Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Letošní ročník ocenění Pluxee Zaměstnavatel roku, nejprestižnější soutěže pro zaměstnavatele v ČR, ocenil vítězné firmy. Poté, co byly uděleny tituly v jednotlivých krajích, proběhlo slavnostní vyhlášení finalistů na celostátní úrovni 18. června v Metronom Business Center v pražských Nových Butovicích. Celorepublikové trofeje vítězů si odnesly společnosti Aspironix, Sazka a ČEZ.
„Blahopřeji všem celostátním i regionálním vítězům. Prosadit se v tak široké konkurenci, navíc v době nízké nezaměstnanosti a situaci, kdy pracovní trh prochází velkými změnami, je úspěch,“ řekl Daniel Čapek, generální ředitel společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), která je hlavním partnerem soutěže. „Před firmami nyní stojí výzvy, se kterými musí počítat a přizpůsobit tomu své strategie, protože přístup k práci se z pohledu zaměstnanců výrazně proměnil,“ dodal.
Podobný pohled mají i zástupci firem, které se umístily na prvních pozicích. Zábavní společnost Sazka, která si oproti loňsku polepšila o jednu příčku, bere změny na trhu práce jako výzvu a na nástup mladé generace reaguje. „Studujeme průzkumy, trendy a využíváme přirozených generačních rozdílů mezi zaměstnanci, a to jak v otázkách byznysových, tak i personálních záležitostech,“ řekla při převzetí ocenění Kateřina Lukášová, HR ředitelka. „Nedávno jsme naše nejmladší zaměstnance zapojili do focus groups při vytváření nových firemních hodnot. Snažíme se přizpůsobit jejich poptávce po náplni práce, flexibilitě nebo třeba benefitech,“ doplnila přístup firmy k zaměstnancům.
V kategorii nad 5 000 zaměstnanců obhájila prvenství již potřetí v řadě společnost ČEZ. Že je potřeba na změny reagovat potvrdil při přebírání ocenění Josef Lejček, ředitel útvaru personalistiky Skupiny ČEZ. „Energetika je rychle se měnící obor. Přechod na obnovitelné zdroje, rozvoj jaderných elektráren, dekarbonizace, chytré řízení výroby i spotřeby, nové technologie, tomu všemu se Skupina ČEZ věnuje a nabízí perspektivní a různorodé uplatnění zaměstnanců. Energetikou žijeme a jsme hrdí na to, že ji děláme dobře, proto u nás najdete tisíce srdcařů, kteří to vnímají stejně. Jsme navíc velmi stabilní firmou, pro niž je průběžné vzdělávání a kariérní růst zaměstnanců prostřednictvím komplexních programů stěžejní.“
Na slavnostním večeru nechybělo ani představení finalistů Ceny personalistů za nejlepší HR projekt a Kantýny roku, kteří vzešli z regionálních kol a postupují do listopadového finále na Výročním setkání Klubu zaměstnavatelů. Popáté byl letos vyhlášen také Férový zaměstnavatel s dobrou atmosférou, který vychází z hodnocení samotných zaměstnanců na webu Atmoskop.cz. „V letošním roce jsme ale přistoupili ke změnám v kategorizaci a nově se vyhlašovalo v kategoriích do 100, do 1000 a nad 1000 zaměstnanců,“ přiblížil za organizátora soutěže Pavel Hulák, ředitel Klubu zaměstnavatelů. „Těší nás i rostoucí zájem ze strany státních podniků, veřejné a neziskové sféry. Po loňské úspěšné premiéře jsme podruhé přistoupili k udělení ceny Zaměstnavatel roku v kategorii Státní správa a neziskový sektor, tentokrát pro Czechitas,“ dodal Hulák.
Přestože je v České republice různých žebříčků a firemních soutěží celá řada, ocenění Zaměstnavatel roku je specifické svou transparentností a hodnotícími kritérii. „Je to jediná soutěž, která tuzemské firmy hodnotí z pohledu lidských zdrojů dle jasné a mezinárodně uznávané metodiky. Zároveň má nejdelší tradici, letos uzavíráme již 22. ročník,“ podtrhl význam soutěže Daniel Čapek, generální ředitel Pluxee.
„K hodnocení je využívána metodika Saratoga, kterou pro sledování zdraví firem vyvinula společnost PricewaterhouseCoopers. Naše soutěž není žádnou anketou, ale opravdu náročnou prověrkou konkrétních ukazatelů jednotlivých přihlášených firem,“ doplnil za organizátora soutěže Pavel Hulák.
Hlavní soutěž:
Do 500 zaměstnanců
Do 5000 zaměstnanců
Nad 5000 zaměstnanců