Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny19. 6. 2024 08:00

Fed sazby letos už moc snižovat nebude

V týdnu proběhlo pravidelné zasedání americké centrální banky. Trhy si již před rozhodnutím o sazbách uvědomily, že letošní rok se pravděpodobně nedočkají nějakého zásadního poklesu úrokových sazeb.

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com Sídlo Federal Reserve, tedy americké centrální banky Foto: Shutterstock.com

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání propisovaly snížení sazeb až o 150 bazických bodů (bps), nyní to již bylo max. 50 spíš ale 25bps. Fed nepřekvapil, sazby se nezměnily. Vodítkem pro další výhled tamní měnové politiky bylo zveřejnění nové kvartální prognózy a tisková konference guvernéra Jerome Powella.

Od července 2023 zůstávají úrokové sazby Fedu na nejvyšší úrovni od počátku roku 2000. Hlavní cílem zůstává omezit trvale vysokou míru inflace. Tento postup se zdál být dlouho účinný, přičemž růst cen se do konce roku 2023 výrazně zpomalil, ale od začátku letošního roku došlo k opětovnému růstu cenové hladiny v ekonomice. Před samotným vyhlášením sazeb byly zveřejněny aktuální údaje o spotřebitelské inflaci v americké ekonomice (tzv. CPI data).  Meziroční růst inflace dosáhnul 3,3 %, což je stále znatelně nad 2% cílem. Přesto se jednalo o určité zlepšení oproti minulým měsícům. Míra nezaměstnanosti dosáhla v květnu 4,0 % (oproti 3,9 % v dubnu), což odpovídá projekcím FOMC (výbor bankéřů) pro 4. čtvrtletí. Tvorba pracovních míst na úrovni 272 tisíc v květnu pak naznačila trvající vysokou odolnost americké ekonomiky.

Higher for longer

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25–5,5 %. Centrální banka naznačila, že do konce roku se očekává pouze jedno snížení. Vzhledem k tomu, že trhy doufají v uvolněnější politiku centrální banky, členové FOMC po svém dvoudenním zasedání stáhli ze stolu dvě snížení sazeb ze tří naznačených v březnu. Výbor také signalizoval, že se domnívá, že dlouhodobá úroková sazba je vyšší, než bylo dříve signalizováno. „Inflace se v uplynulém roce zmírnila, ale zůstává zvýšená,“ uvádí se v prohlášení po zasedání, které opakuje stejnou formulaci. Jedná se jednoznačně o určitý pesimismus bankéřů plynoucí z vývoje perzistentních inflačních tlaků.

Pro období do roku 2025 nyní Fed opět uvažuje celkové snížení o 1,25 procentního bodu, což je o něco méně než v březnu. Pokud by se tyto projekce potvrdily, zůstala by hlavní sazba na konci příštího roku na úrovni 4,1 %. K dalšímu významnému vývoji došlo u projekce dlouhodobé úrokové sazby (tzv. neutrální sazba), což je v podstatě úroveň, která ani nepodporuje, ani neomezuje ekonomický růst. Ta se posunula z 2,6 % na 2,8 %, což svědčí o tom, že mezi představiteli Fedu získává na síle názor o dlouhodobě vyšších sazbách. Teze „higher for longer“ tedy zůstává plně v platnosti.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...