Sobota 15. června 2024
ikona hodiny27. 5. 2024 14:06

Skvělý nápad! Keramorchestr hravě rozezní cihly i střešní tašky

V dnešní rychlé době, kdy je možno objednat na mezinárodních e-shopech téměř cokoliv, není problém koupit hudební nástroj, který byl vyroben na druhé straně planety. Tato lákavá možnost volby s sebou nese i negativní stránku, spočívající v unifikaci nástrojového složení rozličných kapel. Rozhodli jsme se tedy změnit přístup a hudební nástroje vytváříme doma.

Petr Pavlinec autor

Foto: Keramorchestr Tyto hudební nástroje nejsou z jen tak ledajakých materiálů. Foto: Keramorchestr

Aby výsledek byl neotřelý, volba padla na stavební materiály. Vlastně k tomu přispěla náhoda, v roce 2017 jsme hráli cimbálovou muzikou na Dnu otevřených dveří ve výrobním závodě Wienerberger – Tondach a měli jsme možnost nahlédnout „pod pokličku“ celého výrobního procesu. Z hudebního hlediska nás zaujalo poklepávání na hotové výrobky při výstupní kontrole. To byl zvuk! Slovo dalo slovo a brzy ke mně domů dorazila paleta bobrovek. Od tohoto momentu  vše nabralo rychlý spád.

Bobrovka

Ač to zní neuvěřitelně, střešní tašku typu Tondach Bobrovka lze opravdu využít jako zvukový oscilátor a také ji snadno a rychle vyladit. Této skutečnosti napomáhá fakt, že tato tažená taška má téměř obdélníkový průřez s drážkami nenarušujícími chvění v podélném směru, její vysoká pevnost umožňuje opakované razantní údery tvrdou paličkou a také rychlost šíření zvuku v pálené hlíně je v rozsahu využitelném pro hudební nástroj. Postupně se zrodil bobrofon, několik keramofonů a také počítačem řízený keramomat. Bobrovky, které všichni známe především z historických objektů, se náramně osvědčily. Padlo na ně už tisíce úderů tvrdými paličkami a zatím ani jedna prasklina…

Bobrovka trochu jinak

Praxe prověřila keramofon z půlených bobrovek jako životaschopný nástroj, na který lze hrát i rychlé pasáže a složité souzvuky. Proč nevyzkoušet i jiné nástroje? Volba padla na housle, a později i na violu. Úhlovou bruskou lze střešní taška opracovat do rozličných tvarů a i při zúžení na čtvrtinu je zachována pevnost dostačující na udržení tahu čtyř strun. Tvrdý materiál navíc hezky odráží vznikající vibrace a je použitelný ke stavbě elektrofonického nástroje. Houslí vzniklo nakonec více kusů vzájemně se lišících především designem.

Planoton 11, POT nosník

Basa tvrdí muziku – toto rčení je založeno na pravdě; stejně jako pořádná stavba potřebuje kvalitní základ, potřebuje i hudební skupina, o který se lze hudebně opřít a vystavět na něm celou harmonii. V Keramorchestru máme jak baskytaru vytvořenou ze střešní tašky, tak extravagantní kontrabas, jehož základem je okenní POT nosník.

Foto: Keramorchestr Bez basových tónů se žádná kapela neobejde. Foto: Keramorchestr

V 11

Ačkoliv to vypadá, že v oblasti keramických střešních krytin nelze vytvořit nic nového, Wienerberger nás přesvědčuje, že opak je pravdou, a udává trendy v nových tvarech střešních krytin a dalších doplňujících prvků. Moderní formy střešních tašek tak inspirují mnoho architektů k neotřelým řešením a moderním přístupům. V 11 – mistrovský kousek designového studia F. A. Porsche byla inspirací i pro hudebníky Keramorchestru. Její linie ve tvaru písmena V se náramně hodí pro sbíhající se strukturu strun lyry, a tak výsledný nástroj působí přirozeně, při zachování maximální funkčnosti a ergonomie.

Tondach FOL

Ke skladbě moderní střechy patří neodmyslitelně podstřešní fólie, používané jako doplňková hydroizolační vrstva. Je to materiál, který lze také s úspěchem použít na stavbu různých hraček, jako je drak nebo dálkově ovládané rogalo. Nám posloužil jako základ netradiční fujary technicky kopírující známý slovenský hudební nástroj zapsaný i v registru UNESCO.

Lícové cihly

Ke společnosti Wienerberger neodmyslitelně patří cihly, k hudební skupině zase kytara. Proč to nespojit? Bizarní nástroj, který jsme nazvali Klinkerbox, koncepčně vycházející z tzv. cigar box guitar, tedy levných nástrojů podomácky vyráběných v 19. století v USA z dřevěných krabic na tabákové výrobky. V našem případě jde o výše zmíněnou cihlu Klinker, česky nazývanou zvonivka, doplněnou o krk z vodováhy a dvojici strun laděných podle nálady hudebníka.

Keramorekord

Keramorchestr se rozrostl od svého vzniku do velkých rozměrů. V roce 2018 přichází historický okamžik, kdy je tato netradiční hudební skupina zapsána do České knihy rekordů. Pravidelně vystupuje na různých domácích a zahraničních festivalech, nechybí ani na stavebních veletrzích. O tom, že všechny zmíněné nástroje skutečně hrají, se můžete přesvědčit také na ukázkách, které najdete na webu keramorchestr.cz

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Největším přínosem pro firmu jsou spokojení lidé

Historie firmy sahá do roku 1922, kdy ji...

Začátky přitom byly skromné, firma začínala ve třech...

Firma musela překonávat potíže spojené s ruskou agresí na Ukrajině....

HENNLICH rovněž myslí na svoje zaměstnance, za což dostal...

Pohled z praxe
Hliník je materiál budoucnosti

Kdy jste začal podnikat a proč zrovna s materiály z hliníku?...

Jak energeticky náročný je provoz vaší firmy, komplikuje...

Umíte řadu jazyků, je to u vás v rodině tradice,...

Pohled z praxe
Ústecký kraj těží z výhodné polohy i průmyslové tradice

Jak byste charakterizovala Ústecký kraj, co byste na něm...

Jste ředitelkou krajské hospodářské komory, jak svým členům...