Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny21. 6. 2024 06:00

Hitachi Energy zrychluje přechod na čistou energii

Hitachi Energy do roku 2027 investuje dalších 4,5 miliardy dolarů (zhruba 101,25 miliard korun) do výroby, inženýrství, digitalizace, výzkumu a vývoje. Tím se zdvojnásobí investice z posledních tří let. Tato částka doplňuje nedávno oznámenou investici 1,5 miliardy dolarů (asi 33,75 miliardy korun) z dubna letošního roku na zvýšení celosvětové výroby transformátorů.

Lucia van Middendorp autor

Foto: Jonas Bilberg Hitachi Energy Foto: Jonas Bilberg

Tyto investice umožní společnosti plnit závazky zákazníků a poptávku trhu, zvýšit globální kapacity pro výzkum a vývoj, inženýring a výrobu transformátorů, vysokonapěťového stejnosměrného proudu (HVDC) a vysokonapěťových produktů.

Miliardy půjdou i do dodavatelských řetězců, digitalizace a automatizace

Podpoří také nasazení řešení na bázi výkonové elektroniky, automatizace sítí, softwarových řešení a služeb v souladu s plánem Hitachi Energy 2030. Investice poputují i do partnerství, dodavatelského řetězce, digitalizace a automatizace, které umožňují rozšíření kapacit a zkrácení doby uvedení na trh.

Elektrifikace je zásadní pro dosažení cílů bezemisní budoucnosti. Energetická transformace totiž vyžaduje inovativní softwarová řešení, služby a významné zvýšení produkce klíčových technologií pro rozšířenou elektrickou síť. Integrace více obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny, spolu s uspokojením poptávky po elektrifikaci dopravy, budov, průmyslu a dalších sektorů, si žádá bezpečnou a flexibilní síťovou infrastrukturu.

Podle IEA poroste poptávka po elektřině i díky datovým centrům a AI

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) zvýšené využívání generativní umělé inteligence a neustále rostoucí množství digitálních dat vyžaduje rozšíření datových center. Celosvětová poptávka po elektřině ze strany datových center a AI by se do roku 2026 mohla zdvojnásobit.

Společnost dnes také oznámila, že investuje přibližně 330 milionů dolarů (zhruba 7,43 miliardy korun) do rozšíření a modernizace své vlajkové továrny v Ludvice a nového kampusu ve Västeråsu ve Švédsku, a to ve všech produktových portfoliích. Továrna v Ludvice, která se může pochlubit více než 120 lety inovací, vyrábí transformátory, vysokonapěťové produkty a systémy HVDC. Rozšíří se o více než 30 000 metrů čtverečních. To umožní zejména novou výrobní kapacitu velkých transformátorů, aby bylo možné realizovat dodávky klíčových projektů HVDC.

Nový kampus ve Västeråsu pojme 1 800 zaměstnanců včetně výzkumného a vývojového centra a nejmodernějšího výrobního zařízení pro automatizaci sítí. Počet pracovních sil ve Švédsku se navíc zvýší o 2 000, aby podpořil zrychlující se energetickou transformaci.

O společnosti Hitachi Energy

Společnost Hitachi Energy je globálním technologickým lídrem, který podporuje udržitelnou energetickou budoucnost pro všechny. Rozvíjí světový energetický systém tak, aby byl udržitelnější, flexibilnější a bezpečnější, a spolupracuje se zákazníky a partnery, aby umožnil udržitelnou energetickou budoucnost – pro dnešní i nastupující generace. Společnost Hitachi Energy má prokazatelné výsledky a bezkonkurenční základnu ve více než 140 zemích, kde poskytuje služby zákazníkům v oblasti veřejných služeb, průmyslu, dopravy, datových center a infrastruktury. Díky inovativním technologiím a službám, včetně integrace více než 150 gigawattů spojů HVDC do energetického systému, pomáhá zefektivnit energetický hodnotový řetězec a zpřístupnit elektřinu všem. Společně se zúčastněnými stranami napříč odvětvími a geografickými oblastmi umožňuje digitální transformaci potřebnou k urychlení přechodu energetiky na uhlíkově neutrální budoucnost. Sídlí ve Švýcarsku, zaměstnává přibližně 45 000 lidí v 90 zemích a generuje obchodní objemy v hodnotě dosahující 13 miliard dolarů.

Vlády a podniky se musí spojit a připravit sítě na novou energetickou ekonomiku

Podle zprávy IEA z října 2023 je nedávný pokrok v oblasti čisté energie zaznamenaný v mnoha zemích bezprecedentní a je také důvodem k optimismu. Pokud se však vlády a podniky nespojí, aby zajistily připravenost světových elektrických sítí na novou globální energetickou ekonomiku, která se rychle rozvíjí, mohl by být tento pokrok ohrožen. Tato zpráva ukazuje, co je v sázce a co je třeba udělat – především investovat do sítí dnes, jinak zítra bude svět čelit zablokování.

Elektřina bude páteří celého energetického systému a změny probíhají rychleji, než mnozí považovali za možné. Nové obchodní modely, harmonizace návrhů a partnerství jsou klíčovými hnacími silami pro zvýšení tempa změn,“ řekl Claudio Facchin, generální ředitel společnosti Hitachi Energy.

Jen v posledním měsíci byly oznámeny klíčové projekty HVDC, které jsou naléhavě potřebné k uspokojení rychle rostoucí poptávky trhu. Na základě nových škálovatelných obchodních modelů, v nichž je Hitachi Energy průkopníkem, byly podepsány rámcové dohody se společnostmi RTE ve Francii, RWE v Německu, Marinus Link v Austrálii a servisní smlouva se společností Pattern Energy v USA. Společnost také oznámila propojení Sa.Co.I.3 mezi Itálií a Francií, další špičkové víceterminálové řešení.

Vlády, průmysl a spotřebitelé urychlují přechod od fosilní energie k elektřině pro pohon dopravy, vytápění a chlazení budov a průmyslové procesy. Provozovatelé vyžadují údaje o síti v reálném čase pro získání poznatků a spolupráci. Digitálně vybavené transformátory, rozvaděče, rozvodny, měničové stanice, systém Lumada Asset Performance Management a datové platformy digitálních dvojčat, jako je IdentiQ™, jsou zásadní pro udržitelnější, flexibilnější a bezpečnější energetický systém.

Společnost také využívá synergií mezi Hitachi Energy a Hitachi Digital, aby poskytla jedinečnou pozici v oblasti IT, OT, produktových a servisních schopností na podporu našich zákazníků po celou dobu životního cyklu.

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...