří pro nás všechny chtějí lepší budoucnost. A to je skvělá zpráva,“ zdůrazňuje Claudia Viohl.

Šest finalistů vybrali experti z Akademie věd. Všechny projekty ve finále už známe a každý má navíc svého ambasadora z řad známých osobností. Svůj projekt podporují a propagují moderátor Tomáš Zástěra, herci Jitka Čvančarová a Marek Lambora, foodblogeři Markéta Pavleje a Lukáš Hejlík a skateboardista Maxim Habanec. Se všemi ambasadory se návštěvníci potkají také na ekofestivalech. Tváří celé soutěže je herečka a zpěvačka Veronika Khek Kubařová, která E.ON Energy Globe dlouhodobě podporuje.

„V porotě soutěže E.ON Energy Globe sedím už řadu let a musím říct, že každý rok je pro nás složité vybírat finálové projekty. Letos tomu nebylo jinak, protože kvalita přihlášených projektů byla vysoká a musím říct, že už jen fakt, že takové projekty vznikají a lidé takové nápady mají, je pro nás všechny obrovská výhra,“ říká o vybírání finalistů Bedřich Moldan, významná osobnost české ekologie, předseda poroty a zástupce ředitele centra pro otázky životního prostředí Karlovy Univerzity.

Vítěz si ze soutěže odnese 500 000 Kč na další rozvoj svého projektu a další finalisté dostanou ceny od dalších partnerů soutěže. Druhý v pořadí získá možnost nakoupit produkty u společnosti Ptáček – topení, voda, plyn za 100 000 Kč. Bronzový medailista si odnese voucher na nákup v obchodech Hornbach v hodnotě 50 000 Kč od Hornbach Baumarkt CS. Projekt, který skončí na čtvrtém místě získá možnost získat produkty společnosti DE Dietrich v hodnotě 50 000 Kč. Projekty, které obsadí páté a šesté místo dostanou voucher na nákup produktů od společnosti Trilux Česká republika v hodnotě 50 000 Kč a zapůjčku elektrovozidla s možností měsíčního dobíjení zdarma od společnosti E.ON Energie.

Odměnu dostanou i vylosovaní hlasující – ve hře je let balónem, týdenní zapůjčení elektrovozu, dárkové karty HORNBACH nebo kuchařky Kitchenette od Markéty Pavleje.

O E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je součástí prestižní mezinárodní soutěže Energy Globe Award, v České republice ji od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. Jde o nejvýznamnější české ocenění pro projekty a inovativní nápady v oblasti ekologie, životního prostředí a úspor energií. Soutěž už přilákala 3 779 projektů, z nichž každý rok vyhraje jeden podle hlasování veřejnosti. Vítěz pak zastupuje Česko na světovém finále mezi dalšími 186 zeměmi.

O přízeň veřejnosti se v letošním ročníku E.ON Energy Globe utkají:

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy Univerzity v Brně přinášejí lepší klima, větší biodiverzitu, finanční úspory a zároveň popularizují malé skutky s velkým dopadem, o které se může pokusit každý (doma, v práci i v obci). Mezi opatření patří osázení zelené střechy lokálními rostlinami, využití čerpadla u fontány pro úsporu vody i peněz, vybudování nádrže na zachytávání dešťové vody, která je pro rostliny vhodnější a šetří pitnou vodu z kohoutku, zavedení mozaikové seče trávníků a dokonalejší údržba vzrostlých dřevin v areálu – tím se podpořilo ochlazení areálu i zvýšení biodiverzity, protože rostliny lákají různý druh hmyzu.

Projekt Rezervace velkých kopytníků ukazuje, jak může chov těchto zvířat přispět k obnově evropské krajiny s květnatými loukami. Volně žijící divocí koně, zubři a pratuři pomáhají zvyšovat rozmanitost přírody tím, že spásají divoce rostoucí traviny a uvolňují místo dalším rostlinám i živočichům. Krajina také lépe zadržuje vodu v půdě a nejsou na ní potřeba mechanické zásahy. Společnost Česká krajina vybudovala světově unikátní rezervaci v Milovicích a 14 menších rezervací po celém Česku. Koncept šíří tím, že zájemcům, které projekt inspiruje, nabízí rezervace mláďata kopytníků zdarma.

Elektřina ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů je projekt společnosti Devinn. Ta díky svým generátorům a dobíjecím stanicím pro elektromobily zpřístupňuje vodíkovou energetiku všem zájemcům a umožňuje zvýšení energetické nezávislosti. Zelený vodík je totiž slibný energetický zdroj, do kterého můžeme ukládat přebytky například solární energie z léta pro pozdější využití v zimě – zelený vodík se pomocí generátoru přemění zpět na elektřinu, kterou využívají obytné, administrativní i výrobní budovy, nebo třeba elektromobily.

Projekt Patronáty, za kterým stojí Junák, prohlubuje vztah dětí i veřejnosti k přírodě a místu, kde žijí. A to díky dlouhodobé péči o svěřené lokality pod odborným vedením – školní třída nebo dětský oddíl odstraňuje invazivní druhy, vysazuje stromy, zavěšuje ptačí budky nebo třeba pečuje o tůně. Průvodce skupinu učí přímo v terénu, jak o přírodu pečovat, a zároveň plánuje se správcem lokality nejvhodnější plán péče. Děti se učí chovat zodpovědně k životnímu prostředí a pomáhají přírodě i svému zdraví díky pobytu v přírodě. Zároveň vidí, že svým úsilím mohou ovlivnit svět kolem sebe.

Roboton – autonomní a ekologický robot v zemědělství představuje revoluční řešení, které snižuje nutnost náročné lidské práce, spotřebu herbicidů i negativní dopad na obdělávanou půdu. Výroba potravin se totiž na produkci emisí podílí ze 26 %, těžká technika poškozuje půdu, herbicidy škodí zdraví a v zemědělství chce pracovat stále méně lidí. Roboton je inteligentní stroj poháněný solární energií a i díky své modularitě zvládne setí, zalévání, okopávání či pletí stejně dobře jako člověk. Napomáhá tak lokální běžné i bio produkci, umožňuje větší výtěžnost a přispívá ke zlepšení zdraví zemědělské půdy.

Biometanová stanice v Litomyšli je první zemědělskou biometanovou stanicí svého druhu v Česku a tím i vzorem lokálního zpracování organických odpadů na ekologicky příznivé a klimaticky neutrální palivo. Zatímco jiné stanice vyrábějí bioplyn, v Litomyšli z odpadů ze zemědělské výroby (hnůj či kvalitativně nevhodná krmiva pro zvířata) vyrábí biometan, který vtláčí do plynárenské sítě. Využít jej tak mohou domácnosti i firmy po celé republice. Biometan by tak mohl nahradit až 20 % spotřeby zemního plynu jeho zelenou alternativou. To znamená zvýšení energetické bezpečnosti Česka a snížení emisí CO2.

Hlasovat pro vybraný projekt můžete od 23. května na webu soutěže www.energyglobe.cz.

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Aktuality
V Praze se konal největší bitcoinový festival v Evropě

V Praze během svého vystoupení mimo jiné představil 21...

Češi si bitcoin opravdu velmi oblíbili. K více...