Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny3. 6. 2024 15:27

Slaná voda nad zlato

Kdo by neznal typickou slanou chuť Vincentky? Víte ale, že v Luhačovicích je pramenů mnohem více? Zdejší minerální voda se dokonce díky svému unikátnímu složení řadí k těm nejúčinnějším léčivým vodám v celé Evropě. Využívá se už více než 350 let. Na které nemoci se hodí? To si představíme v podcastové řadě s lehce pohádkovým názvem – Slaná voda nad zlato.

Daniel Mrázek autor

Foto: Shutterstock.com Lázně Luhačovice Foto: Shutterstock.com

První sérii podcastů jsme připravili před rokem v rámci speciálu Zdraví a firmy 2023. Představili jsme v ní, čím Lázně Luhačovice poslouží dospělým pacientům. Letos jsme se zaměřili na pacienty dětské.

Teď vám obě série přinášíme uceleně. Přejeme hezký poslech!

I. série

1. díl: Co nabízí Lázně Luhačovice?

Prameny bohaté na minerály jsou pozůstatky třetihorního moře, voda z nich je přirozeně protizánětlivá a najde využití napříč širokým spektrem zdravotních potíží.

2. díl: Lázně uleví od problémů s dýcháním

Dýchání je životně důležitá činnost, které si za normálních okolností ani nevšimneme. Pokud ale přijdou problémy, je to nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Své o tom ví lidé s respiračními onemocněními, ale také alergici, astmatici a pacienti s dalšími pneumologickými potížemi. Jak právě jim pobyt v lázních pomůže?

3. díl: Jak zregenerovat pohybový aparát

Revma, osteoporóza, bolesti šlach, svalů, kloubů, Bechtěrevova nemoc… To není nic příjemného. Jistou úlevu poskytnou léky proti bolesti, ale polykat je neustále také není pro naše zdraví to nejlepší. Co tedy s bolavým pohybovým aparátem dělat? Stejně jakou v předchozích dílech naší podcastové řady odpověď nabídne hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice Petr Pšenica.

4. díl: Oáza klidu (nejen) pro onkologické pacienty

Luhačovice leží v malebném údolí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Okouzlí rozmanitou architekturou, všudypřítomnou zelení a panensky nedotčenou přírodou v okolí. Lázně Luhačovice jsou zkrátka krásné, malebné a léčivé v každé roční době… Prostředí jak stvořené k tomu, aby posílilo nejen tělo, ale i duši. Třeba po tak fyzicky i psychicky náročné nemoci, jakou je rakovina.

II. série

1. díl: Do lázní s dětmi

Lázně Luhačovice, a. s., vynikají také v lázeňské péči poskytované dětem. S kterými problémy nejčastěji přijíždějí a co na ně čeká? Ochutnáme vodu z pramene Nová Janovka, nahlédneme k uhličitým koupelím, které spíše než zdravotnické zařízení připomínají vodní svět, dozvíme se, jak během pobytu probíhá školní vzdělávání, a na dojmy z lázní se zeptáme i maminky Kláry s dcerkou Míšou. Nakonec získáme i pár tipů, jak v lázních strávit volný čas. Nudu nečekejte!

2. díl: Nádech, výdech

Jednou z nejčastějších indikací, se kterou děti jezdí do Lázní Luhačovice, a. s., jsou dýchací problémy. Právě jim se budeme věnovat v dalším díle naší podcastové série. Nahlédneme do inhalatoria, zjistíme, že propláchnutí nosu konvičkou není třeba se bát, a také si přiblížíme, co čeká děti, které trápí více než jedna diagnóza či které se narodily jako nedonošené. Podíváme se i na to, jak děti cvičí, a jak důležitou roli při lázeňském pobytu hrají rodiče. Nakonec si popovídáme s maminkou Lucií a její dcerkou Sárou.

3. díl: Nechte si chutnat, ale správně!

Lázeňská strava je hotová věda. Musí být výživná, zdravá a nutně musí zohledňovat všemožné alergie. Právě o správném stravování budeme mluvit v dnešním díle podcastové řady Slaná voda nad zlato. Slovo „správné“ podtrhneme. Jedním z neduhů, který se tady v Lázních Luhačovice léčí, je i dětská obezita.

Články autora Daniel Mrázek

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Cestovní ruch
Last minute zájezdy jsou levnější než loni

Prodeje zájezdů cestovních kanceláří letos dosahují podobné úrovně,...

Při stanovování cen ze strany CK jsou hlavními...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...